Ви тут:
Відео Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині розглядають можливість створення обласної програми з розвитку української мови

На Полтавщині розглядають можливість створення обласної програми з розвитку української мови

Про захист державної мови і реалізацію державної мовної політики на рівні регіонів говорили під час зустрічі голови Полтавської обласної ради Олександра Біленького та Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня.

Зокрема, йшлося про наміри розробки і затвердження обласної цільової програми про розвиток української мови на найближчі роки.

“Я думаю, що це буде абсолютно правильний сигнал, що до річниці української незалежності Полтавщина, де історично сформувалась сучасна українська літературна мова, зафіксує це конкретним документом. Подібного в області давно не було. Поява обласної програми це вимога часу, імплементація окремих положень ЗУ “Про забезпечення функціонування української мови”, де враховуючи регіональну специфіку, особливості культури, побуту і різних сфер, можна запропонувати кращий варіант програми, щоб Полтавська область відчула належний захист мови. Тому сподіваюсь, що наступний 2022 рік, рік Сковороди, буде ознаменований обласною програмою, яка, за моїми передчуттями, буде однією з найкращих в Україні”, – зазначив Тарас Кремінь.

Також він додав, що нині державної програми з розвитку функціонування української мови немає. Натомість є її проєкт, який, можливо, до кінця року затвердять.

На території Полтавської області функціонує Комплексна програма розвитку культури і мистецтв на 2021-2025 роки. А в програмі розвитку освітнього простору Полтавщини є питання, пов’язані із забезпеченням освітнього законодавства. Втім, окремої програми розвитку української мови на Полтавщині немає.

Олександр Біленький впевнений, що з розробкою і прийняттям обласної програми проблем не буде.

“Напевно, таку програму потрібно було розробляти у перший рік незалежності України. Але цього не було зроблено. Тому нашому скликанню випала честь це довести до логічного завершення. На перший погляд, загрози української мови у Полтавській області не існує. Але якщо подивитись на це з іншого боку, коли існує російська агресія, це стає очевидним. І все-таки загроза розвитку української мови є”, – додав Олександр Біленький.

Закон України “Про забезпечення функціонування української мови” набув чинності 16 липня 2019 року.  За словами Уповноваженого із захисту української мови Тараса Креміня, упродовж 2021 року з Полтавської області надійшло 30 звернень про порушення мовного законодавства. Вони не були суттєвими і стосувались вивісок недержавною мовою, сайтів, які надають послуги, не мали української версії, порушення на рівні спілкування тощо.

Нагадаємо, з 16 січня 2021 року сфера обслуговування має обслуговуватись лише українською мовою, а з 16 липня концерти, фільми, екскурсії теж мають бути української мовою

ФОТО  ОКІА “Новини Полтавщини”

Система Orphus