Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

Цьогоріч в Україні має запрацювати механізм співоплати за медичні послуги

За приблизними розрахунками, рівень неофіційних платежів у галузі охорони здоров’я складає 95 млрд грн. Ми постійно говоримо, що НСЗУ не вистачає грошей для повного фінансування програми медичних гарантій. Якраз приблизно цієї суми в 95 млрд грн й не вистачає. Виникає питання – як вивести ці кошти з «тіні»?

Про це у фейсбуці написав голова Комітету з питань здоров’я нації, голова тимчасової робочої групи з питань реформування системи охорони здоров’я Михайло Радуцький.

“Один з механізмів – співоплата. Ми пропонуємо запровадити її для тих послуг, які не входять до гарантованих державою пакетів. Наприклад, громадянин хоче, щоб його оперував відомий хірург. НСЗУ сплачує за проведення операції, а пацієнт доплачує різницю між тарифами звичайного хірурга й відомого професора. Сьогодні цей механізм працює нелегально. Пацієнт просто домовляється з лікарями та сплачує за операцію у «конверті». Ми хочемо легалізувати співоплату: чітко визначити, за які послуги сплачує держава, за які у пацієнта є можливість доплатити. Цей крок дозволить провести детінізацію ринку неформальних послуг. А чим більше грошей будуть легалізовані, тим більше ми зможемо спрямувати на реалізацію програми медичних гарантій”, – написав Радуцький.

Читайте також: Програма медичних гарантій: перелік безоплатних послуг для дітей

За його словами, у Комітеті з питань здоров’я нації створена робоча група для обговорення питань страхової медицини. До неї вже приєднались представники Національної служби здоров’я України, Національного банку України, керівники комунальних та приватних медичних закладів, професійних об’єднань страхових компаній. Один із законопроєктів, які обговорює група, як раз стосується співоплат та доплат.

“Впевнений, що для вивчення цього питання нам необхідний закордонний досвід. Запропонував USAID приєднатися до робочої групи, надати технічну та експертну допомогу в запровадженні співоплат. Також до робочої групи скоріш за все приєднаються представники Світового банку та ВООЗ. Хочу подякувати міжнародним партнерам за підтримку. Разом ми зможемо напрацювати необхідні дієві зміни у моделі фінансування галузі у межах медреформи”, – зазначив Михайло Радуцький.

Нагадаємо, дізнатись, які медичні послуги є безоплатними можна на сайті НСЗУ у розділі “Вимоги ПМГ-2020”. Наприклад, можна прочитати, що входить у медичну допомогу при гострому мозковому інсульті: від первинного огляду пацієнта до вторинної профілактики та реабілітації. Або ж що включають хірургічні операції в стаціонарі, допомога при пологах, колоноскопія, гемодіаліз. Переходьте за посиланням, шукайте послугу, яка вас цікавить, та відкривайте файл зі специфікацією надання послуг. В умовах закупівлі написано, яке обладнання та фахівців повинен мати заклад, щоб підписати відповідний пакет послуг із НСЗУ.

Система Orphus