Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство ТОП-новина 

Тестування на COVID-19: що ви маєте знати

З лютого 2021 було змінено алгоритм тестування на COVID-19 на первинній ланці. Головним чином це стосується розширення кола тих, хто підлягає безкоштовному тестуванню: лікар може призначити тест на коронавірус пацієнту не лише з симптомами COVID-19 та пневмонії, а й з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції.

Також до пакету первинної медичної допомоги додано тестування методом експрес-діагностики – швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2.

Головне, що слід пам’ятати: необхідність або доцільність будь-якого аналізу, швидкого тесту, ПЛР-тесту визначає не пацієнт, а його сімейний лікар, терапевт або педіатр. 

Читайте також: В Україні вакцинація проти COVID-19 розпочнеться 24 лютого, – Ляшко

Юлія Тріпачова, сімейна лікарка, МЦ “Залишайся здоровим” пояснює, які тести і коли використовують для діагностики COVID-19:

По-перше, треба розуміти, що сьогодні використовують такі види тестів:

– дослідження біоматеріалу (мазок з горла, носа) методом ПЛР

– швидкий тест на антиген вірусу SARS-CoV-2 (мазок з носоглотки) 

– тестування венозної крові методом імуноферментного аналізу на наявність антитіл (ІФА-тест)

– швидкий тест на наявність антитіл у крові (кров з пальця)

“Золотим стандартом є тестування методом ПЛР. Він є найбільш чутливим методом діагностики. Відомо, що тест може показувати позитивний результат до 90 днів після захворювання, але це не означає, що людина весь цей час може інфікувати інших, — розказує Юлія Тріпачова. — Тест система може реагувати як на живий вірус, його РНК, так і окремі часточки вже знещкодженого вірусу. Тому повторне тестування проводити недоцільно”.

Навіщо тоді потрібні інші тести?

Швидкі тести на антиген вірусу SARS-CoV-2 використовують для попереднього скринінгу. За новими рекомендаціями скринінгове дослідження на визначення антигену SARS-CoV-2 проводять пацієнтам:

– з підозрою на COVID-19; 

– з ознаками інших ГРВІ;

– з ознаками пневмонії;

– які підлягають плановій госпіталізації;

– які були у тісному контакті з хворим на COVID-19.

Читайте також: Вакцинація проти COVID-19 в Україні: що, де, коли

Оскільки швидкі тести використовують для попереднього скринінгу, в разі позитивного результату може знадобитись підтвердити діагноз методом ПЛР:

  • Результат позитивного швидкого тесту має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту у тому випадку, коли у пацієнта відсутні симптоми COVID-19 
  • Результат позитивного  швидкого тесту НЕ має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту, коли лікар бачить, що пацієнт відповідає визначенню підозрілого або ймовірного випадка захворювання на COVID-19

Також, якщо швидкий тест показав негативний результат, проте за симптомами пацієнт має підозру на на COVID-19, лікар призначить ПЛР-тест. 

Більше про симптоми у Стандарти медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» 

Сімейна лікарка Юлія Тріпачова наголошує, що вибір методу тестування залежить також від дня хвороби.

Читайте також: AstraZeneka проти COVID-19: що відомо про вакцину, якою щеплюватимуть українців

Тестування методом ПЛР та швидкий тест на виявлення антигену SARS-CoV-2  відносять до прямих методів виявлення збудника, тобто дозволяють визначити РНК або антиген вірусу у слизовій оболонці. 

“В перші 5-7 днів найоптимальнішим буде швидкий тест на антиген. Це просто, швидко, недорого. Такий тест можна купити в аптеці і провести його вдома. Чутливість тесту залежить від дня хвороби, на який проводять забір матеріал, — пояснює лікарка. — ПЛР-тест можна проводити протягом всього терміну захворювання. Він не завжди доступний, так як потребує спеціального обладнання та лаборанта, тому дорожчий за тест на антиген. Під час підвищення захворюваності, навантаження на лабораторні центри зростають, що затримує результат”.

Також важливо пам’ятати , що ефективність цих тестів також залежить від правильності забору матеріалу та підготовки до нього. Дізнатись більше про особливості експрес-тесту допоможе відео Центру громадського здоров’я МОЗ 

Тести на наявність антитіл лікарка радить проводити вже після одужання. За допомогою цих тестів можна підтвердити вже перенесене захворювання: вони дозволяють показати відповідь імунної системи на вторгнення інфекції, а не сам вірус.

Читайте також: Адаптивний карантин: до “червоної зони” потрапили дві області

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.

“Антитіла igM з’являються першими, приблизно на 7-14 день хвороби, але першими й зникають (впродовж 2-3 місяців), антитіла igG з’являються на 2-3 тижні хвороби і зберігаються тривалий час, — пояснює Юлія Тріпачова. — Але, якщо у вас виявлено антитіла igM, це не означає, що ви хворієте зараз і можете бути заразними. “Заразність” не визначають за антитілами”.

Треба пам’ятати, що рівень антитіл і їх динаміка можуть індивідуально варіювати. Швидкі тести на антитіла менш точні, ніж ІФА-тестування, але більш зручні і їх можна провести самостійно вдома.

“Результат тесту завжди оцінюється в сукупності з іншими клінічними даними. Інколи для підтвердження діагнозу використовуються одразу всі методи”, — доповнює Юлія Тріпачова.

Читайте також: ІФА-тест на COVID-19: що визначає та коли робити

Лікарка наголошує, що лікування та тактика ведення хворого не залежить від наявності або відсутності тестування на COVID-19 будь-яким методом. Тестування, насамперед, потрібно державі для контролю за епідемією, швидкого виявлення та ізоляції хворих та контактних осіб задля обмеження поширення інфекції.

“Тому вибір методу тестування залежить від того з якою метою ми його проводимо, — говорить Юлія Тріпачова. — Ми можемо або визначати наявність часток вірусу на слизовій оболонці (РНК, антиген) або реакцію імунної системи на нього для підтвердження клінічного діагнозу”.

Що таке чутливість тесту і наскільки вона важлива

Для оцінки ефективності тестування використовують терміни” чутливість” та “специфічність”. Що це означає?

Чутливість — це частка істинно позитивних результатів: тобто доля серед позитивних результатів, які справді є такими

Специфічність це частка істинно негативних результатів: тобто доля серед негативних результатів , які справді є такими

Чим вище чутливість тесту, тим “точніше” він виявляє істинно позитивні результати і тим менше дає хибно негативні результати.

Головне пам’ятати, що необхідність або доцільність будь-якого аналізу, швидкого тесту, ПЛР-тесту визначає не пацієнт, а його сімейний лікар, терапевт або педіатр. Національна служба здоров’я наголошує, що медичні працівники виїжджають додому до тих пацієнтів, які самостійно не можуть дістатися до амбулаторіі чи іншого пункту тестування. Вдома чи за місцем надання послуги, пацієнту, який має направлення, зроблять відбір зразків матеріалів для швидкого тестування на антиген SARS-CoV-2 або для ПЛР. Це – незалежно від наявності декларації про вибір лікаря, який надає ПМД.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebookсторінка проєкту.

Система Orphus