Ви тут:
Медицина Суспільство ТОП-новина Україна 

Вакцинація проти COVID-19 в Україні: що, де, коли

Найгарячіша тема сьогодні у нас та в усьому світі – вакцинація від COVID-19. Багато людей питаються, як можна отримати вакцину, скільки доз та яка саме вакцина буде доступною в Україні. Дякуючи Центру громадського здоров’я МОЗ України, ми отримали для вас відповіді на найпоширеніші запитання. 

Які саме вакцини отримає Україна? 

Одне з найнагальніших запитать – якою саме вакциною будуть проводити щеплення в   Україні. Отже, поки що планується використання вакцин чотирьох виробників: – Pfizer/BioNTech, Sinovac Biotech, AstraZeneca та Novavax. Зупинимося на них докладніше. 

Читайте також: Степанов заявив, що всіх українців планують забезпечити безкоштовною вакциною проти COVID-19 до кінця 2021 року

117 тис. доз вакцини Pfizer/BioNTech наша країна отримає в межах глобальної ініціативи COVAX – перші постачання мають початися до кінця лютого. Цю вакцину   було схвалено для застосування в США, ЄС, Великобританії, Канаді, також вона включена ВООЗ в реєстр засобів для використання в надзвичайних ситуаціях. Цією кількістю доз можна провакцинувати 58,5 тис. осіб, тож планується першочергово вакцинувати медпрацівників, які безпосередньо надають допомогу пацієнтам із COVID-19 (як у стаціонарах, так і в екстреній медичній допомозі тощо). 

Що стосується вакцини Sinovac Biotech, то її перша партія буде поставлена протягом 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї, США, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, Ізраїлі, Індії, Мексиці, Бразилії або ж за централізованою процедурою реєстрації Європейського Союзу. 

Україна отримала інформацію від COVAX щодо постачання вакцин від виробника AstraZeneca у розмірі від 2,2 до 3,7 мільйонів доз з середини лютого до кінця другого кварталу 2021 року. Крім того, ведуться перемовини про закупівлю вакцини AstraZeneca за кошти державного бюджету напряму у виробників.  

Вакцина Novavax на основі білків перебуває на фінальній стадії клінічних випробувань. Виробник планує подавати документи до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в I кварталі 2021 року.  

Чому саме ці вакцини, розповів голова ЦГЗ Ігор Кузін.

“Є 2 основні можливості отримання вакцин: участь в глобальній ініціативі COVAX та прямі закупівлі за кошти державного бюджету.  COVAX отримали заявки на постачання вакцину у  першій хвилі від 72 країн. Відібрано 18 країн, серед яких і Україна. Це вчергове підтверджує, що Україна здатна забезпечити необхідний холодовий ланцюг та логістику для вакцин з наднизькими температурними умовами зберігання”.

Хто буде вакцинований в першу чергу? 

Зазначимо, що вакцинацію будуть проводити мобільні бригади, які будуть прибувати на місця роботи осіб, яких вакцинуватимуть у першу чергу.

Читайте також: У МОЗ заявили, що списки на вакцинацію проти COVID-19 вже сформовані по прізвищах

  Асаме:   

  • Всіх працівників мобільних бригад з вакцинації. 
  • Всіх медичних працівників (лікарів, середній та молодший медичний персонал), які працюють в закладах охорони здоров’я, де надають стаціонарну допомогу пацієнтам з коронавірусною хворобою COVID-19. 
  • Всіх працівників лабораторій, які проводять лабораторні дослідження на коронавірусну хворобу COVID-19. 
  • Всіх працівників екстреної медичної допомоги, включно з водіями. 
  • Людей, які перебувають у спеціалізованих закладах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку тощо). 
  • Працівників спеціалізованих закладів (інтернатів, будинків для осіб похилого віку тощо). 
  • Військовослужбовців (включно зі Збройними силами України та Національною гвардією України), які беруть участь в Операції об’єднаних сил на Сході України. 

Чому саме ці категорії були зазначені в Дорожній карті вакцинації – коментує голова ЦГЗ Ігор Кузін: “Вакцинальна кампанія має зрозумілі та чіткі етапи. Для їх розробки населення України розподілено за групами пріоритетної вакцинації. До цих груп належать найбільш уразливі до COVID-19 особи та люди, від яких залежить забезпечення життєдіяльності країни. Здебільшого це ті, хто взаємодіє з великою кількістю людей, критичні для збереження системи охорони здоров’я працівники, а також ті, хто має ризик отримати серйозні ускладнення”.

Якщо ви не потрапили у пріоритетні групи, то вас провакцинують під час п’ятого етапу —  після виконання етапів 1-4 вакцинальної кампанії. Якщо буде достатньо вакцин та ресурсів, охопленням вакцинацією буде доступно для дорослих віком від 18 років та старше, які не увійшли до пріоритетних груп — за оціночними даними, кількість таких осіб може сягати близько 13 млн. 

Скільки доз вакцини треба отримати? 

Наразі необхідно отримати 2 дози вакцини. Всі вакцини, які сьогодні знаходяться на ІІІ стадії клінічних випробувань, вводяться два рази. Є виключення – вакцина від Johnson&Johnson/Janssen, яка зараз випробовується для одноразового введення. Всі інші вакцини, які отримали схвалення для екстреного застосування в ЄС, США, Великобританії, Канаді тощо (тобто, вакцини від Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca. Novavax), потребують дводозного введення. 

Чи безпечна вакцина від COVID-19 та як її перевіряють?

Коментує голова ЦГЗ Ігор Кузін: “Всі вакцини, які знаходяться у ІІІ фазі клінічних випробувань пройшли стадію випробування на безпечність. Кожна країна має регуляторні органи, які контролюють безпеку та ефективність вакцин перед їхнім широким використанням. В усьому світі ВООЗ координує низку незалежних технічних органів, які перевіряють безпеку вакцин до і навіть після їхнього запровадження. Вакцини, схвалені для використання ВООЗ, пройшли суворі тести та клінічні випробування, щоб показати, що вони безпечні та ефективні в боротьбі із захворюваннями. Попри те, що вакцини проти COVID-19 розробляються дуже швидко, вони зможуть отримати необхідні дозволи регуляторних органів лише якщо вони відповідають суворим стандартам безпеки та ефективності” .

Але наостанок зазначимо, що ще недостатньо вивчено, чи може вакцина від COVID-19 захистити від передачі вірусу між людьми.  Тож ЦГЗ рекомендує навіть після вакцинації дотримуватись усіх правил респіраторної гігієни, носити маску, близького контакту з іншими та взагалі, тримати соціальну дистанцію.  Коли з’явиться більше даних про здатність вакцинації запобігати передачі вірусу від людини до людини, такі рекомендації можуть бути змінені. А поки що захищайтеся від COVID-19 як завжди та не хворійте! 

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією “Твій сімейний лікар”. Сайт та Facebook-сторінка проєкту.

Система Orphus