Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Відновити будівлю цілком можливо, – полтавський архітектор про колишній кінотеатр Котляревського у Полтаві

Відновити після пожежі історичну будівлю колишнього кінотеатру Котляревського у центрі Полтави можливо. Про це сказав місцевий архітектор та історик Артур Ароян.

Як прокоментував “Новинам Полтавщини” Артур Ароян, наразі нікому не відомо наскільки будівля постраждала у пожежі. Нині є питання: що з перекриттям першого поверху?

Щоб оцінити стан будівлі, потрібно дочекатись поки перестане диміти. Щоб можна було туди дістатись і перевірити стан всіх конструкцій, які там лишились. Від цього буде залежати ступінь того, наскільки будівля постраждала. Вже очевидно, що більшої частини даху немає. Тим металоконструкціям, які були всередині у великому залі, настав кінець однозначно. Але велике питання: що з перекриттям першого поверху? Воно залізобетонне, післявоєнне. Це те, що було над кінотеатром, фактично це підлога великого залу. Потрібно з’ясовуват, наскільки пошкодилось це перекриття вогнем під час пожежі. По-друге, там все залито водою, і вона замерзне. Ми не знаємо, наскільки вода руйнуватиме перекриття”, – розповів Артур Ароян.

Читайте також: Масштабна пожежа у центрі Полтави: коментар рятувальників

За словами архітектора й історика, під час Другої світової війни, будинок Дворянського зібрання був спалений, тоді він зазнав ще більших руйнувань. Тож відновити будівлю можливо.

Стіни стоять. Наскільки вони пошкодженні температурним впливом і водою, це зараз теж питання. Внутрішні перегородки і зовнішні стіни більш-менш вціліли повністю. Відновлення будівлі цілком можливо. Питання лише у вартості. Тобто – зносити будівлю не потрібно. Кінотеатр у війну так само був спалений, навіть зазнав більших руйнувань. Заднього фасаду взагалі не було. У 1946 році його повністю відновили. А передній фасад, бокові стіни, головний зал збережені, ці стіни стоять ще з 1810 року” – розповів архітектор.

Читайте також: На місці пожежі у кінотеатрі Котляревського знайшли тіло людини

На відміну від Кадетського корпусу, який теж неодноразово горів, в інтер’єрі кінотеатру Котляревського більше ліпнини й декору. І це потрібно відновлювати.

Це пам’ятка архітектури національного значення. Її не можна просто відновити, зробити проєкт на реконструкцію. Це ремонтно-реставраційні роботи, повноцінна реставрація з відтворенням усіх втрачених елементів. В інтер’єрі було дуже багато ліпнини, декору. Це складний довготривалий проєкт. У нас є Кадетський корпус, він значно більший за кінотеатр. Але з іншого боку в інтер’єрі корпусу було небагато декору. А в Котляревському його більше”, – говорить архітектор.

Як розповів Артур Ароян, лише на виготовлення проєктних робіт потрібно близько року.

Навряд, що навіть за півроку можна встигнути зробити проєкт. Думаю, майже рік піде лише на проєктні роботи. Паралельно можна робити розчищення. Це затягнеться на кілька років. Навіть, якщо прямо зараз розпочати все це робити, за рік не впораються”, – прогнозує він.

Нагадаємо, зранку 9 грудня у центрі Полтави на Круглій площі сталась пожежа в історичній будівлі, Будинку Полтавського дворянського зібрання.  За попередньою інформацією, вогонь спалахнув у добудованих майданчиках. Рятувальники працюють над ліквідацією пожежі.

Система Orphus