Ви тут:
Економіка Полтавщина Споживач Суспільство 

На Полтавщині зростуть ціни на хліб та борошно

На тлі прогнозів про зниження врожаю зернових, фруктів і овочів у Європі та інших регіонах планети експорт зерна з України отримав по-справжньому стратегічне значення.

І виникло запитання: чи вистачить нам врожаю 2018 року, щоб не тільки нагодувати сусідів, але також забезпечити адекватний рівень цін на хліб на внутрішньому ринку.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Віталій Кузьмін, економічний експерт, керуючий партнер WDD Group.

За його словами, Україна дуже багато своєї сільськогосподарської продукції вивозить за кордон.

Якщо порахувати, то близько 40% усієї експортної виручки дає саме аграрний сектор. Відповідно, наші агрохолдинги і фермери у більшості націлені саме на роботу із зовнішніми ринками.

А там унаслідок прогнозів щодо низького врожаю і низки інших факторів досить сильно зростають ціни на пшеницю.

“Уже сьогодні тонну продовольчого зерна можна продати за близько 250 дол. Навіть зараз це встигло позначитися на Україні. Якщо місяць тому на внутрішньому ринку тонна пшениці торгувалася по майже 5200 грн, то зараз це вже від 6 тис. грн. Тобто ми бачимо ситуацію, коли внутрішня ціна активно наздоганяє зовнішню, — зазначає автор.

За словами експертів і представників галузі, сьогодні собівартість борошна становить близько 30–40% від ціни буханки хліба. Ще близько 10% припадає на доставку та інші витрати, які прямо прив’язані до курсу долара. Таким чином, якщо закупівельна вартість тонни борошна зросте, наприклад, з 6 до 8,5 тис. грн, і при цьому гривня знеціниться до 30 грн/дол., то збільшення роздрібних цін на хліб може становити від 12 до 20%. Тобто заяви про те, що хліб може зрости в ціні на 30% і більше, радше схожі на штучне нагнітання паніки. Але і стабільними ціни також навряд чи залишаться.

Полтавські аграрії кажуть: цьогорічні погодні умови вплинули  на якість сировини.

Як розповів очільник Депaртаменту aгропромислового рoзвитку Полтaвської ОДА Сергій Фролов, через липневі дoщі під час збору урожaю кількість зeрна змeншилась.

Також цьогорічні погодні умови вплинули й на якість сировини, тому собівартість зросла на 25%. Це призведе до підвищeння цін на хліб та бoрошно.

— Раніше ми не мали менше, ніж 70 % продовольчого зерна, а то і 80%. Нині розраховуємо на 50%. Ми проаналізували собівaртість зерна цього року. Вона виходить на 25% вищою, ніж минулого року. І ціна на зернoві, яка стрімко зрослa до 6 тис. грн за тонну, практично на межі собівартості, різниця у 5-7%. Борошно, яке виготoвлятимуть із цьогoрічного врожaю, подoрожчає, але підстaв для різкого збільшення ціни я не бaчу, — говорить директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов.

Для забезпечення нормативних споживчих потреб населення області хлібопродуктами на 2018-2019 маркетинговий рік потрібно 177 тисяч тонн зерна. Найбільше зернових ресурсів, а це 137 тис. тонн (77%), потребує хлібопечення.