Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

Комплексні медичні послуги для маленького села: на Полтавщині «амбулаторії на колесах» здійснили перший виїзд

Три з семи пересувних автомобільних комплексів, придбаних завдяки реалізації на Полтавщині субпроекту «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію в Полтавській області» Проекту Міжнародного банку реконструкції та розвитку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», здійснили перший виїзд до сіл, де немає ФАПів, амбулаторій і вони віддалені від районного центру. Пілотним обрали Решетилівський район.

Пересувні діагностичні комплекси – «амбулаторії на колесах» – вранці вирушили з Полтави за маршрутами: перша – Крохмальці-Коржі-Прокопівка, друга – Березняки-Підок, третя – Славки. Бригади медичного персоналу складалися з фахівців Полтавської обласної клінічної лікарні імені М.В. Скліфосовського й Решетилівського ЦПМСД. Організаційну допомогу медикам, зокрема у логістиці пересування і трансфері осіб, що потребують сторонньої допомоги, надавали фахівці місцевого територіального центру соціального обслуговування.

Напередодні події Решетилівський ЦПМСД запрошував усіх жителів вищезгаданих сіл скористатися можливістю пройти безкоштовні обстеження на сучасному обладнанні. Про це повідомили у Полтавській ОДА.

– Дуже зручно і швидко, – ділиться враженнями мешканка Крохмальців Олександра Керус. – До лікарів звертаюсь нечасто, хіба як припече. Ось ніби тиск у нормі. Значить, все непогано.

Односельці теж зізнаються, що профілактичні огляди майже не проходять, а якщо щось турбує, то їдуть до районного центру. Здача аналізів – один із важливих пунктів у маршруті пацієнта, який неможливо було пройти за місцем проживання.

Пересувні амбулаторії розраховані для проведення діагностичних процедур: вимірювання артеріального тиску, ваги, зросту, визначення індексу маси тіла, зняття ЕКГ та забору біоматеріалу для лабораторних досліджень (загальний аналіз крові, визначення рівня глюкози, ризиків утворення тромбів, біохімічний аналіз крові). Щоб пацієнтам з інвалідністю було зручно зайти в комплекс, використовуються гідравлічні підйомники. Вони стали дуже у нагоді, адже кілька пацієнток за станом здоров’я не могли подолати сходи.

Директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак без попередження заїхав особисто пересвідчитися, що обстеження йдуть за запланованим маршрутом і графіком. Обрав перший маршрут. Щоб перевірити, як відбувається діагностика, скільки охочих скористатись послугами і як взагалі організована робота пересувного комплексу, до Крохмальців прибули голова Решетилівської РДА Роман Перепелиця і заступник головного лікаря Решетилівського ЦПМСД Ольга Куцевол.

– Щиро дякую за таку справу. Медичному персоналу з обласної лікарні, з Решетилівського центру ПМСД і з Лобачівської амбулаторії – за роботу, а Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА – за організацію заходу, за проект. Велике спасибі працівникам територіального центру за допомогу в організації підвозу літніх людей до амбулаторії. Оцінюю ініціативу позитивно, адже в невеликих селах району люди змогли пройти безкоштовну медичну діагностику в сучасних амбулаторіях. Поспілкувався з сільськими мешканцями і про інші актуальні проблеми, з якими доводиться стикатись людям кожного дня у маленькому селі, – зазначив Роман Перепелиця.

Якщо у Крохмальцях, Коржах, Березняках більшість пацієнтів була у віці 60+ років, то у Славках і Прокопівці серед пацієнтів було чимало дітей і людей працездатного віку.

Всього 9 серпня пройшли обстеження 79 мешканців шести сіл Решетилівського району (з них 69 – пройшли лабораторні обстеження. Знято 75 електрокардіограм).

– Робота пересувного діагностичного комплексу – це дуже гарна ідея, ми дуже задоволені. І така кількість обстежених – це немало. Тепер знаємо, скільки в середньому потрібно часу на обстеження однієї людини. Ми дісталися до тих населених пунктів у сільській місцевості, де немає надавача медичних послуг – ні фельдшера, ні лікаря, – і звідки населенню важко до них добратися. А робота такої мобільної амбулаторії реально наблизить медичну допомогу до населення. За результатами обстеження ми зможемо попрацювати з людьми індивідуально – порекомендувати режим харчування, призначити правильне лікування. Зібрана інформація дасть змогу профілактувати ризики виникнення серцево-судинних захворювань – у кожного обстеженого ми визначали індекс маси тіла, пояснювали, що варто робити, аби покращувати свій стан здоров’я. Коли я спілкувалася з пацієнтами у черзі, вони зазначали, що було б непогано, якби їм говорили, як краще харчуватися. І взагалі задоволені, що тепер знають свої показники і який спосіб життя вести (чи харчуватися так, як раніше, чи більше уваги приділяти вмісту холодильника і калоражу). За домовленістю з Решетилівською центральною районною лікарнею, результати лабораторних обстежень будуть готові до кінця 10 серпня. Важко переоцінити позитив такого комплексу. Дуже важливо, що він обладнаний холодильником і центрифугою – це дає можливість якісно зібрати і доставити біоматеріал у належних умовах до лабораторії. Результати всіх обстежень (і лабораторні, і антропометричні заміри, і ЕКГ) ляжуть на стіл кожного сімейного лікаря, з якими обстежені мешканці підписали декларації. Якщо лікар виявить якісь відхилення, то буде вести з пацієнтом індивідуальну роботу, вирішувати як лікувати і коригувати спосіб життя, – підбила підсумки заступник головного лікаря Решетилівського ЦПМСД Ольга Куцевол. – Під час обстежень ми виявили людей із ризиком виникнення гіпертонічної хвороби, серцево-судинних хвороб або уже хворих на артеріальну гіпертензію, але захворювання виявили тільки зараз, під час обстеження. Наприклад, чоловік 1978 р.н. – ще досить молодий вік, але з великим ризиком. Із ним сімейний лікар буде предметно спілкуватись, коли надійдуть результати лабораторних обстежень. Ми будемо працювати з усіма подібними випадками і залучати до програми «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти мають змогу отримати ліки безкоштовно або за невелику доплату на весь курс лікування.