Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

Що обрати для обстеження, коли біль у спині: пояснення полтавського лікаря

8 листопада відзначають Міжнародний день радіології.

Біль у спині є поширеною причиною звернень до лікаря. За різними даними близько 80% дорослих страждають від болю в спині. Проблеми зі спиною можуть ускладнити життя та унеможливити виконання певних видів праці. Першим кроком до лікування болю в спині є пошук причини, для визначення якої пацієнт може бути направлений на радіологічні обстеження, такі як рентген, КТ і МРТ. Це швидкі та безболісні процедури, що дають цінну інформацію про стан вашого хребта.

Рентгенографія

Рентгенографія – це швидка, безболісна і неінвазивна процедура. Зазвичай є першим кроком в радіологічній діагностиці. Ваш лікар може призначити рентгенографію при болі в спині, щоб перевірити переломи чи зміщення хребців, дегенеративно-дистрофічні зміни хребта, виявити  ділянки деструкції, визначити наявність патологічного викривлення хребта, виключити аномалії розвитку хребта.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ)

МРТ отримує дані про стан внутрішніх органів і систем шляхом використання сильного магнітного поля. Дозволяє точно та детально оцінити структури, які для рентгенографії лишаються «поза полем зору», такі як міжхребцеві диски, нервові корінці, спинний мозок, мʼякі тканини, визначення набряку кісткового мозку різного походження (травматичного, дегенеративного, запального), міжхребцеві отвори.

Комп’ютерна томографія

Комп’ютерна томографія, як і рентгенографія, заснована на рентгенівському випромінюванні, але з більшою дозою опромінення. Найбільш поширено КТ використовується при травматичних ушкодженнях для точної оцінки кісткових структур як у дорослих, так і у дітей. Але співставлення з МРТ-даними часто буває необхідним. Також, у випадках недостатньої інформативності рентген-зображень та у пацієнтів з протипоказаннями для МРТ.

Що ж краще: рентгенографія, КТ чи МРТ? Відповідь проста – ці методики вирішують різні завдання, тому така постановка питання не є коректною. Загалом за направленням вашого лікуючого лікаря використовується комплекс діагностичних процедур для отримання повної картини стану здоров’я.

В.Л.Кобець, лікар-рентгенолог рентгенологічного відділення КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР»

 

фото: ілюстративне

Перейти до вмісту