Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавський ботанічний сад: оаза, де понад сто років вирощують екзотичні види рослин

У Полтаві є місцина, яку обов’язково варто відвідати з дітьми на канікулах, чи близькою людиною, або з друзями, щоб з першого погляду закохатись в цей неповторний куточок рідного міста. Ботанічний сад Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка полонить, надихає і кличе приходити ще і ще, за різних обставин, самому і в компанії, о різній порі, за різної погоди – бо тут душа стане прозорою від краси. Тут люблять квіти і чекають на гостей, щоб подарувати диво магічної принадливості рідної природи.

“Всі ці рослинні об’єкти знаходяться на території колишнього архієрейського саду. І з 1848 року цією територією володів Архієрей Адеон, який був прекрасним меценатом. Він робив тут зелені насадження і віддавав це місце для відпочивання містянам. Ще з 1902 року цей же архієпископ давав ділянки для вчителів-біологів, щоб вони там насаджували свої рослини й проходили таку своєрідну практику для напрацювання в школі”, – говорить завідуюча навчальної лабораторії природничого факультету “Ботанічний сад” ПНПУ імені В. Г. Короленка Антоніна Дзюбаненко.

Ботанічний сад є унікальною пам’яткою садово-паркового мистецтва Полтави, і він входить до семи “чудес світу” Полтавщини, йому більше 100 років. В такому статусі він знаходиться, як науково-навчальна база, виконуючи дуже багато завдань. Він же залишається природоохоронною зоною, його статус – парк пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення і також агро-біологічна станція при педагогічному університеті.

Полтавський Ботанічний сад розташований на рельєфній території східної частини Полтави по вулиці Моргуна, 16. Сад містить кілька відділів: дендрарій, відділ квітково-декоративних рослин, зелений клас, альпійську гірку, відділ сільськогосподарських та лікарських культур, плодовий сад. Це навчальна база для студентів природничників, і не лише майбутніх педагогів, а й взагалі для всіх студентів Полтави й області, які мають спеціальності біологічного напрямку.

Історія ботанічного саду розпочинається зі створення при Полтавському 2-х річному учительському інституті (тепер педагогічному університеті) навчальних ділянок для вчителів-біологів. Через деякий час його частину, площею понад п’ять гектарів, було реорганізовано на агробіологічну станцію, тоді вже педінституту. Станція являла собою плодовий сад з овочевою і польовою сівозмінами та використовувалася як навчальна база виключно для студентів природничого факультету. В ці роки завідуючим агробіостанцією був Леонід Коцюбинський. Усіма роботами керував професор Павло Сосін, який і започаткував колекцію декоративних дерев та кущів.

“Не менш важливо, ця територія виконує завдання природоохоронної роботи, екологічного виховання населення, не тільки молоді, студентів і школярів, а взагалі, бо ж екскурсії до нас прибувають навіть із інших областей”, – продовжує розповідь Антоніна Дзюбаненко.

Стало гарною традицією проводити в ботанічному саду секційні засідання науково-практичних конференцій ботаніків та екологів. Наявне фіторізноманіття дозволяє використовувати різні відділи та колекції саду для проведення навчальних занять, польових практик із основ аграрного виробництва і методики викладання біології, фізіології рослин, генетики. Тут постійно проводяться оглядові й тематичні екскурсії для учнів, вчителів шкіл, студентів вищих навчальних закладів та жителів міста. Потрапити сюди сторонній людині, простому любителю природи надзвичайно просто.

“У нас є сайт, на ньому вказані години, коли ми працюємо і приймаємо екскурсії, домовляємось по телефону, але основний час це з 9 ранку в будні дні по 15 відвідувачів. Екскурсії – групові, оглядові, тематичні, також звичайні громадяни можуть прийти й погуляти безкоштовно по території”, – уточнює Антоніна Дзюбаненко.

Дендрарій складається з ділянки парку, де в основу розташування порід покладено мальовничий ландшафтно-пейзажний принцип. Колекція дерев та чагарників налічує тут майже 150 видів. Окремою окрасою колекції саду є Музей українського національного декоративного квітникарства під відкритим небом. Все буяє, бо тут працюють по півстоліття люди, справді закохані у свою справу. Антоніна Дзюбаненко пригадує, як вперше зайшла сюди юною студенткою у 1977 році.

“Для мене тоді, простої сільської дівчини, це було щось дивовижне, хоча квіти мені були з дитинства знайомі, моя бабуся багато їх вирощувала під своєю хатою, але тут, коли я прийшла студенткою, воно все було організовано. Директором була Кива Аїда Кіровна і деканом Каришин Єгор Потапович. І тоді може й заклалось, що де б я не проживала, а я повинна це робити. Колектив наш – це щось унікальне! Люди, як потрапляють сюди, коли приходять, я вже бачу, що вони всіх себе присвятять цій справі. Навіть охоронці, звичайно, вони виконують свої прямі обов’язки, але коли буває дівчата прополюють клумбу, накладаючи купи бур’яну, то охоронець бере тачечку й нікого не питаючись, мовчки це прибирає”, – захоплюється колегами завідуюча навчальної лабораторії природничого факультету “Ботанічний сад” ПНПУ імені В. Г. Короленка.

У 1990 році в Полтавському Ботанічному саду було збудовано нову оранжерею площею дві тисячі квадратних метрів, де сьогодні налічується близько 600 видів, форм і різновидів рослин зі всіх куточків земної кулі. Під скляним дахом водночас розмістилися “полтавські” тропіки, субтропіки та пустеля. Численні кактуси з яскравими плодами та юкки серед кам’яних брил імітують пустелю, агави викликають зацікавленість зовнішнім виглядом і біологічними властивостями. Колекція екзотів зароджувалась давно, плекала її ще Аїда Кіровна Кива. А Антоніна Дзюбаненко декілька років тому в час значного здорожчання газу, відтак дефіциту коштів на опалення, доклала просто героїчних зусиль, щоб знайти меценатів і забезпечити збереження цієї унікальної оази.

Представники субтропіків: рожево-білі олеандри, мирти, гібіскуси. Тропічні мешканці дощових лісів — фікуси, велетенські ліани, серед яких є ще й делікатесна. Добре акліматизувалася в оранжереї і драцена, або драконове дерево, представлене декількома видами. Над усім цим здіймаються велетенські пальми заввишки до 10 метрів. Колекція рослин ботанічного саду постійно поповнюється завдяки зусиллям багатьох небайдужих людей.

“Надзвичайно багато для розвитку ботанічного саду робить упродовж десятиліть ректор університету Марина Гриньова, вона організовувала поїздки в усі куточки країни, і от молоденьке, що у нас тут піднімається – це вже почали висаджувати з 1999 року. Приходьте, дивіться! Захочете мати, будь-ласка, ми ніколи нікому не відмовляємо! Але любіть його і не пошкоджуйте!”, – запрошує гостей завідуюча навчальної лабораторії природничого факультету “Ботанічний сад” ПНПУ імені В. Г. Короленка Антоніна Дзюбаненко.

Замовити екскурсію чи уточнити деталі можна за телефоном (0532) 22-56-35, графік роботи: понеділок-п’ятниця, 8:00 – 16:30.

Марія Бойко

Фото: ПНПУ

Перейти до вмісту