Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Лубнах вшанували пам’ять автора маніфесту “Самостійна Україна” Миколу Міхновського

З ініціативи Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та за сприяння відділу культури міськвиконкому у Лубнах відбулися просвітницькі зібрання з нагоди 150-ої річниці від дня народження українського політичного і громадського діяча, правника, публіциста, лідера самостійницької течії українського руху кінця XIX- початку XX століття, автора славнозвісної брошури «Самостійна Україна» Миколи Міхновського.

Його життя і діяльність нерозривно пов’язані з Лубенським краєм. Публічна бібліотека ім. Володимира Малика провела захід «Історичний портрет: “Україна для українців” Миколи Міхновського», а Лубенська міська бібліотека для дорослих ім. Володимира Леонтовича влаштувала просвітницьке зібрання. Також цими днями у Лубенському краєзнавчому музеї ім.Г.Я.Стеллецького відбудеться краєзнавча година «Микола Міхновський та Лубенщина» за участі учнів старших класів загальноосвітніх закладів громади.

Бібліотекарі представили виставку книг з фондів бібліотеки «Борець за Українську державу». Родзинкою зібрання у Лубенській міській бібліотеці для дорослих ім. Володимира Леонтовича стала цікава промова знаного лубенського журналіста, публіциста, просвітянина Олега Гаврильченка. Він як головний редактор і засновник відновленої газети «Хлібороб» повідав про ідейно-політичні погляди Миколи Міхновського і його близькі товариські стосунки з братами Володимиром та Сергієм Шеметами, які у 1905 році у Лубнах видавали першу україномовну газету в лівобережній Україні «Хлібороб». Зацікавило присутніх і відео з особистого архіву Олега Гаврильченка «Спогади Ждана Шемета про Миколу Міхновського», зняте у 1996 році. А ще Олег Гаврильченко розповів про книгу Романа Коваля і Юрія Юзича «Микола Міхновський. Спогади, свідчення, документи», назвавши її «гарним путівником по життєвому шляху ідеолога українського націоналізму».

Життєпис Міхновського для гостей книгозбірні висвітлила й бібліотекарка Юлія Давиденко. Отож публіка, серед якої як старше покоління, так і молодь – студенти, викладачі Луганського національного університету ім. Т. Шевченка, дізналася багато цікавих історичних фактів про видатного українського політичного і громадського діяча, життя якого припало на злам історичних епох, і який понад усе хотів бачити Україну самостійною. Цікаво було почути і про загадкову трагічну загибель, і про останнє місце спочинку Миколи Міхновського на Байковому кладовищі у Києві.

Про харківський період життєдіяльності Миколи Міхновського, дієве спілкування його як громадського активіста, адвоката з архітектором Олексієм Бекетовим, родиною Алчевських розповів методист ДЮКСОТ «Валтекс» Микола Полонський. Побачила публіка і цікаві світлини Харкова періоду XІX- початку XX століття.

У 2014 році з ініціативи тодішнього Директора Департаменту інформаційної діяльності облдержадміністрації (нині регіональний представник УІНП в Полтавській області) Олега Пустовгара було зреалізовано документально-просвітницький проєкт «Поборники Незалежності. Полтавщина»: створено низку відео, присвячених пам’яті уродженців Полтавського краю або тих, чиє життя з ним тісно пов’язане – борців за українську державність різних історичних періодів. Серед них і про Миколу Міхновського. Тож показ цього відео став гарним інформаційним доповненням пошанування у Лубнах апостола української державності Миколи Міхновського.

До речі, з ініціативи голови робочої групи щодо зміни назв урбанонімів Лубенської територіальної громади – секретаря Лубенської міської ради Маргарити Комарової, начальника міського відділу освіти Мирослава Костенка, депутатки міської ради, воїна ЗСУ Аліни Савки та автора цих рядків у назвах вулиці та чотирьох провулків депутати увічнили Миколу Міхновського.

Тож пам’ять про нього попри замовчування і дискредитацію, попри морок російсько-комуністичної окупації в часи СРСР, поступово відновлюється. А його настанови говорити українською, проганяти з рідної землі чужинців-гнобителів, зневажати перевертнів-відступників особливо актуальні нині, коли ЗСУ разом із всім українським народом чинять героїчний опір російським окупантам.

 

Полтавський офіс УІНП (за матеріалами Лубенської міської бібліотеки для дорослих ім. Володимира Леонтовича)

 

 

Перейти до вмісту