Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Решетилівці  вирішили назвати вулицю іменем килимаря Леоніда Товстухи

У Решетилівці прийняли рішення про присвоєння імені килимаря Леоніда Товстухи його рідній вулиці.

7 березня минає 13 років, як відійшов у вічність народний художник України, лауреат Національної премії ім. Т.Г. Шевченка, директор із більш ніж 40-річним стажем знаної у світі Решетилівської фабрики художніх виробів, почесний житель Решетилівки Леонід Самійлович Товстуха.

Сумчанин за народженням, він все своє свідоме життя віддав Решетилівці, вважав її рідною, прославляв своєю діяльністю і творчістю.

Як директор, написав книгу спогадів, де увіковічнив майстринь, які творили славу решетилівської вишивки і килимарства. Велику цінність має його Каталог килимів, виконаних на фабриці, починаючи з 50-х років ХХ століття і до початку ХХІ, в якому можна знайти прізвища не лише художників, але й виконавиць і фарбувальниць.

Як художник створив ескізи більш ніж 140 монументальних килимів-гобеленів, ввійшовши в історію українського образотворчого мистецтва як один із творців (разом із Надією Бабенко) феномену решетилівського рослинного килима. На жаль, будучи людиною радянської формації, вважав найнадійнішим збереженням творів музейні колекції і Дирекцію художніх виставок. Тому й не видав жодного каталогу своїх творів, які сьогодні можна побачити в основному лише в ескізах. Назавжди втрачені для України 4 грандіозні гобелени “Барви природи”, створені для Олімпійського селища, невідома доля багатьох килимів, таких як “Пісня щастя”, “Вінок слави”, двох гобеленів “Квіти єднання” та “Пробудження надії” з Будинку профспілок (відомого за Революцією гідності) і багатьох інших.

Про його твори писали відомі мистецтвознавці А. Жук і В. Щербак, Л. Жоголь і Т. Кара-Васильєва. Ними захоплювались письменники П. Автомонов і М. Шевченко, наш земляк О. Дмитренко, кінорежисер Ю. Ткаченко. Він створив свій власний стиль. Його килими-гобелени відрізнялись різноманітністю і багатством колориту, ніжністю відтінків кольору, живописністю. Не дарма його “Дерево життя”, “Пори року”, “Тиха українська ніч”, “Решетилівські мелодії”, “Осінній ранок”, “Паморозь” відносять до кращих зразків сучасного декоративно-ужиткового мистецтва. Визнанням таланту майстра було й те, що будівля Спілки художників України багато років була прикрашена його гобеленом “Голубий сад”.

Твори художника, створені за останнє десятиліття його творчості, сьогодні, на жаль, не відомі не тільки широкому загалу, але й сучасним мистецтвознавцям.

Днями було прийнято рішення про присвоєння імені Леоніда Товстухи його рідній вулиці в місті. Хочеться подякувати за підтримку всім небайдужим людям, тим, хто опікується історією рідного міста, депутатам і всім, хто знав і цінував його.

Тетяна Коваленко

Перейти до вмісту