Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Сподіваюся, що за місяць отримаємо конкретні пропозиції, – Олександр Ткаченко про демонтаж російських імперських пам’ятників у Полтаві

4 лютого у Полтавській ОВА провели круглий стіл з членами Експертної ради з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при МКІП, місцевої та обласної влади.

Круглий стіл відбувся під головуванням Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка та за участі членів Експертної ради МКІП, представників Полтавської ОВА, депутатів Полтавської обласної ради, міської ради, народного депутата Андрія Бобляха та представників громадськості.

Як писали раніше “Новини Полтавщини”, 8 вересня 2022 року Експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму на своєму засіданні ухвалила рішення, згідно з яким рекомендувала демонтувати російські імперські пам’ятники у Полтаві – Монумент (колона) Слави, пам’ятника на місці відпочинку Петра та пам’ятника захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко зазначив, що незважаючи на рекомендації Експертної ради і думку обласного керівництва, представники міської влади не вважають поки що за необхідне розглядати питання щодо перенесення кількох пам’яток, які прославляють російську імперію, з центру Полтави.

“До сьогоднішнього приїзду нам у Києві здавався дивним той факт, що у Полтаві не вирішується це питання. За сприянням обласної влади та фахівців його можна було вже давно вирішити. Якщо було питання з коштами, то і його можна було спільними зусиллями вирішити. Сподіваюся, що за місяць від міської влади Полтави ми отримаємо вже конкретні пропозиції”, – зазначив Олександр Ткаченко.

Заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Олексій Бруслик наголосив, що ОВА готова допомогти у демонтажі пам’ятників.

“Балансоутримувачем є Полтавська міська рада, але ОВА готова здійснити у рамках чинного закону про охорону культурної спадщини демонтаж вказаних пам’ятників”, – наголосив Олексій Бруслик.

Голова Полтавської ОВА Олександр Біленький наголосив, що потрібно розробити чіткий алгоритм дій.

“У Харкові був пам’ятник Леніну, який свого часу був пам’ятником місцевого значення. Коли хлопці та дівчата його прибрали, вони не запитували жодних документів. Тому щоб не було повторення такого у Полтаві, потрібно розробити за місяць чіткий алгоритм дій”, – зазначив Олександр Біленький.

“Коли ми приймали подібні рішення, то розуміли, що однією з причин початку так званого путінського проєкту війни було те, що частина українських вчених та чиновників дали підстави наближенню Путіна вважати, що в Україні є велика кількість людей, які хочуть “звільнитися” від української державності. Ми мусимо повністю позбавитися імперської ідеології, щоб більше ніколи ніхто не думав, що тут хтось когось чекає”, – розповів член експертної ради МКІП Микола Томенко.

“На Львівщині в одному із сіл досі стоїть пам’ятник Сталіну. Збили голову Сталіна та поставили Шевченка, але всі у селі знають, що це бюст Сталіна. Тому коли я дивлюся на пропозиції, які надійшли від міської ради Полтави, мені здається, що це щось подібне. Перейменувати Монумент Слави та пам’ятник Келіну? Є нерозуміння того, що будь-які пам’ятники на території України, які пов’язані з пригніченням України та посиленням слави російської імперії є приводом для того, щоб сюди прийшов ворожий танк”, – переконаний голова громадської організації “Центр досліджень політичних цінностей” Олесь Доній.

Наприкінці засідання Олексій Бруслик поставив вимогу міській владі впродовж місяця розробити та прийняти відповідні рішення. І разом з обласною владою та МКІП перенести ці пам’ятки в інші місця. Також додав, що місцем можливого перенесення пам’ятників російської імперської спадщини може стати територія заповідника «Поле Полтавської битви». 

Система Orphus Поделиться на fb