Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Новоселівській громаді відзначили 140-річчя скульптора і хорунжого Армії УНР Михайла Гаврилка

У Рунівщині Новоселівської сільської ради Полтавського району зібралися мешканці та гості громади, громадські діячі, освітяни, творча інтелігенція, діти та молодь, щоб вшанувати пам’ять видатного земляка Михайла Гаврилка.

Хорунжий Армії УНР, начальник штабу Сірої дивізії Армії УНР, повстанський отаман, художник і скульптор народився 5 вересня на хуторі поблизу Рунівщини. До 140-річчя від дня народження славного земляка на його малій батьківщині з ініціативи очільника громади Євгена Бови, місцевих депутатів та Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті започаткували історико-культурологічний фестиваль “А ми тую стрілецькую славу збережемо”, повідомили у Полтавському офісі УІНП.

У межах фестивалю відбулася урочиста церемонія відкриття пам’ятного знаку видатному борцю за незалежність України у 20 столітті. Знак освятили священики ПЦУ. Промовляли дослідник життєвого шляху Михайла Гаврилка, Президент історичного клубу “Холодний Яр” Роман Коваль, голова Новоселівської сільської ради Євген Бова, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар, представники Департаменту культури і туризму облдержадміністрації, обласного краєзнавчого музею, територіального центру комплектування та соціальної підтримки, депутатка облради Ірина Степаненко, заслужений юрист України Юрій Кулішенко.

“Понад сто років ім’я видатного митця-воїна залишалося невідомим. І ось ситуація змінилася: про Михайла Гаврилка написані книги, знято фільм «Стеком і шаблею», опубліковано десятки статей, його іменем називають вулиці та школи, ставлять меморіальні дошки, створюють музеї… Повертається із забуття ім’я цього шляхетного чоловіка, геніального митця, вояка і творця українського війська. І ось тепер його вшановано на його малій батьківщині. Якби Гаврилко нині опинився в Україні, то порадів би величезним зрушенням у психології народу, став би свідком того, що мільйони українців зрозуміли, що росіян “бить треба”, бо всі вони заперечують право українців на своє національне державне буття”, – сказав Роман Коваль.

“Всі ми – і воїни ЗСУ, і небайдужі патріоти в тилу, які їх всіляко підтримують, і воїни культурного, історичного фронту – перебуваємо у самісінькому горнилі історії. Досі триває наша столітня народна війна за незалежність. Україна – правонаступник УНР. Сто років тому заклали початок ключових державних інститутів – парламенту, уряду, збройних сил, дипломатії, академії наук. І нині, як і тоді, українці протистоять тому ж ворогу – російському імперіалізму. Знання про життєві шляхи таких постатей дає глибше розуміння сучасних подій. Михайло Гаврилко — це зріз епохи боротьби з червоною і білою росією понад 100 років тому. Тоді і зараз ціла когорта митців, письменників, інтелектуалів стала на захист незалежності”, – наголосив Олег Пустовгар.

Провела фестиваль “А ми тую стрілецькую славу збережемо” бандуристка Юлія Загреба, завідувачка відділу культури Новоселівської громади. Звучали пісні українських січових стрільців “Червона калина”, “За Україну, за її волю!”, пісні Української революції 1917-21 рр. та ін. Учасники урочистостей змогли більше дізнатися про життєвий та творчий шлях Михайла Гаврилка, переглянути тематичні виставки закладів освіти громади, виставку картин авторитетного місцевого художника Івана Юхна, придбати книги Романа Коваля.

Чимало цікавинок можна було придбати й на благодійному ярмарку виробів декоративно-прикладного мистецтва в парковій зоні села Рунівщина. До речі, на ньому зібрали майже 5 тисяч грн на підтримку ЗСУ. Молодь громади, гуртківці закладів культури, військово-патріотичному клубу “Штурм 2”, активісти скаутської організації “Пласт” виготовили сувеніри для ярмарку й допомагали їх продати. Гості фестивалю не тільки насолоджувалися мистецтвом, а й пригощалися різноманітними смаколиками. Вмить розлетілися понад 200 порцій кулешу.

А ще всі охочі могли взяти участь у майстер-класах, а малеча розважалася на гірках та батутах. Яскраві, різноманітні концертні номери подарували глядачам найкращі колективи Новоселівської, Полтавської, Мачухівської, Терешківської, Щербанівської та Чорнухинської громад.

Напередодні фестивалю у бібліотечних просторах Новоселівської громади для дітей та молоді було організовано перегляд документального фільму «Михайло Гаврилко. Стеком і шаблею».

Фото: Олександра Шилова-Маркіна

Система Orphus Поделиться на fb