Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Водохреще-2022: коли полтавці зможуть освятити воду у Свято-Успенському соборі

Водохреще-2022: коли полтавці зможуть освятити воду у Свято-Успенському соборі

З нагоди свята Хрещення Господнього у Свято-Успенському кафедральному соборі Полтави відбудуться святкові богослужіння та освячення води.

Про це розповіли у на сторінці Собору у фейсбук.

18 січня (вівторок): Навечір’я Богоявлення

9.00 – Божественна Літургія свят. Василія Великого

11.00 год. – чин Великого освячення води (собор)

19 січня (середа): Святе Богоявлення

7.00 – Божественна Літургія (дзвіниця)

8.30 год. – чин Великого освячення води (площа перед дзвіницею)

9.00 – Божественна Літургія (Свято-Успенський кафедральний собор)

11.00 год. – чин Великого освячення води (площа перед собором)

Читайте також: “Традиція купання в ополонці на Водохреща не має нічого спільного зі “змиванням” гріхів”, – ПЦУ

Довідка. Водохреща, Хрещення чи Йордан – народно-релігійне свято, котре православні та греко-католики святкують 19 січня. Воно є останнім святом з різдвяно-новорічного циклу та завершує Святки – 12 днів Коляди між Різдвом та Водохрещем. Із цим святом пов’язують хрещення Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані.

Напередодні свята українці традиційно зустрічають другий Святвечір. Впродовж 18 січня віряни тримають піст та нічого не їдять. Сідати за вечерю можна лише після появи першої зірки на небосхилі. До столу подають пісні страви – рибу, вареники з капустою, кутю, узвар тощо.

Вода на Хрещення вважається цілющою, вона символізує початок життя та очищення. Віруючі зберігають вдома саме йорданську воду, адже вірять, що вона є цілющою впродовж усього року. Йорданську воду зберігають за образами та бережуть на випадок хвороби. Вражає той факт, що вода, освячена на свято Йордана, зберігається не псуючись та не засмерджується впродовж року. Віряни певні, що справа у святості, а скептики кажуть, що виною всьому срібло з хрестів, котрі занурюють у воду.

Набрати свяченої води можна у церкві. Також освячуються водойми – річки та озера. За тиждень до свята у кризі замерзлих водойм вирізається ополонка у формі хреста. Цим традиційно займається чоловіча громада: на річці вирубається ополонка, а великий хрест з льоду встановлюють над ополонкою та обливають його червоним квасом з буряка, що символізує кров. Ополонку освячує священик. Згідно з релігійними переконаннями, така вода очищує від гріхів та заряджає здоров’ям на увесь наступний рік. Для вірян після Водохреща починається весільний сезон, що триває до Великого посту.

Зранку 19 січня у церквах відбуваються святкові богослужіння. Після них народ іде до водойми, несучи дерев’яного хреста та хоругви поперед процесії.

 

 

Система Orphus Поделиться на fb