Ви тут:
Полтавщина Сільське господарство Суспільство 

Як земельна реформа вплинула на сільськогосподарський бізнес: розповідь фермера з Полтавщини

Як земельна реформа вплинула на сільськогосподарський бізнес: розповідь фермера з Полтавщини

З 1 липня 2021 року в Україні набула чинності найбільша земельна реформа за часи незалежності. Від початку роботи ринку сільськогосподарської землі можна вільно купувати, продавати або заповідати земельні ділянки. Раніше це було неможливо через мораторій на продаж, який діяв в Україні з 1992 року.

Про вплив земельної реформи та зміни в сільськогосподарському бізнесі розповів голова Конгресу фермерів у Полтавській області, власник ФГ “Моя земля-2005” Григорій Шамрицький.

Чому обрали саме професію фермера?

– Я виріс у багатодітній сім’ї, нас було 8 дітей. З самого дитинства доводилося працювати на городі, землі. Іноді робили й на фермерів, щоб заробляти власні кошти. Також вели й господарство: тримали корів, гусей, свиней. Так і вирішив спеціалізуватися та розвиватися у напрямку сільського господарства. Пізніше я вступив до Київського університету біоресурсів і природокористування, – розповідає Григорій Шамрицький. – Після навчання у виші працював інженером по тваринництву у Фінляндії. Набирався досвіду там три роки. Після повернення додому, головною мрією і метою було створити власну справу. І вже з 2016 року очолюю власне фермерське господарство.

На чому спеціалізується ваше фермерське господарство?

– Загалом ми спеціалізуємося на рослинництві. Вирощуємо зернові культури: кукурудзу, соняшник, сою, пшеницю. У майбутньому плануємо започатковувати тваринництво. Наразі досконально вивчаємо галузь, щоб рухатися у цьому напрямку. Плануємо скористатися державною Програмою підтримки тваринництва, за якою держава компенсує витрати по будівництві тваринницьких об’єктів, – додає аграрій.

Які основні переваги роботи у сфері сільського господарства?

– Я відчуваю, що роблю важливу справу. Ми вирощуємо потрібну й незамінну продукцію для країни. Окрім того, у зв’язку з відкриттям ринку землі, наближаємося до європейських стандартів, – говорить Григорій Шамрицький. – У Європі землю передають у спадок: синові, внукові. Так, у людей є впевненість у тому, що буде з їхніми господарствами через декілька років, тому вони не бояться розвивати власні володіння. Беруть кредити на техніку, розуміючи, що з поверненням кредитних коштів проблем не виникне. В Україні ж, до земельної реформи, існувала ситуація, коли договори оренди мали певний термін дії. Через це був острах, щоб одного дня, після завершення терміну договору, фермер залишиться без нічого.

Як особисто оцінюєте відкриття ринку землі? Які виникають проблеми?

– Я вважаю, що це можливість розвивати сільськогосподарське виробництво, тому запровадження ринку земля оцінюю позитивно. Звісно є певні проблемні моменти. До мене, як до голови Конгресу фермерів на Полтавщині, часто звертаються через проблеми з реєструванням земельної ділянки, нотаріуси відмовляються їх перереєстровувати. Вони бояться, бо для цього треба встановити точний фактаж гектарів землеволодінь на юридичній особі, якою вона володіє, на подружжі, дітях. Тому оновним недоліком є відсутність єдиного загального реєстру земельних ділянок в Україні, – зазначає фермер.

Чи є у вас знайомі, які вже купили землю?

– Ажіотажу після відкриття ринку землі не відбулося. Так, фермери викуповують землю, але процедура купівлі відбувається в таких обсягах як і раніше. На сьогодні це легальна, законна, офіційна, нотаріально засвідчена можливість. Єдине, що зараз існують обмеження щодо купівлі земельних ділянок. Можна викупити тільки ту землю, яка в оренді, – розповідає голова Конгресу фермерів в області. –  Це і добре, бо людина свідомо укладала договір оренди, тож має плани, щодо своїх земельних ділянок, тому має продати землю або ж фермеру, який розірве договір оренди, або ж почекати до закінчення терміну.

Чи плануєте збільшувати власну кількість земельних ділянок?

– Планую, але на сьогодні це вже не так просто,  адже більшість договорів оренди зареєстровані на 5-10 років у підприємствах. Відповідно збільшуємо кількість землі тільки на аукціонах, тут вже постає питання орендної плати, що є на межі збитковості для господарства, – зазначає Григорій Шамрицький. – На рівні держави потрібно ввести допомогу для фермерів початківців, безоплатно надавши земельну ділянку для постійного користування. Наприклад, 5 га в оренду на сім років від держави, якщо людина хоче фермерувати й має сільськогосподарську освіту.

Чому земельна реформа була необхідна Україні?

– Раніше головна проблема для фермерів була відсутність впевненості у завтрашньому дні. Земельна реформа була необхідна не лише через можливість продавати землю, а й тому що раніше земля була неоформлена й неоцифрована. Бюджет України недоотримував мільярди прибутку, хоча ж землею хтось користувався, обробляв. На сьогодні кожна земельна ділянка має власника, орендаря, відповідно сплачуються податки, орендні плати, – додає фермер. – Економіка почала працювати. До впровадження ринку землі неможливо було, наприклад, посадити сад на умовно на 50 років, бо земля не власна чи зайнятися тваринництвом в довгострокову перспективу, побудувати тваринницький комплекс. Зараз ця можливість для фермерів є доступною.

Що, на Вашу думку, має робити держава, щоб підтримувати фермерів?

– На сьогодні існує безліч державних програм підтримки для підтримки фермерів на їх господарств, зокрема для розвитку тваринництва й садівництва. Ці програми необхідно реалізовувати й надалі, – говорить Григорій Шамрицький. – Ті кошті, які виділяються з державного бюджету повернуться податками, створеними робочими місцями, розвитком інфраструктури. Окрім того, треба розвивати напрямок кредитування для малих фермерських господарств, до 500 га, на рівні законодавчої ініціативи. Це сприятиме залученості молодих, активних спеціалістів, що працюватимуть для розвитку держави.

Фото: Україна молода, pexels

Система Orphus