Ви тут:
Надзвичайні ситуації Полтавщина Суспільство 

Новорічна піротехніка: полтавські рятувальники пояснили, як обрати та правильно запускати феєрверки, хлопавки, петарди

Новорічна піротехніка: полтавські рятувальники пояснили, як обрати та правильно запускати феєрверки, хлопавки, петарди

Феєрверки, хлопавки, петарди, салюти чи бенгальські вогні. Чим ближче Новий рік, тим більше відкривається торгових точок з піротехнікою. Часто у гонитві за яскравим видовищем, забуваємо про головне – безпеку.

Як обрати та правильно запускати піротехнічні вироби розповіли на брифінгу 16 грудня заступник начальника ГУ ДСНС у Полтавській області Володимир Гришанін та підприємець Денис Кювеллі.

Цього року внаслідок вибуху петард постраждали двоє людей. Один – мешканець Глобинської громади – отримав ампутацію частини пальця, другий – неповнолітній кременчужанин – отримав рвану рану пальця. Тож рятувальники закликають користуватись салютами та хлопавками – правильно.

“Використання піротехнічних виробів на балконах, поблизу автівок, будинків категорично заборонено. Крім того, хлопавки, петарди, феєрверки не можна використовувати дітям до 14 років. Ялинки встановлюйте лише на стійкі основи, не розміщуйте їх у проходах, біля виходів, на шляхах евакуації, поблизу опалювальних приладів та іншої побутової техніки. Для оздоблення ялинки використовуйте лише справні та сертифіковані електричні гірлянди. Напруга, на яку розраховані електричні гірлянди, не повинна перевищувати 12 В, а потужність – 25 Вт. Гірлянди потрібно надійно закріплювати, адже при падінні від поштовху чи протягу вони можуть стати причиною пожежі. Ні в якому разі не застосовуйте в приміщенні, де встановлена ялинка, свічки, бенгальські вогні, відкритий вогонь, феєрверки або петарди. Не залишайте дітей без нагляду дорослих та не одягайте їх у легкозаймисті костюми”, – зазначив Володимир Гришанін.

Головне у випадку виникнення пожежі – не панікувати.

“Спочатку подивіться, що горить. Якщо це гірлянда – негайно вимкніть її з розетки. Якщо запалала ялинка залийте її водою ,попередньо упевніться, що електричні мережі та прилади розташовані поряд знеструмлені. Якщо ж ви самі не в змозі справитися з вогнем – негайно викликайте пожежно-рятувальну службу “101”, – наголосив заступник начальника ДСНС області.

Піротехнічні вироби, які відповідають вказаному Технічному регламенту, мають на своєму корпусі або пакуванні Національний знак відповідності.

Поряд зі знаком відповідності наноситься ідентифікаційний номер органу, що провів процедуру оцінки піротехнічного виробу (в основному це номер 071 або 072, проте зустрічаються й інші). Також вказується виробник, інструкція, клас піротехнічного виробу, радіус небезпечної зони та умови зберігання та утилізації. До того ж на піротехнічні вироби, які реалізують на території України, наноситься розбірливе та незмивне маркування українською мовою.

“Під час купівлі піротехніки покупець має запитати чи сертифікована продукція, яка дата її виготовлення. Також можна переглянути документацію, зокрема інструкцію. Піротехнічні вироби активніше купують напередодні новорічно-різдвяних свят. Але ажіотажу немає. Є й такі, що беруть протягом року, але для використання у господарських цілях (відлякування диких тварин при обробці полів хімікатами)”, – розповів Денис Кювеллі.

Петарди, бенгальські вогники та салюти повинні зберігатися у сухому, теплому місці, інакше відсирілі або пошкоджені феєрверки, можуть вибухнути раніше, просто в руках. Будь, яка піротехніка, яка вже відпрацювала, повинна полежати на землі не менше 15 хвилин, після цього залити її водою на добу, а вже потім утилізувати.

Фото: pexels

Система Orphus