Ви тут:
здоров’я Полтавщина Суспільство 

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом: полтавські лікарі розповіли шляхи інфікування та як лікуватись

Сьогодні Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щороку, 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день започаткували у 1988 році за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я. Він покликаний підвищити поінформованість щодо ВІЛ/СНІДу та привернути увагу суспільства до порушень прав і свобод людини, які мають ВІЛ-статус.

У цей день зазвичай готують чимало масових заходів: анкетування, тестування, рольові ігри й лекції у навчальних закладах, конкурси малюнків та безкоштовне тестування серед населення.

У світі живе 37 мільйонів ВІЛ-інфікованих людей. Серед них майже 20 мільйонів отримують антиретровірусне лікування. Щодо ризику інфікування COVID-19 та його ускладнень, люди з ВІЛ, які отримують ефективну антиретровірусну терапію, ризикують не більше, ніж кожен із нас.

За даними ВООЗ, в Україні проживає понад 250 тисяч ВІЛ-інфікованих людей і близько 60% не знають про свій статус. Понад 50% нових випадків ВІЛ виявляють на 3-4 клінічних стадіях, коли зупинити прогрес хвороби майже неможливо.

За словами лікарки-інфекціоністки поліклінічного відділення комунального підприємства “Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради” Олександри Бєлої, в останні роки зростає кількість ВІЛ-інфікованих осіб, виявлених через клінічні ознаки хвороби. Найбільш поширеним СНІД-індикаторним захворюванням, як і раніше, залишається туберкульоз.

Шляхи передачі хвороби добре відомі:

– незахищений (без презервативів) секс;

– контакт кров-кров (спільне використання шприців, голок та іншого ін’єкційного обладнання);

– переливання крові, використання обладнання для пірсингу та тату;

– від матері до дитини (під час вагітності і пологів, годування грудним молоком).

Продовжує домінувати статевий шлях інфікування. Зростання гетеросексуального шляху передачі та кількості ВІЛ-інфікованих жінок дітородного віку спричинило поступове збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими мамами.

Серед офіційно зареєстрованих понад 70% складають особи репродуктивного та працездатного віку від 20 до 40 років. Інформація про хворого є конфіденційною і охороняється відповідним законом України.

“Хочу вкотре наголосити: ВІЛ-інфекція – це не вирок, її перебіг можна контролювати, старанно виконуючи призначення лікаря, вчасно приймати препарати антиретровірусної терапії. Систематичний прийом АРТ дозволяє жити повноцінно, довго, якісно. Лікування ВІЛ безкоштовне і доступне для кожного інфікованого”, – розповіла міський позаштатний фахівець ДОЗ із питань санітарно-освітньої роботи Тетяна Дрозд.

Ліки від СНІДу існують і називаються антиретровірусною терапією. Вони не здатні повністю знищити ВІЛ, але можуть призупинити його розмноження. Період коли лікування стає необхідним, у різних людей суттєво відрізняється. Визначити його можна після консультації з лікарем.

Але попри це СНІД залишається серйозною проблемою для України. Наразі далеко не всі інфіковані залучені до антиретровірусної терапії. А наявне нині лікування, на жаль, не виліковує хворобу остаточно і потребує по життєвого прийому препаратів. Крім того, суспільство потребує усвідомлення того, що ВІЛ-позитивні люди мають право жити повноцінним життям без жодної стигми і дискримінації.

Пам’ятайте, що ВІЛ-інфекція не передається:

– через повітря;

– укусом комах або тварин;

– через рукопотиснення, обійми чи перебування в товаристві інфікованої людини;

– через споживання їжі приготованої ВІЛ-інфікованою людиною;

– при плаванні в басейнах.

Існує цілий комплекс заходів, спрямованих на профілактику поширення ВІЛ. Це й інформування пацієнтів про негативні наслідки та ризики вживання наркотиків, і безкоштовне отримання пацієнтами стерильних одноразових шприців для внутрішньовенних ін`єкцій в обмін на використані, і програма до- та постконтактної профілактики ВІЛ-інфекції, що полягає в призначенні антиретровірусних препаратів особам, які не мають цього захворювання, але мають ризик інфікування.

Система Orphus