Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство традиції 

Шинкування капусти, “провиня” та сезон весіль: як на Полтавщині святкували Покрову

Шинкування капусти, “провиня” та сезон весіль: як на Полтавщині святкували Покрову

14 жовтня в Україні відзначають День українського козацтва, День захисників та захисниць України і День святої Покрови Пречистої Богородиці. Свято Покрови віддавна має для українців не лише релігійне значення. У цей день проводили особливі обряди, читали молитви, спостерігали за природою.

Про виникнення культу Покрови, звичаї і традиції святкування 14 жовтня на теренах Полтавщини розповіли наукові співробітниці Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олеся Васецька і Катерина Штепа.

Історія свята

Свято Покрови має давні глибокі корені, якими сягає дохристиянських часів. Воно пов’язане із культом Матері-берегині, яку вважали заступницею сім’ї і продовження роду.

В Україні культ Богоматері почав формуватися із запровадженням християнства в часи князя Володимира. На честь Успіння Святої Богородиці того часу споруджували багато храмів, але в добу козацтва XVII-XVIII століття культ Успіння поступово заміщується культом Покрови. За словами Олесі Васецької, різні дослідники вважають, що це пов’язано із військовими обставинами того часу, визвольними війнами, загрозами з боку сусідніх держав. 

Козацтво, як елітна частина нашого суспільства, виводять свято Покрови на передній план. Те, що жіночий образ став основним для українського козацтва, свідчить про його приналежність до загальноєвропейської традиції лицарства, де поклонялися культу “прекрасної дами”.

З того часу на іконах Гетьманщини Свята Покрова часто зображувалася з білим поясом над козацькою старшиною. У Краєзнавчому музеї тимчасово зберігається ікона з колекції Полтавського художнього музею. На ній зображена Покрова над козацькою старшиною, а саме над останнім кошовим Запорозької Січі — Петром Калнишевським.

Сезон весіль

Для наших предків Покрова символізувала сезон весіль. Зокрема, жовтень на Полтавщині називали “весільник”. Одружитися на Покрову вважалося хорошою прикметою. А якщо 14 жовтня випадав сніг, то за повір’ям у цьому році буде багато весіль.

Традиційні дійства, які влаштовували на Покрову, у Полтаві

Саме на Покрову у Полтаві та на її околицях влаштовували цікаве традиційне дійство, яке більше ніде в Україні не було поширене, говорить Катерина Штепа. Обряд мав назву “провиня”. Його проводили, якщо на Покрову одружувалися молоді люди, які у батьків були останніми, тобто наймолодшими дітьми в сім’ї. Тоді весілля справляли не лише для молодят, а й для їхніх батьків.

У цей день незаміжні дівчата проводили різні обряди, щоб якнайшвидше знайти собі пару. Наприклад, мати з дорослою донькою на Покрову перебирали рушники, які були заготовлені для заручин, і примовляли: “На рушника стати — рушниками сватів в’язати”. Також дівчата ставили свічки перед іконою Святої Покрови і молилися. Катерині Штепі вдалося зафіксувати молитву, яку читали на Зіньківщині та околицях Опішні:

“Покрово, Покровонько, покрий мені головоньку, не хусткою, хоч ганчіркою, що не старилася дівкою”.

Шинкування капусти та інші звичаї, обряди

Свято Покрови шановане у хліборобів, розповідає краєзнавиця Олеся Васецька, адже до цього часу закінчувалися важливі сільськогосподарські роботи. Відомо, що на Полтавщині від Покрови жінки починали шинкувати капусту. Робили це разом із сусідками, супроводжуючи дійство піснями та жартами.

Також вважалося, що з цього дня наставала зима: “Прийшов Покров — не нагрієш хату без дров”. Тому як правило, до Покрови справляли теплий зимовий одяг: чоботи, кожухи тощо.

До речі, краєзнавиці Олеся Васецька та Катерина Штепа роблять відеореконструкції святкових звичаїв та обрядів з використання музейних експонатів. Свої відео вони присвячували Масниці, Великодню, Святій трійці. Відзняли такий проєкт і про Покрову.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb