Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві відкрили виставку ікон, написаних на ящиках з-під набоїв

10 червня у Свято-Успенському кафедральному соборі відкрили виставку київських художників Софії Атлантової та Олександра Клименка “Ікони на ящиках з-під набоїв”.

Головна ідея проєкту – перетворення смерті, символом якої є ящик від озброєнь, на життя, яке в українській культурі символізує ікона.

“Це проєкт не лише Софії Атлантової та Олександра Клименка, а й військових, волонтерів, які привозять ящики з-під набоїв. Вони є нашими співавторами. Це — синергія. Частина робіт були написані на Полтавщині. Цей проєкт свідчить усьому світові про війну, яка триває вже сьомий рік”, – розповів Олександр Клименко.

Ящики з-під набоїв військові та волонтери привозять із зони бойових дій. Саме тому вони є своєрідними свідками війни на сході України. Ікони вже експонувалася в 13 країнах, 44 містах, мали 79 локацій.

Ікони написані в класичній іконописній техніці. Перша була написана у 2014 році. Загалом, художники вже мають близько двохсот робіт за шість років. Ікони є у багатьох православних храмах по всьому світу — від Лос-Анджелеса до Києва.

“Це, насправді, унікальні ікони. Вони написані у візантійському стилі. Проєкт “Ікони на ящиках з-під набоїв” унікальний тим, що показує, як від смерті рухаємося до життя. Молимося, щоб Бог подарував нам справедливий мир”, – наголосив Архієпископ Полтавський і Кременчуцький УПЦ Федір.

Проєкт двічі, у 2017 та 2020 роках, було номіновано на Національну премію України імені Тараса Шевченка.

“Ми не можемо бути осторонь війни. У мирному житті маємо пам’ятати і з повагою ставитися до наших захисників. Ікони на ящиках з-під набоїв викликають такі почуття, які неможливо передати словами. Вони закликають нас дякувати за те, що ми маємо”, – зазначила відвідувачка виставки Вікторія Піскова.

З весни 2015 року проєкт “Ікони на ящиках з-під набоїв” є волонтерським. Кожен може придбати ікону. За словами Олександра Клименка, одна ікона коштує від півтори тисячі доларів. Кошти підуть на потреби Першого добровольчого мобільного шпиталя імені Миколи Пирогова.

Виставка у Свято-Успенському кафедральному соборі триватиме до кінця літа. Ікони планують розмістити також і в Свято-Покровському та Миколаївському храмах.

Довідка. Олександр Клименко — художник, мистецтвознавець, письменник (під псевдонімом Олаф Клеменсен). Автор ідеї та один з кураторів проєкту “Ікони на ящиках з-під набоїв”. Нагороджений орденом “За заслуги” 3 ступеню.

Соня Атланова – художниця, письменниця. Прозові твори входили в короткі та довгі списки кількох літературних премій в Україні та за кордоном. Нагороджена орденом “За заслуги” 3 ступеню.

Художники працюють у галузі монументального і станкового малярства, учасники низки виставок в Україні та за кордоном.

 

        

Система Orphus