Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві обрали проєкт пам’ятника Симону Петлюрі

1 червня у Полтавському краєзнавчому музею імені В. Кричевського відбудеться друге засідання журі Відкритого архітектурного конкурсу на спорудження у Полтаві пам’ятника українському державному, військовому та політичному діячу, Голові Директорії, Головному отаману військ Української Народної Республіки Симону Петлюрі.

У січні 2021 року Полтавська ОДА оголосила про початок Всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу на спорудження пам’ятника Симону Петлюрі.

26 квітня стартував прийом конкурсних проєктів. Як розповіла “Новинам Полтавщини” головна архітекторка області Ірина Особік, на конкурс загалом надійшло 14 проєктів.

Одна робота представлена у чотирьох варіантах, ще одна — у трьох. Загалом, розглядаємо 14 робіт. Усі роботи допущені до конкурсу. Всі вони відповідають вимогам. Досить серйозні роботи, сильні скульптурні вирішення. Свої роботи надіслали архітектори з різних міст України, є і полтавські”, – прокоментувала Ірина Особік.

Член журі, історик, представник Українського інституту національної пам’яті Ярослав Файзулін розповів, що вже обрав для себе варіант пам’ятника.

Особисто для мене це знакова подія. Тому що питання спорудження пам’ятника Петлюрі — історія, яка триває вже кілька десятків років. Вперше ця ідея була озвучена у 1992 році на перших Петлюрівських читаннях. І лише зараз справа дійшла до її реалізації. Сподіваємось, що оберемо три проєкти, серед яких буде переможець. Мені подобається один з проєктів, де Петлюра зображений і як державний діяч, і як військовий. Це, по-суті, дві ключові іпостасі, чому його маємо вшанувати. Для мене це той варіант пам’ятника, який би я хотів, щоб був закарбований у пам’ятнику. Симон Петлюра спирається на стіл з документами у військовому однострої і з шаблею”, – зазначив Ярослав Файзулін.

Пам’ятники Симону Петлюрі встановлені у Вінниці, Рівному, невдовзі буде встановлений у Полтаві. Видавець і художник Ростислав Лужецький сподівається, що пам’ятник Петлюрі встановлять і в Києві.

Я тільки за. Причому, у Києві розгортались події, пов’язані з Петлюрою. І є знакові місця,де можна було б відобразити постать Петлюри. Думаю, це питання вже на часі”

“Симон Петлюра має колосальне значення для нашого сьогодення і для наших нащадків. Особисто мені подобається найбільше скульптура, де Симон Васильович стоїть із шаблею у військовому однострої. Мені здається, всі риси характеру зображені у цій роботі”, – прокоментував депутат Полтавської обласної ради Микола Кульчинський.

28 червня відбудеться нагородження переможців, вручення премій, грамот. Переможці Конкурсу отримають грошовими преміями у розмірі:

І премія – 40 000 гривень (одна);

ІІ премія – 20 000 гривень (одна);

ІІІ премія – 10 000 гривень (одна).

За словами Ірини Особік, після цього етапу прийматимуть рішення, коли і як буде втілюватись робота переможця конкурсу.

Конкурсне засідання з визначення переможця відбувалось у закритому режимі.

Зрештою, журі обрало трьох переможців конкурсу. Пам’ятника, проєкт якого посів перше місце у Всеукраїнському конкурсі, споруджуватимуть у Полтаві на площі біля будівлі ОЦЕВУМ.

Результати конкурсу:

III місце – конкурсна робота №123123. Автори проєкту:  скульптор — Пергаментщик Олексій Вікторович, архітектор Башинська Наталія Володимирівна

II місце – конкурсна робота №202177. Автори проєкту: архітектор — Даниленко Андрій Олександрович, скульптор — Липовка Віктор Романович.

I місце – конкурсна робота №573197. Автор проєкту: скульптор – Кущ Анатолій Васильович, архітектор Швець-Мошкара Сергій Васильович, Швець-Мошкара Михайло Сергійович.

Система Orphus