Ви тут:
Суспільство ТОП-новина 

Сьогодні День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

Пам’ятну дату в цьому році запровадила Верховна Рада України своєю постановою.

Як повідомляє Український інститут національної пам’яті, станом на 1 січня 2020 року Ізраїль відзначив 2 659 громадян України званням «Праведника народів світу» за порятунок євреїв від Голокосту.

Після закінчення Другої світової війни в СРСР факт порятунку євреїв замовчувався, втім, як і сама історія Голокосту. За деяким політичним та ідеологічним поглядам, згадувати про своє спасіння або бути «рятівником євреїв» було неможливо. У зв’язку з тим, що дипломатичні відносини СРСР і Держави Ізраїль в ті роки були розірвані — це виключило можливість для врятованих євреїв, чиновників з Ізраїлю подавати або отримати в Україні будь-яку інформацію. Тому пошук Праведників народів світу в Україні активізувався відносно пізно, коли розпався СРСР. Тема про Праведників Світу на пострадянському просторі почала підніматися єврейськими організаціями колишніх в’язнів гетто і концтаборів, так як серед їх членів була велика кількість тих євреїв, які були врятовані не євреями.

Читайте також: День пам’яті жертв Голокосту: як полтавка стала “Праведником народів світу”

Сьогодні Україна займає четверте місце за кількістю праведників після Польщі, Нідерландів та Франції. Загалом більше двох з половиною тисяч українців, отримало почесне звання.

До теми: Праведники народів світу: історії полтавських героїв

Зараз в живих залишилося лише кілька людей. Данільянц Олімпіада Георгіївна — 1922 року народження. У 2002 році Олімпіада Гергіевна була нагороджена президентом України орденом «За заслуги» III ступеня.

Єгорова Ірина Іванівна — 1920 року народження. У роки окупації вона ховала у своєму будинку євреїв.
Волошин Василь Омелянович — 1928 року народження. Ним і його сім’єю, батьком і матір’ю було врятовано двадцять єврейських життів.

Їх імена відображені в одеському музеї «Голокосту», в окремій кімнаті, присвяченій Праведникам народів світу м. Одеси і регіону.

Були серед рятівників євреїв України та мусульмани. Серед них — кримські татари Аджикадир, Айше і Джафер Куртієви, Аліме Бекірова, Ільмі Ільясов, Зилха Ібрагімова. Саіде Аріфова, кримськотатарська дівчина, вихователька дитячого садочку в Бахчисараї, врятувала під час війни кілька десятків єврейських дітей.

Система Orphus