Ви тут:
Суспільство 

День пам’яті жертв Голокосту: як полтавка стала “Праведником народів світу”

День пам’яті жертв Голокосту: як полтавка стала “Праведником народів світу”

Наталя Філянська під час Другої світової війни врятувала чоловіка, з яким одружилася у перший мирний день Полтави.

Як розповіли у музеї Голокосту «Яд Вашем», Наталя Філянська проживала в місті Полтава разом зі своєю мамою. Німці окупували місто 18 вересня 1941 року, і Наталя, якій тоді виповнився 21 рік, була змушена залишити навчання в місцевому педагогічному училищі та піти працювати на невелику фабрику іграшок щоб якось заробляти на життя.

У жовтні 1942 року на ту ж фабрику влаштувався працювати молодий чоловік на ім’я Аврелій Клоц. Він був не з місцевих і багато про себе не розповідав. Однак з часом він зблизився з Наталею та розкрив їй свій секрет: молода людина виявилася євреєм з Воронежу.

Німці окупували Воронеж 6 липня 1942 року, і батько Аврелія, відомий в місті художник, був убитий. Сам Аврелій, його мати Раїса і сестра Леніна були відправлені у гетто, розташованому на околиці міста. У вересні 1942 року родині Клоц вдалося втекти і, після довгих блукань по окрузі, вони, нарешті, дісталися до Полтави, де жив знайомий їх загиблого батька. Однак виявилося, що ця людина поїхала з міста, і Клоцу довелося терміново шукати інший шлях порятунку. Оскільки в Полтаві їх ніхто не знав, вони змогли зняти квартиру та знайти роботу. Проте небезпека розкриття їх єврейського походження все ще висіла над ними, і вони вирішили шукати притулок.

Вислухавши історію Аврелія, Наталя Філянська вирішила допомогти єврейській родині. За допомогою старих шкільних друзів, які служили в місцевій поліції, їй завжди вдавалося заздалегідь дізнаватися про підготовку облави. Наталя носила сім’ю Клоц з одного укриття до іншого, і стежила за тим, щоб у них завжди було все необхідне, де б вони не знаходилися.

Коли Аврелій втратив роботу на фабриці, Наталії навіть вдалося влаштувати його на нове місце. До кінця 1942 року Наталя Філянська переїхала до родини Клоц, і всі їхні контакти з окупаційною владою відбувалися через неї. Як українка, яка до того ж непогано говорила по-німецьки, Наталя не викликала ніяких підозр. 23 вересня 1943 року Червона Армія звільнила Полтаву, і на наступний же день Аврелій Клоц та Наталя Філянська одружилися.
5 серпня 1996 року Яд Вашем удостоїв Наталю Філянську почесного звання «Праведник народів світу».

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту (офіційними мовами ООН: англ. International Day of Commemoration in memory of the victims of the Holocaust; івр. יום הזיכרון הבינלאומי לשואה‎; фр. Journée internationale dédiée à la mémoire des victimes de l’Holocauste; ісп. Día Internacional de Conmemoración anual en memoria de las víctimas del Holocausto; рос. Международный день памяти жертв Холокоста) — пам’ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року (Резолюція № 60/7). Відзначається щорічно — 27 січня. Саме цього дня 1945 року солдати 1-го Українського фронту з лав Радянської Армії визволили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.

Система Orphus Поделиться на fb