Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині вшанували пам’ять жертв політичних репресій

В урочищі Триби під Полтавою відзначили річницю пам’яті жертв політичних репресій.

Цьогоріч вшанувати пам’ять постраждалих з’їхалися представники влади області, органів місцевого самоврядування, духовенство, громадськість і родичі загиблих.

“Репресії безпосередньо торкнулися моєї сім’ї: прадід був репресований, у 1933 році його було відправлено на північ. А в 1934-у його розстріляли. Ми зараз маємо дати оцінку такому нещадному сталінському режиму та зробити все для того, щоб подібне ніколи не повторювалось”, – розповів Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов.

Полтавська область — один із найбільш постраждалих від сталінського тоталітарного режиму регіонів. У 1937 році на Полтавщині було ліквідовано майже всю верхівку партійного та профспілкового апаратів. Загалом протягом 1937—1938 років на Полтавщині було репресовано понад 10 тисяч громадян.

Читайте також: Сьогодні День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

За іншими даними, починаючи з 1929 року на Полтавщині було репресовано понад 400 тисяч жителів. Жертвами НКВС були заможні полтавці, військовослужбовці, священники й представники інтелігенції, яких безпідставно звинуватили у шпигунстві, зв’язках із закордонною розвідкою тощо. Через давнину цих злочинів ніхто так і не поніс відповідальності.


В 1937—1938 роках на тюремні камери були перетворені підвали колишнього полтавського Селянського банку, де тоді розташувалося обласне управління НКВС у Полтавській області (нині — будинок Управління СБУ в Полтавській області). У тих підвалах виконували вироки про розстріл. Спочатку тіла загиблих таємно ховали у безіменних могилах на старому міському кладовищі, але коли рахунок розстріляних пішов уже на тисячі, поховання почали масово здійснювати за містом — в розробленому піщаному кар’єрі в урочищі поблизу хутора Триби, розташованому близько 1 км на південь від села Макухівка Полтавського району. Трупи розстріляних закопувалися партіями по декілька десятків у вириті траншеї без позначення поховання. Точна кількість похованих під Макухівкою невідома. У 1970-х — 1980-х роках поховання піддалися масовому розграбуванню мародерами.

Система Orphus