Ви тут:
Відео Суспільство ТОП-новина Україна 

14 березня – День українського добровольця

14 березня в Україні відзначають День українського добровольця. Датою, яку обрали для початку відрахування історії добровольчого руху, стало 14 березня 2014 року. Тоді перші 500 бійців Самооборони Майдану прибули на полігон Нацгвардії у Нових Петрівцях на Київщині. Вони й сформували перший добровольчий батальйон, на базі якого потім виник Перший батальйон оперативного призначення НГУ ім. Кульчицького.

Першими добровольчими батальйонами, що безпосередньо знаходилися у структурі МВС стали “Дніпро-1” (з осені 2014 року – полк), “Харків-1”, “Слобожанщина”, “Київ-1”, “Київ-2”, “Азов” (пізніше став підрозділом Національної гвардії України).

Ідейні “борці проти режиму” стали кістяком для формування добровольчого корпусу “Правий сектор”.

Під час активної фази військових дій навесні і влітку 2014 року усі добровольчі батальйони брали участь у бойових діях разом з підрозділами регулярної армії. Часто в обороні брали на себе удар противника або починали наступ спільно з силами регулярної армії.  

Читайте також: “Добровольці”: у Полтаві відкрили виставку світлин з передової

Одним із перших прикладів добровольства можна вважати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну. Інший яскравий приклад – легіон Українських Січових Стрільців, що теж формувався виключно на добровольчих засадах. Події Першої світової війни, протистояння Австро-Угорщини Росії українці вирішили використати задля втілення заповітної мрії про незалежність України.  Тоді, в 1914 році, так само як і у 2014, українські добровольці нічого не мали: вони були найгірше озброєні, взуті й одягнені. Але, попри це, зажили слави як найвідважніші вояки.

Найсучасніший приклад – це Революція гідності та початок воєнних дій на сході України. В ті дні тисячі звичайних українських громадян, кинувши власні справи – навчання, роботу, бізнес, родини – спочатку пішли на майдани, висловлюючи протест проти антидержавної політики тодішнього керівництва країни, а потім зі зброєю в руках першими протистояли озброєній російській армії.

Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати України. Люди приходили самі, не чекаючи повістки.

Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Тоді участь взяли майже 40 добровольчих батальйонів,  більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.

Нагадаємо, День українського добровольця установлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості. Тоді за відповідну постанову № 4261 “Про встановлення Дня українського добровольця” на пленарному засіданні українського парламенту, за інформацією wikipedia, проголосував 231 народний депутат.

За матеріалами Інтернет-видань Фото: Анна Чапала, LIGA.net, BBC,  Еспресо TV,  UA.NEWS, 24 канал

Система Orphus