Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Вибух газопроводу в Лубенському районі: що сталося і як за добу загасили пожежу

У суботу, 9 січня, близько 15:50 у полі поблизу села Калайдинці, Лубенського району, внаслідок розгерметизації магістрального газопроводу «Уренгой-Помари-Ужгород» стався вибух з наступним факельним горінням. Попри серйозні масштаби аварії, оперативні та злагоджені дії керівництва області та рятувальників дозволили не допустити жертв та ліквідувати наслідки надзвичайної ситуації протягом доби.

Про це повідомили у Полтавській ОДА.

Унаслідок відключення газо-розподільчої станції «Вишневе» того ж дня було припинено газопостачання 17 населених пунктів Лубенського району. Для близько 3500 абонентів сіл та селищ Вишневе, Воронинці, Загребельне, Козаче, Лазірки, Несено-Іржавець, Нове, Новооржицьке, Пилиповичі, Полуніївка, Райозеро, Тарасенкове, Тимки, Хорошки, Хоружівка, Черевки та Яблуневе була загроза опинитися взимку без тепла та їжі. Однак станом на 10 січня ситуація контрольована, людських жертв та постраждалих немає, газопостачання всюди відновлено.

Нагадаємо, газопровід “Уренгой-Помари-Ужгород” було побудовано у 1982-1984 роках для з’єднання газових родовищ півночі Західного Сибіру Росії з українським Ужгородом та кінцевими споживачами Центральної та Західної Європи. Востаннє велика аварія цьому газопроводі в межах Полтавської області сталася 17 червня 2014 року. В результаті аналогічної розгерметизації газопроводу та пожежі у Лохвицькому районі було втрачено 10 млн м³ газу. Відновлювальні роботи тривали близько трьох тижнів.

Хронологія подій: що було далі

Ця ситуація відразу перестала бути локальною проблемою Полтавської області, адже питання діяльності газопроводу, який проходить через Україну і до Європи – стратегічне і важливе для держави в цілому. Тому, без сумніву, усі, починаючи від голів навколишніх сіл і закінчуючи вищим керівництвом держави були в курсі ситуації й увага була найприскиплівіша.

Через 12 хвилин після початку аварії до гасіння було залучено 40 рятувальників та 7 одиниць техніки ДСНС. Для особового складу ГУ ДСНС у Полтавській області оголошено «Збір-Аварія».

Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов створив при Полтавській облдержадміністрації оперативний штаб щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. До штабу увійшли представники ОДА, профільних департаментів, АТ «Лубнигаз», рятувальники, правоохоронці. Незабаром в ОДА було скликане і проведене термінове засідання комісії Техногенно-економічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Обласним штабом при Лубенській РДА була утворена робоча група з числа працівників служб залучених до ліквідації наслідків аварії, яка кожні дві години мала інформувати про стан справ, а фактично всю ніч були усі на зв’язку. Ліквідація аварії тривала..

Вночі за участі рятувальників, поліції та керівництва району Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов продовжив засідання Оперативного штабу вже на місці аварії. За його словами, керівництво облдержадміністрації, профільні структурні підрозділи та служби відразу почали вживати заходів, щоб зберегти життя й здоров’я жителів навколишніх населених пунктів, забезпечити людей їжею та якнайшвидше відновити газопостачання.

“Важливо було особисто переконатись, що ситуація контрольована та загроза повторного вибуху відсутня. Тому всю ніч і наступний день ми провели в Лубенському районі. Ми постійно доповідали про ситуацію вищому керівництву держави. Ця ситуація знахогдилася на контролі Президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Жоден житель, який потребує допомоги, не мав залишиться поза увагою: будь це підвезення дров,обігрівачів, теплого харчування, медикаментів тощо», – прокоментував ситуацію Олег Синєгубов.

Одразу після аварії в Оржиці, Лазірках та Лубнах почали чергувати мобільні медичні бригади. А соцпрацівники відвідали 180 людей похилого віку та людей з інвалідністю, які проживають у постраждалих селах.

На ранок 10 січня фахівці АТ «Лубнигаз» розпочали відновлювати газопостачання в села. Аварійні бригади інспектували будинки й спільно з рятувальниками перевіряли, чи не було витікання газу під час подачі газу. Вже о 12:00 у Полтавській ОДА повідомили, що відновлено газопостачання до усіх 17 населених пунктів, які постраждали від вибуху газопроводу в Лубенському районі.

Зараз за фактом аварії поліцією відкрито кримінальне провадження за частиною 3 статті 292 (Пошкодження об’єктів магістральних або промислових нафто-, газо-, конденсатопроводів та нафтопродуктопроводів) Кримінального кодексу України. Тривають слідчі дії.

Післямова замість висновків

На щастя, пожежа виявилася не такою страшною, як могла бути. Керівництво області оперативно відреагувало на ситуацію, залучило усі необхідні сили до ліквідації наслідків аварії та організувало спільні злагоджені дії, завдяки яким протягом доби вдалося загасити загоряння та почати ремонтні роботи магістрального газопроводу. Паралельно з ліквідацією пожежі відбувалося відновлення газопостачання у постраждалі населені пункти та роз’яснювальна робота з населенням.

Варто відзначити спільну оперативну роботу керівництва Полтавської ОДА, Лубенської РДА, органів місцевого самоврядування району, рятувальників, поліції. Попри те, що був вихідний, посадовці усіх рівнів, особливо облдержадміністрації, відреагували відразу. І це дійсно важливо, адже завдяки обласному штабу на чолі з головою ОДА всі заходи були координованими, злагодженими та оперативними, що дало змогу швидко локалізувати пожежу й заспокоїти людей. Правоохоронці ще дадуть оцінку цій події, встановлять причини вибуху, але найголовніше – немає людських жертв.

Система Orphus