Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Старий Новий рік: історія свята та народні прикмети

Традиція святкувати Старий Новий рік в Україні йде від розбіжності Юліанського календаря і Григоріанського календаря. 

Старий Новий рік – це особливе додаткове свято, яке відзначається переважно в тих країнах, де православна церква продовжує користуватися Юліанським календарем, пише 24tv.ua.

Історія свята

Святкування Старого Нового року виникло через зміну літочислень. У 1918 році відбувся перехід від старого Юліанського календаря до нового – Григоріанського. Цікавим є те, що традиції святкування Старого Нового року трішки більше, ніж 100 років. До ХХ століття календар Російської імперії (до складу якої входили території України) на 13 діб відставав від Європи, яка давно перейшла на Григоріанський календар. Щоб скоротити цей розрив в 1918 році декретом Ради Народних Комісарів був здійснений перехід на Григоріанський календар – новий стиль, а 14 січня – день Святого Василя став Старим Новим роком.

Традиції Старого Нового року

Здавна, у день Василя було заведено засівати зерном будинки сусідів і знайомих. “Засівати” могли тільки хлопці й вважалось, якщо на Старий Новий рік до хати прийде багато засівальників, то рік у господарів буде дуже вдалим.

Вечір напередодні Старого Нового року називають Маланкою або Щедрим вечором. Він має таку назву через те, що страви на гостині повинні бути непісними. На Маланку заведено робити багатий стіл, де головною стравою є щедра кутя. 

За звичаєм, На Старий Новий рік уся родина повинна зібратись за святковим столом лише у чистому, світлому одязі, що символізує оновлення, відхід всього старого й поганого у минуле. Члени сім’ї веселяться, співають пісень, у яких прославляють Бога. Ще одною традицією на Старий Новий рік є просити пробачення у своїх близьких і людей, яких ви могли образити. Вірять, що це допоможе налагодити і зміцнити стосунки у наступному році.

Читайте також: Які головні страви обов’язково потрібно готувати на Старий Новий рік

Популярним звичаєм серед молодих дівчат на Старий Новий рік є ворожіння. Після вечері вони красиво вбираються, запрошують подруг і разом ворожать на долю й наречених. Також, на Старий Новий рік молодь співає обрядові пісні – щедрівки. Гурти юнаків і юнок ходять домівками, прославляють Бога і за це отримують від господарів смаколики чи гроші.

Народні прикмети з 13 на 14 січня

 • Якщо ніч Нового року тиха і ясна, рік буде щасливий не тільки для людей, але й для свійських тварин.
 • Якщо зранку сонце високо зійде, то увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини.
 • Якщо іній зранку рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний урожай меду.
 • Якщо падає м’який сніг, це на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим.
 • Який перший день у Новому році, то й рік буде такий.
 • Якщо на Маланки (13 січня) сонячно й відлига, то чекай теплого літа. “Яка Маланка, такі й Петро з Павлом”.
 • Якщо вночі вітер дме з півдня, то рік буде теплий. Із заходу, то буде вдосталь молока і риби, зі сходу, це до врожаю фруктів.
 • Якщо зоряне небо, то добре нестимуться кури.
 • Якщо ожеледь на деревах, то уродить садовина.
 • Якщо сильний мороз і падає малий сніжок — це на врожай хліба, здоров’я людей і тварин. Коли ж тепло і без снігу — погана прикмета, що передбачає неврожай і хвороби.
 • Якщо під старий Новий рік добрий сніг — сій гречку.
 • Прикмета щодо наступного року, яку визначали діти: клали батькові у чоботи шматочок хліба і вугілля. Потім він навмання вибирав правий чи лівий чобіт і просив його подати. Як в середині хліб — то рік буде ситим, а вугілля — то голодний.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb