Ви тут:
Освіта Суспільство Україна 

Затвердили нову редакцію Базового компонента дошкільної освіти: що він означає

21 грудня  колегія Міністерства освіти і науки України схвалила нову редакцію Базового компонента дошкільної освіти.

Це дозволить продовжити реформу дошкільної освіти, а також забезпечить наступність між дошкіллям і школою, повідомляють у пресслужбі МОН.

“Схвалений Базовий компонент дошкільної освіти, який є Стандартом дошкілля, пройшов процедуру громадського обговорення в листопаді 2020 року. Мета оновлення документа – не лише приведення українського дошкілля до міжнародних стандартів якості, але й забезпечення наступності між дошкільною та початковою освітою. Якісна та доступна дошкільна освіта – пріоритет для МОН, а оновлений Базовий компонент є вагомим кроком на шляху до цього”, – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Базовий компонент дошкільної освіти – це Державний стандарт, що визначає вимоги до обов’язкових компетентностей та результатів освіти дитини дошкільного віку, а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті відповідно до міжнародних стандартів якості освіти.

Стандарт ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах:

 1. повага до особистості дитини, її потреб та можливостей, індивідуального досвіду;
 2. зміцнення й збереження фізичного та психічного здоров’я дитини та її емоційний розвиток;
 3. цінність гри як провідного виду діяльності дитини дошкільного віку та активного пізнавального інтересу;
 4. визнання розвивального потенціалу безпечного та інклюзивного освітнього середовища;
 5. цінність родинного виховання та родинного благополуччя для розвитку дитини.

Читайте також: МОН презентував контент-платформу і чат-бот НУМО для розвитку дошкільнят

Оновлений Стандарт забезпечить підвищення доступності дошкільної освіти в Україні. Він спрямований на забезпечення рівного доступу до дошкільної освіти всіх дітей раннього та дошкільного віку, зокрема й дітей з особливими освітніми потребами, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Базовий компонент дошкільної освіти заснований на компетентнісному підході до освіти. Набута компетентність – це результат дошкільної освіти та особистісне надбання, що відображає:

 • емоційно-ціннісне ставлення; 
 • сформованість знань; 
 • здатність і навички до активного, творчого впровадження набутого досвіду, зумовленого емоційно-ціннісним ставленням і сукупністю засвоєних знань.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами: “Особистість дитини”, “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі”, “Дитина в природному довкіллі”, “Гра дитини”, “Дитина в соціумі”, “Мовлення дитини”, “Дитина у світі мистецтва”.

Важливим аспектом оновлення Стандарту є забезпечення наступності між дошкільною та шкільною освітою.  Наприклад, освітні напрями “Дитина в природному довкіллі” та “Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі” продовжуються математичною та природничою освітніми галузями Стандарту початкової освіти, а “Мовлення дитини” – мовно-літературною та інформатичною.

Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується і через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти:

 • проявляти творчість та ініціативність;
 • керувати емоціями;
 • висловлювати та обґрунтовувати власну думку;  
 • критично мислити;
 • приймати рішення; 
 • розв’язувати проблеми;
 • співпрацювати в колективі.

Після доопрацювання Базовий компонент дошкільної освіти буде затверджено наказом МОН та оприлюднено на сайті.

Система Orphus