Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Презентували туристичний маршрут “Посульський рубіж Древньої Русі” на Полтавщині

У рамках проекту “Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини” презентували туристичний маршрут “Посульський рубіж Древньої Русі: подорож містами-градами “Київської Русі”.

Про це повідомляє на своїй сторінці у Facebook Центр охорони та досліджень пам’яток археології.

“Територія Полтавщини упродовж тисячоліть була прикордонням між землеробськими племенами лісостепу та кочівниками південних степів. І досить нечасто ці контакти були мирними. У добу середньовіччя до звичайних раніше претензій на майно, землю, людські ресурси додалися ще й релігійні протиріччя охристияненого заходу з язичницьким (чи пізніше — мусульманським) сходом”, – йдеться у повідомленні.

Із черговим загостренням протистоянь у добу існування Київської Русі на берегах Сули починають виникати цілі комплекси оборонних споруд. Їхнє завдання — створити непереборні перешкоди кочівникам для проникнення углиб території Русі (пізніше — Переяславського князівства).

На зразок “Великої Китайської стіни”, у Посуллі, від самого її гирла до широти Лубен, з кінця Х ст. зводяться суцільні оборонні лінії — так звані “Змійові вали”. Їх оборонну міць вінчали укріплені “гради”, які виникали аж до ХІІ ст. включно. Вони стали фундаментом для виникнення цілої мережі Руських міст.

Читайте також: На Полтавщині визначили “туристичні магніти області”

Окремі з них, судячи з реконструкцій, могли мати висоту стін до 10 метрів, і це без урахування доволі потужних і глибоких ровів. Багато градів стратегічно облаштовували в місцях найкращих переправ через Сулу, щоб максимально ускладнити форсування річки загонам кочівників. Та все ж, як говорять літописи, попри всю міць, їх досить часто захоплювали, спалювали, руйнували

Аж до монгольської навали ці міста були осередками військової сили, місцевої культури, ремесла та торгівлі. Окремі з них (як-от Лукім’я, Лубни, Снітин, Лохвиця, Сенча) стали підґрунтям для виникнення великих сотенних і полкових центрів козацької доби.

Назви цих фортець середньовіччя донесли руські літописи. Археологи та історики витратили немало часу, щоб зіставити ці “імена” з конкретними пам’ятками (Горошин, Снепород, Лубно, Кснятин, Синець тощо).

 

 

 

 

ФОТО: UA-Reporter.com

поширити новину: