Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Ми налаштовані, щоб у кожному районі Полтавської області була патронатна сім’я, – Катерина Рижеченко

Ми налаштовані, щоб у кожному районі Полтавської області була патронатна сім’я, – Катерина Рижеченко

Наразі на Полтавщині є чотири патронатні сім’ї, які тимчасово опікуються дітьми, що потрапили у складні життєві обставини. Зокрема, за 2019 році через них пройшло 23 дитини. Більшість – повернулися в біологічну сім’ю, а деяким дітям, за результатом патронату, надали статус для усиновлення та влаштування у сімейні форми виховання.

Про це “Новинам Полтавщини” розповіла заступник голови Полтавської облдержадміністрації Катерина Рижеченко після селекторної наради з Мінсоцполітики та МОЗ з питання влаштування дітей у сімейні форми виховання в контексті реформування будинків дитини під головуванням заступника Міністра соціальної політики Олега Коваля та заступника Міністра охорони здоров’я Дмитра Луфера.

“У нас є патронатні сім’ї у Решетилівському, Козельщинському, Хорольському та Диканському районах. Наразі там перебуває чотири дитини. Патронатна допомога – до трьох місяців, у деяких випадках до 6 місяців. Це час, який використовують для вирішення питання щодо надання статусу для усиновлення або повернення дитини до біологічної сім’ї”, – сказала Катерина Рижеченко.

Вона також зауважила, що існує проблема: патронатні сім’ї можуть приймати дітей лише за територіальним принципом. Тому в рамках реформування системи інтернатних закладів на Полтавщині планують створити патронатну сім’ю у кожному районі.

Читайте також: Країна, яка цінує та любить дітей, позбавляється від інтернатів, – Микола Кулеба

“Ми налаштовані, щоб у кожному районі Полтавської області була патронатна сім’я. А в умовах децентралізації – краще і декілька, бо інтернатів до 2026 року вже зовсім не буде”, – відзначила заступниця голови Полтавської ОДА та додала: патронат створюється для того, щоб дитина не потрапляла відразу до інтернату, якщо якесь нещастя сталося у сім’ї.

До речі, під час селекторної наради зазначалося: попри думку, що всі діти в інтернатах – це діти без батьків, статистика свідчить, що 90% – це батьківські діти, які мають сім’ї.

“Інтернатні заклади – це заклади несвободи. Ми маємо усвідомити: хороших інтернатів для дітей не існує. Є гарні інтернати лише для тих людей, хто періодично на свята привозить туди подарунки. Нам сьогодні потрібно зробити все, щоб знайти достатню кількість патронатних сімей. Тим більше, держава не повинна допустити потрапляння до будинку дитини дітей віком до 4 років”, – наголосив уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба.

Наразі держава налаштована всі інтернати перепрофілювати у центри реабілітації та паліативної допомоги хворим дітям. А інші діти, які там перебувають, мають бути забезпечені відповідною соціальною послугою – тимчасовим доглядом (патронатом).

Микола Кулеба зауважив: органам місцевої влади час звикати до того, що послуга перебування дітей в інтернатах незабаром стане платною. Тож створити патронатну сім’ю та влаштувати туди, за необхідності, дитину буде значно вигідніше. Тому варто продумати регіональну програму щодо влаштування дітей поза інтернатними закладами.

У свою чергу заступник Міністра соціальної політики Олег Коваль повідомив, що через два тижні в Міністерстві проведуть нараду з профільними заступниками голів облдержадміністрацій щодо посилення роботи у напрямку створення патронатних сімей. Тому він порадив уже зараз проаналізувати вік, здоров’я, статус, час перебування дітей в інтернатних закладах та причини їх влаштування, а також – запропонувати подальші дії, щоб мати чітке уявлення щодо необхідної кількості створення патронатних сімей у кожному регіоні.

Заступник Міністра охорони здоров’я Дмитро Луфер зауважив, що соціальні та медичні послуги слід розділяти.

“Будинки дитини надаватимуть виключно медичну допомогу. Дане питання перебуває на особливому контролі. Звичайно, це реформа не одного дня. Не буде так, що вже завтра всі інтернати закривають. Буде трансформація. Ми маємо рік, щоб поступово перепрофілювати інтернати у заклади надання медичної та паліативної допомоги. Що буде з самими приміщеннями – вирішуватимуть органи місцевого самоврядування. Але ми повинні чітко розділити соціальні та медичні послуги”, – відзначив Дмитро Луфер.

До речі, вже у середу, 19 лютого, заплановані комітетські слухання у Верховній раді щодо реформування інтернатних закладів.

 

Система Orphus