Ви тут:
Відео Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Покладання квітів, спецпогашення марки та нагородження: у Полтаві відзначають 250-у річницю з дня народження Івана Котляревського

Сьогодні у Полтаві розпочалися урочисті заходи з нагоди 250-ї річниці з дня народження засновника нової української літератури Івана Петровича Котляревського.

Керівники області, міста, історики, краєзнавці, письменники та небайдужі містяни вклонилися пам’яті славетного земляка та поклали квіти до його могили.

– Сьогодні ми вшановуємо пам’ять одного з найвідоміших полтавських діячів. Зібрав нас тут Іван Петрович Котляревський, як колись збирав найкращих літераторів, культурних та духовних діячів. Нині тут теж зібралися люди, яким не байдужа доля України. Івана Петровича ми знаємо, у першу чергу, як людину, яка заснувала літературну українську мову. Він був і етнографом, і істориком, і військовим, і композитором і можна перелічувати далі і далі. Але, найбільше, що можна сказати про Котляревського, це те, що він дуже любив Україну, українську мову та Полтавщину. Вітаю усіх зі святом і бажаю, щоб ті зерна, які посіяв Іван Петрович, проросли у прийдешніх поколіннях, – сказав т.в.о.голови Полтавської ОДА Олег Пругло.

Урочистості продовжилися і біля пам’ятника видатному митцеві, де до дійства приєдналися почесні гості профільних інститутів Національної академії наук України та Національної спілки письменників.

А у садибі Івана Котляревського відбувся День відкритих дверей та мистецький майданчик із театралізації епохи ХІХ століття. Там почесні гості погасили ювілейну марку та конверт.

– Дев’ятий день вересня 2019 року увійде в історію української національної культури, як воістину знакова дата. Чверть тисячоліття тому у Полтаві народився зачинатель нової української мови та літератури, наш славний земляк-краянин Іван Котляревський. Здається, кожен провулок просякнутий його духом, а з кожного куточка лине “Енеїди владний сміх словом Полтави тихої корона”, – сказав доцент ПНПУ ім. В. Г. Короленка Гліб Кудряшов.

Він показав полтавцям унікальний артефакт – поштову марку з штемпелем спеціального погашення, який було випущено 50 років тому у Полтаві. Тоді вона була презентована на садибі Котляревського з нагоди 200-ліття від Дня його народження. Нині цей артефакт зберігають філателісти не лише Полтави та України, а й далеко у світі.

– На конверті малюнок Тараса Шевченка — садиба Івана Котляревського. Без нього ми б не змогли відтворити цей райський куточок, де кожен полтавець, кожен українець може схилитися перед святинею, – зазначив Гліб Кудряшов.

Опісля у Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. М.В. Гоголя відбулися урочистості, під час яких відомі полтавські письменники отримали відзнаки від голови НСПУ Михайла Сидоржевського. Також перед присутніми виступив Національний заслужений академічний український народний хор України імені Г. Верьовки.

Зазначимо, що увечері, о 17.30 годині, на Соборному майдані проведуть флешмоб виконання твору «Де згода в сімействі» зведеним хором хорових колективів закладів мистецтва й освіти, аматорських хорових колективів міста.

Там же вручать щорічну міську дитячу літературну премію імені Івана Котляревського, нагородять переможців міського конкурсу ескіза одягу «Етнокласика: сучасне дихання» та проведуть етноконцерт за участі кращих мистецьких колективів міста. Артисти Полтавських театрів й обласної філармонії покажуть театральну композицію епізодів драматичних творів за мотивами І.П. Котляревського.

А о 20.00 годині на зеленій зоні Соборного майдану любителі кіно можуть переглянути фільм просто неба.

 

 

поширити новину: