Ви тут:
Відео Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

#ПОШУК: полтавцям презентували унікальне єдине у світі видання “Енеїди” 1809 року з автографом Івана Котляревського (ФОТО, ВІДЕО)

Сьогодні, 23 травня, у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського відкрили ІІ Універсальну книжкову виставку-ярмарок “ПОШУК” (Полтавська оаза шанувальників української книги).

Під час урочистого відкриття дводенного заходу, відвідувачам презентували унікальний музейний експонат національного значення — видання “Енеїди” 1809 року з автографом Івана Петровича Котляревського.

Усі гості стали свідками унікальної події.

Як зазначили організатори, такого Україна ще не бачила. Видання є гордістю нашої країни і надбанням усього світу.

– Ми пишаємо, що Іван Петрович Котляревський – наш земляк. Він подарував світові унікальні скарби. Те, що ви побачили, бачили одиниці людей. Це сталося завдяки оргкомітету нашої виставки, завдяки старанням багатьох людей, – зазначив Гліб Кудряшов.

Унікальне видання, під пильним наглядом наряду поліції особливого призначення, представила головний зберігач фондів Полтавського літературно-меморіального музею Івана Петровича Котляревського Євгенія Стороха.

– Неймовірна подія сьогодні. Але, для Котляревського не було б нічого особливого у тому, що сьогодні відбувається. Бо він був надзвичайним містифікатором і дуже любив цікаві події. У світі всього того, що пов’язано з пам’яттю про нашого славетного земляка, залишилося дуже небагато — декілька предметів меблів, його рукописи і одна єдина у світі книга з автографом. Я тримаю перед вами третє видання “Енеїди” 1809 року.

Капітан Котляревський 1808 року повертається з військової служби до Полтави, відновлює усі свої знайомства і скаржиться князю Семену Кочубею на те, що двічі без відома автора у Санкт-Петербурзі видавали його поему. Заможний Семен Кочубей дістає кошти і Котляревський їде у Петербург для того, аби під авторською редакцією вийшла його поема. Йому довелося перебувати там не один місяць, але наслідком його зусиль стала ця книга.

Прекрасне видання у твердій палітурці, мармуровий папір, але найцінніше щодо цієї книги — це те, що в ній є автограф Котляревського. Напис “Єлизаветі Іванівні Бібіковій на знак поваги від автора. 1833 року. Березня 8 дня. Полтава”. Саме 8 березня Іван Котляревський жінці, яка мешкала у Москві, подарував цей примірник. Чи вона перебувала у Полтаві чи це була яка оказія і він передав цю книгу, ми наразі не знаємо. Рід Бібікових має надзвичайну тяглість — 7 століть. Московські генеалоги відмовилися прокоментувати хто така саме Єлизавета Іванівна, знаходилися Катерини, Олени, а Єлизавети москвичі не знайшли. Ми у себе у Полтаві погортавши “Малоросійський родословнік Мавзалевського” все-таки знайшли її — гвардії капітаншу Єлизвету Іванівну Бібікову. Людина, про котру ми наразі знаємо ще не багато. Але знаємо, що жила вона у Москві та була дружиною гвардії капітана.

Ця книга зберігається у музеї під особливою охороною, адже цей примірник єдиний у світі. Присвячена книга Семену Михайловичу Кочубею, про це зазначено на третій сторінці. Сьогоднішнє дійство — це великий уклін українців пам’яті великого сина Полтави Івана Котляревського, – розповіла Євгенія Стороха.

– Є вічні духовні цінності. Дуже приємно, що сьогодні у Полтаві знають ціну українському друкованому слову, знають, що то є книга. Ми щасливі, що у Полтаві зібралися люди, які на перше місце, на свій достойний п’єдестал ставлять її величність книгу, – підсумував Гліб Кудряшов.

Перейти до вмісту