Ви тут:

Фермерів найбільше турбує корупція в земельних питаннях


На черговому засіданні координаційної ради з питань розвитку фермерства при голові Полтавської ОДА як завжди було «гаряче». Полтавські фермери не лише емоційно, а й з фактами в руках стверджували, що з часу створення ради 8 місяців тому не лише не зменшилося порушуваних за цей час проблем, а стало ще гірше, зокрема, що стосується земельних питань, вирішення яких за нинішнього законодавства зосереджено в руках однієї людини в області – в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Вадима Чувпила. Останній же додумався обмежити доступ до свого тіла кодовими замками та охороною. А його пояснення, мовляв, те робиться для зручності відвідувачів, викликали хіба що скептичні ухмилки.
Практично все засідання В.Чувпило був головним «спікером», бо відповідав на запитання аграріїв та голови ОДА Валерія Головка щодо оренди, розпаювання та аукціонів землі.
Великою проблемою для фермерів є продовження договорів оренди. Управління Держгеокадастру просто збиткується з людей, надсилаючи недолугі відписки, які часто ще й суперечать одна одній.
– Колись фермерське господарство брало в оренду державну землю. А як нині треба продовжувати договори оренди, то з відповіді ГУ Держкомзему дізнаємося, що землі, які ми багато років обробляли, з державної власності чомусь перетворилися на землі колективної власності (колишніх колгоспів, яких немає вже 25 років), щодо яких не можна вчиняти жодних правочинів, бо це не врегульовано законодавчо, – сказав представник Асоціації фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини» Віктор Галич. – Це, м’яко кажучи, дуже дивно. Адже згідно з офіційним звітом Держкомзему України станом на 1 січня 2016 року в Україні числилося тільки 16 тисяч га колективних земель. Тепер нам пан Чувпило доводить, що лише на Полтавщині таких земель 800000 га! Що це за подвійна бухгалтерія? Виходить, що хтось хоче вкрасти мільйони гектарів землі! А по-друге, одним відмовляють у виділенні ділянок на так званій колективній власності, а іншим дозволяють, що наводить на припущення про корумпованість керівництва Держгеокадастру…
Полтавські фермери навели непоодинокі приклади, коли земельні ділянки виставлені на аукціон, але фактично він не проводиться. Як результат – тисячі гектарів не мають господаря й заростають бур’янами, а місцеві бюджети не отримують коштів від орендарів.
З величезним обуренням хлібороби скаржилися губернатору на свавілля ГУ Держгеокадастру при реалізації законного права членів фермерських господарств на безоплатну приватизацію земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю). Проблеми, казали вони, виникають на всіх етапах приватизації. Для розроблення технічної документації необхідно отримати дозвіл в ГУ Держгеокадастру. Та замість дозволу фермери масово отримують відмови-відписки про «неповний перелік документів», «необхідність уточнення» тощо, хоча перед цим десятки разів уточнювали, які документи необхідно подавати.
Однак ті фермерські господарства, яким за 2-3 роки таки вдалося отримати дозволи, не можуть затвердити землевпорядну документацію. Вона повертається із зауваженнями. А після їх усунення з’являються нові зауваження. І так – роками. Та навіть якщо комусь щастить «вирвати» паї на членів фермерських господарств, земельники роблять усе, щоб змусити фермера добровільно відмовитися від зменшеної площі господарства, адже практично неможливо змінити техдокументацію й отримати на неї новий кадастровий номер.
Припущення фермерів, що ГУ Держгеокадастру свідомо чинить перепони, щоб члени фермерських господарств не отримали паїв, у своєму виступі підтвердив державний чиновник: В.Чувпило сказав, що таким чином він турбується, аби земля використовувалася ефективно. Дивне розуміння, адже земельний податок залежить від площі землі, а не від кількості користувачів…
Думку фермерів висловив в.о. голови Асоціації фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини» Василь Бурлака: «Головне управління Держгеокадастру не хоче працювати в правовому полі й там процвітає корупція!»
На засіданні ради обговорили також питання сертифікації сільськогосподарської техніки. Оптимізація державних органів призвела до того, що якщо раніше на Полтавщині працювали 25 інспекторів, які реєстрували трактори, комбайни тощо, що нині їх тільки… троє. Однак в області шукають можливість збільшити кількість інспекторів.
Голова ОДА Валерій Головко як підсумок сказав красиву, як гасло, фразу: «Якщо ми хочемо, щоб фермери підтримали владу, влада повинна підтримати фермерів». І пообіцяв, що закриє очі на якусь недооформлену документацію, аби тільки фермери відсіялися, зібрали врожай й справно платили податки.
Наступне засідання координаційної ради заплановано на 16 квітня.

Людмила Стельмах (Кучеренко),
президент Полтавського медіаклубу

Читайте також