В обласному центрі провели ярмарок вакансій для ветеранів, ветеранок і членів їхніх родин
В обласному центрі провели ярмарок вакансій для ветеранів, ветеранок і членів їхніх родин
У Полтаві відбувся ярмарок вакансій за участі представників влади, Українського ветеранського фонду та ветеранів російсько-української війни. Захід вкотре підтвердив, що Полтавщина залишається однією з найактивніших областей у сприянні реінтеграції ветеранів, наданні підтримки їхньому бізнесу.
Організаторами заходу виступили Полтавська обласна військова адміністрація спільно із Полтавським державним аграрним університетом та ТОВ “Агріаналітика”.
Присутні заслухали виступи представників влади, поспілкувалися з провідними агровиробниками регіону, дізналися історії успіху ветеранів, а також ознайомились із презентацією можливостей нового проєкту для ветеранів.
Так, заступниця міністра у справах ветеранів України Юлія Кіріллова відзначила, що саме з Полтавщини – найбільша кількість ветеранів, які працюють в аграрному секторі або ведуть власну справу. Також вона розповіла про перший наймасштабніший ветеранський захід в Україні, який незабаром відбудеться в Києві, та запросила на нього присутніх.
“Ми покажемо, що ветеранський бізнес – це не лише крафтові виробництва чи кав’ярні, це і великі бізнеси, компанії, це сильні люди, які здатні змінювати нашу країну”, – зазначила пані Юлія.
Заступниця виконавчого директора Українського ветеранського фонду Ірина Савченко у своєму вітальному слові презентувала умови участі в 13-му конкурсному відборі програми “Варто діяти”, який відбудеться вже в червні.
За її словами, за 12 попередніх конкурсів фонд підтримав 394 проєкти на суму майже 530 млн грн.
Свої проєкти можуть подавати ветерани, ветеранки, члени їхніх сімей, однак важливою умовою є реєстрація їх як фізичних осіб-підприємців. Дата реєстрації не впливає на можливість подання заяви. Також долучитися до програми можуть юридичні особи, окрім неприбуткових організацій, створені не менш ніж за рік до подачі заявки. У складі таких підприємств обов’язково має бути ветеран або член родини захисника України. Розмір грантової підтримки — від 500 тис. грн до 1,5 млн грн.
Полтавщина – традиційно серед лідерів: із 400 заявок на “Варто діяти” – 56 подано саме з Полтавської області. Також, як зазначила Ірина Савченко, наш регіон лідерує серед переможців, адже 36 проєктів були підтримані фондом, а 40 заяв – у межах програми мікрофінансування бізнесу.
Ірина Савченко наголосила на важливості безкоштовних навчань, які організовує фонд. За її словами, 90% тих, хто взяв у них участь, успішно пройшли відбір, адже фахівці навчають, як правильно написати та подати грантову заявку, консультують ветеранів навіть після завершення занять.
Заступник начальника Полтавської облвійськадміністрації Антон Чубенко представив фахівців, які щодня надають допомогу захисникам та захисницям, а також наголосив, що кожен може звернутися до обласної влади з будь-якими питаннями та отримати підтримку відповідно до запиту.
Про можливість здобуття освіти для ветеранів і ветеранок розповіла перший проректор ПДАУ Валентина Аранчій. Вона зазначила, що всі спеціальності нині користуються попитом, і повідомила, що 27 травня університет готується провести щорічний ярмарок вакансій.
“Сьогоднішній захід – це прояв надзвичайної вдячності нашим захисникам”, – сказав представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко. Також він нагадав присутнім, що з 1 травня в Полтаві запрацювала регіональна робоча група з питань поводження з військовополоненими.
Депутат Полтавської обласної ради Олег Діденко, який є представником сільськогоподарського бізнесу, під час свого виступу наголосив на важливості аграрного сектору не лише для Полтавщини, а й усієї країни, а також подякував кожному аграрієві за постійну, невтомну працю.
Присутні на заході ветерани, які вже реалізували власні бізнес-проєкти, залюбки поділились досвідом із присутніми, і їхні розповіді надихали, показували, що не варто боятися звернутися за допомогою.
Першою з-поміж ветеранських історій успіху прозвучала історія Ігоря Глиняного. Він переможець 11-го конкурсу “Варто діяти”, відкрив тепличне господарство після отримання гранту. Чоловік поділився не лише власним досвідом, а й слушними порадами.
Антон Кулечка – аграрій, який після демобілізації 2023 року розвиває власне господарство з вирощування сої, кукурудзи та соняшнику. За його словами, у сільськогосподарську галузь він потрапив випадково ще 2017-го за сприяння товариша. Тоді вони розпочали сільськогосподарське товаровиробництво. Навесні 2020 року Антон почав працювати самостійно, проте повномасштабне вторгнення змінило плани чоловіка. 2023-го після демобілізації він повернувся до аграрної галузі. Кілька місяців тому за сприяння бізнес-асоціації захисників України приєднався до програми «Траєкторія-2». За його словами, участь у цьому проєкті дає змогу отримати нові цінні знання та знайомства, а надалі й фінансову підтримку, бо сільське господарство потребує великих вкладень.
Керівник сімейного фермерського господарства “Біос” Ігор Ященко поділився досвідом масштабування сімейного фермерського господарства. Після знайомства з т. в. о начальника Управління у справах реінтеграції, соціального захисту ветеранів та внутрішньо переміщених осіб пані Вітою Рекотовою його родина вирішила спробувати подати грантову заявку. На сьогодні фермери залучили вже 8 млн грн грантових коштів і на цьому не збираються зупинятися, адже хочуть розвинути виробництво до повноцінної переробки продукції.
“Наша мета – створити повний цикл “від поля до готового продукту”, щоб українці могли відчути справжній смак”, – розповів фермер.
У межах Національного ярмарку вакансій було презентовано проєкт “Розбудова моделей реінтеграції ветеранів в агросектор”, що реалізується за підтримки американського народу.
На основі опитувань ветеранів, які планують започаткувати власну справу, організатори визначили найактуальніші запити, зокрема потребу в написанні бізнес-плану, здобутті практичних навичок та супроводі на старті бізнесу.
Проєкт передбачає навчання, підтримку експертів, стажування на підприємствах і можливість подальшого працевлаштування. Як зазначили організатори, фокус на працевлаштуванні з’явився не випадково, а саме після запитання одного з військовиків, чи впевнені вони, що кожен ветеран хоче та може вести власну справу.
Засновник бренду “Квіти від Ярослава” Ярослав Химинець теж поділився власним досвідом створення та розвитку тепличного господарства.
“Село — це не про відсутність можливостей, це про новітні технології”, – наголосив пан Ярослав.
На сьогодні його господарство налічує 14 теплиць, у яких вирощують квіти та овочі.
“За минулий рік виростили понад 700 тисяч розсади, 400 тисяч – для власних потреб”, – ділиться підприємець.
Окрім агробізнесу, він активно розвиває “зелений” туризм: у селі Романівка працює його власний музей, у якому щороку проводять екскурсії. Іще до повномасштабної війни Ярослав Химинець створив туристичний маршрут місцевими пам’ятками.
Також він запропонував допомогу ветеранам, які бажають навчитися вирощувати нішеві культури, зазначивши, що відкритий до співпраці для кожного, хто хоче вчитись і працювати.
Національний ярмарок вакансій у Полтаві став не лише платформою для обміну досвідом, а й джерелом натхнення, впевненості та нових можливостей для тих, хто вже довів свою міць і незламність на фронті, а тепер готовий будувати мирне життя вдома, на рідній землі.