Природно-заповідний фонд Полтавщини – 400 територій та об’єктів: в області обговорили стан та перспективи розвитку рекреаційно-туристичного комплексу
Природно-заповідний фонд Полтавщини – 400 територій та об’єктів: в області обговорили стан та перспективи розвитку рекреаційно-туристичного комплексу
На базі Полтавського державного аграрного університету відбулась науково-практична конференція «Стан та перспективи розвитку рекреаційно-туристичного комплексу України: природний, соціальний, економічний та інноваційний аспекти». До участі в ній долучилися заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко, заступник директора Департаменту культури і туризму ОВА Лілія Федорченко, директор Департаменту освіти і науки ОВА Євген Кончаковський, представники туристичної галузі, науковці.
Про це повідомили в Полтавській облвійськадміністрації.
Головна мета конференції полягає в об’єднанні зусиль науковців і практиків для дослідження актуальних питань туризму та рекреації, розробки сучасних аналітичних підходів і стратегій сталого розвитку галузі. Також конференція спрямована на узагальнення думок щодо відновлення, адаптації до європейських норм та інтеграції рекреаційно-туристичного комплексу у світовий ринок.
«Туристична сфера – це не лише важлива галузь економіки. По-перше, це – потужний і дієвий інструмент для поліпшення фізичного, ментального здоров’я громадян. По-друге, це чинник відновлення та розвитку інфраструктури, інструмент формування позитивного іміджу Полтавщини та України. По-третє, в умовах сучасних викликів і трансформаційних процесів ця сфера набуває особливої значущості в контексті реалізації ветеранської політики із подальшим працевлаштуванням ветеранів війни та створення сімейних бізнесів для них, – зауважив Антон Чубенко. – У розвитку галузі маємо орієнтуватися на кращі практики та кейси успіху, адаптовуючи їх до реалій сьогодення».
На конференції особливу увагу приділили інтеграції туристично-рекреаційних можливостей у процес реабілітації військовослужбовців та членів їхніх родин, створенню регіональних туристичних кластерів, підтримці ініціатив у сфері екологічного туризму, підвищенню впливу громад у формуванні туристичної політики та розвитку віртуальних турів.
Розглядалися глобальні тенденції у розвитку ділового туризму та виставкової діяльності. Підкреслено, що в нинішніх умовах ці сфери зазнають значних змін під впливом цифровізації, екологічних та економічних проблем. Цифровізація повністю перетворила індустрію туризму, розвинула, зробила зручнішим і автономнішим спілкування та планування ділових подій.
Значну роль відіграє релігійний туризм, який охоплює подорожі до святинь, паломництво, участь в релігійних заходах та вивчення духовної спадщини. Полтавщина, завдяки своїй багатій релігійній історії та культурному розмаїттю, має великі перспективи для розвитку цього напрямку, що сприятиме збереженню культурної спадщини, економічному піднесенню та міжнародному визнанню.
Обговорили розвиток активного екологічного туризму області. Станом на 01.01.2025 р. природно-заповідний фонд (ПЗФ) Полтавської області налічує 400 територій та об’єктів загальною площею 144 189,2613 га, що складає 5,01 % від загальної площі області. З них 30 мають статус загальнодержавного значення: 2 національні природні парки, 20 заказників, 1 ботанічна пам’ятка природи, 1 ботанічний сад, 2 дендрологічних парки, 4 парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва. Кількість територій та об’єктів ПЗФ місцевого значення становить 370. Це вказує на потенціал ПЗФ Полтавської області щодо розвитку екологічних маршрутів.
Сьогодні туристична галузь все більше фокусується на питаннях безбар’єрності та інклюзивності. Доступність туристичних послуг для осіб з інвалідністю, людей похилого віку, сімей з дітьми та інших маломобільних категорій є ключовим фактором соціальної рівності та економічного зростання регіонів. Впровадження інклюзивного підходу сприяє не лише розширенню аудиторії, а й формуванню позитивного іміджу туристичних локацій.
В умовах війни та післявоєнного відновлення волонтерський туризм є ключовим інструментом підтримки й розвитку як України загалом, так і Полтавщини зокрема. Це не лише можливість залучити міжнародних партнерів для допомоги, а й ефективний спосіб інформувати світ про Україну. Волонтерський туризм сприяє створенню нових соціальних ініціатив.