“Наказано не знати”: у Полтаві презентують книгу про репресованих українських археологів
“Наказано не знати”: у Полтаві презентують книгу про репресованих українських археологів
Завтра, 16 травня, о 13:00 у Полтавському національному педагогічному університеті відбудеться презентація книги-брошури Українського інституту національної пам’яті (УІНП) під назвою «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму». Захід приурочений до Дня пам’яті жертв політичних репресій.
У презентації візьмуть участь провідні науковці та представники інституцій, які досліджують історію України:
- Декан історичного факультету ПНПУ, кандидат історичних наук Юрій Вільховий;
- Представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар;
- Відомий український археолог, кандидат історичних наук, заступник голови правління ВГО «Спілка археологів України», фахівець у галузі слов’янської археології Дніпровського Лівобережжя Юрій Пуголовок;
- Кандидатка історичних наук, доцентка кафедри історії України ПНПУ Оксана Коваленко.
Захід пройде у новому корпусі Полтавського педуніверситету, на 1 поверсі, у читальній залі наукової бібліотеки імені Михайла Жовтобрюха.
Книга-брошура «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму», створена УІНП, розповідає про трагічну долю українських археологів, які, незважаючи на жорстокі злочини радянського режиму, утиски та репресії, змогли здійснити значущі наукові відкриття. Видання вшановує пам’ять сотень репресованих українських учених-археологів, чия діяльність тривалий час перебувала під жорсткою цензурою політичних режимів.
Автори книги підкреслюють, що археологія, як галузь, що формує національний наратив та ідентичність, зазнавала особливого тиску. Репресії проти науковців проявлялися у створенні нестерпних умов для роботи та життя, забороні на професійну діяльність, переслідуваннях за національною ознакою чи політичними мотивами, ув’язненнях, ізоляції в психіатричних лікарнях, таборах та навіть фізичному знищенні.
Серед авторів текстів видання – відомі українські історики та дослідники: Олександр Бонь, Наталя Булик, Світлана Іванисько, Вікторія Колеснікова, Володимир Колибенко, Сергій Павленко, Віра Павлова, Наталя Хамайко, Ірина Черновол, Катерина Чуєва, Оксана Юркова, Анна Яненко. Над створенням книги також працювали Наталя Слобожаніна, Наталя Хамайко (упорядкування), Ганна Беркутова (дизайн) та Тетяна Ватажишина (літературне редагування).
Електронну версію книги-брошури «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму» вже можна завантажити на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті за посиланням: https://salo.li/D78D8EB.