Мистецтво як порятунок: історія української керамістки Ганни Семенко, яка продовжує творити в еміграції
Творчі люди – це ті, хто дивиться на світ серцем. Вони глибоко відчувають і щиро пропускають крізь себе все, що відбувається навколо. Для них реальність – це не просто події, а емоційний ландшафт, у якому кожна деталь має значення. Саме тому війна проникає в найтонші струни їхньої душі, ранячи серце, приглушуючи натхнення й перевертаючи саму природу їхнього мистецтва. І це не слабкість, а особлива чутливість, завдяки якій мистці здатні створювати глибокі, зворушливі твори. Але в умовах війни ця чутливість стає болем…
Ті, хто раніше черпали натхнення з краси навколо, змушені шукати сенс у руїнах, у втраті, у тиші, яку прорізують звуки сирени.
Для багатьох мистців війна – це особиста трагедія: втрата дому, близьких, опори. Але водночас – це і виклик, і потреба говорити. Через мистецтво вони намагаються вилікувати себе й інших. Їхні роботи – це ніби листи до майбутнього: «Ми були тут! Ми бачили! Ми відчували! Ми робили все, що могли! Ми не мовчали!..»

ГАННА СЕМЕНКО – талановита художниця-керамістка, членкиня Національної спілки художників України. Звичайне життя мисткині – з тих, що сповнені щоденних дрібниць і великої внутрішньої праці. Вона жила в Києві, працювала, творила. Вела гурток з кераміки у Палаці дітей та юнацтва, де навчала не лише ліпити з глини, а й бачити красу в простому. В її майстерні панувала тиша, змішана зі сміхом дітей, тепло печі, що повільно випалювала глину, і запахи землі, води, творчості.
Від 1989 року впродовж кількох весняно-літньо-осінніх місяців Ганна Семенко мешкала у власному будинку в Опішному – Гончарній столиці України. Тут й до нині є її майстерня, гончарний круг та горно. Окрім практичної роботи мисткиня вивчала творчість місцевих гончарів, занурювалася в народні традиції цього унікального осередку. За її словами: «Якщо робота художника-кераміста, розміщена поряд з горщиком, глечиком чи скульптурою опішненського гончаря і сприймається позитивно, то це – справжній твір декоративного мистецтва і він має право експонуватися на виставках або виступати активним елементом сучасного інтер’єру».

Вона жила звичайно, як і тисячі інших – мріяла, планувала, любила. Її світ був побудований навколо краси – тієї, що руками створюється й у серці проростає. Але все обірвалося в один ранок.
Повномасштабне вторгнення перекреслило все звичне життя. Майстерню захопила тиша: гнітюча й важка. Замість глини – тривожні валізи, замість тепла печі – холод укриття.
Війна увірвалася в її життя, як і в життя всіх українців, без запрошення й без жалю. Ця історія – лише одна з багатьох. Але кожна така історія – це світ, що розлетівся на уламки, і який творчість намагається зібрати докупи знову.

Ганна Семенко змушена була тікати до Німеччини. Це рішення далося їй непросто. Кожен день зволікання був прощанням із домом, з майстернею, з усім колишнім життям. Вона залишала не просто речі – вона залишала частину себе. Мисткиня їхала, не знаючи, чи повернеться. В очах сльози, а в серці – порожнеча.
У Німеччині все було чисто, тихо, впорядковано і водночас нестерпно відчужено. Там її не чекала рідна майстерня, не було знайомих облич. Вона була ніби розірвана між двома світами: тим, що згорів, і тим, де ще не встигла народитися знову. Але навіть у чужій країні, серед чужої мови й нової реальності, вона не покинула свою справу.

У найтяжчий час, коли все було незнайомим і тривожним, одразу після переїзду до міста Дюссельдорф, Ганна Семенко опинилася в стані повної невизначеності. Саме в цей складний період доля звела її з місцевою художницею Розмарі Домен – щирою, уважною і творчою натурою, яка одразу ж розпізнала в Ганні не лише майстриню, а людину, яка потребує підтримки, тепла й довіри. Без зайвих запитань, без настирливих розпитувань, Розмарі відкрила для неї двері своєї майстерні. Це було більше аніж жест гостинності – це був акт глибокої людяності. Вона не тільки надала місце для праці, але й забезпечила Ганну всім необхідним: матеріалами, інструментами, і найголовніше – можливістю випалювати свої роботи у власному муфелі. У цій німецькій майстерні, серед нових форм, звуків, пейзажем за вікном, Ганна знову відчула себе майстринею. Вона повернулась до глини, як до джерела сили. Розмарі ж залишалася поруч – не як наставниця, а як підтримка й опора. Їхня співпраця перетворилася на тривку дружбу, яка з’єднала два світи – український і німецький – у єдиному прояві любові до мистецтва.
Згодом Ганну Семенко запросили до Музею кераміки в Дюссельдорфі – місця, що стало для неї новою точкою сили. Це запрошення було важливим визнанням її майстерності й досвіду, набутого ще в Україні. У музейному просторі, серед витончених експозицій і сучасного бачення традицій, вона змогла не лише продовжити творити, але й поділитися своїми знаннями з іншими. Упродовж кількох років вона стала своєрідним містком між культурами, проводячи майстер-класи з гончарства. Особливо цінною є її робота з переселенцями з України – людьми, які пережили війну, втрату, евакуацію, та опинилися на чужині з тягарем болю. Водночас її заняття відкриті й для місцевих мешканців. Через мистецтво кераміки Ганна створює простір взаєморозуміння між культурами там, де не завжди потрібна спільна мова, бо промовляють руки, душа, глина…

Один із майстер-класів Ганна Семенко планує присвятити ознайомленню з опішненською мальовкою й показати, як саме оздоблювати вироби рослинною орнаментикою, що стала важливою візитівкою української художньої культури.
У будівлі Музею керамістці виділили приміщення для власної майстерні – місце, де вона могла знову відчути себе вдома серед знайомих запахів глини, інструментів і тиші, з якої народжується краса. Її забезпечили всіма необхідними матеріалами, допомогли облаштувати робочий простір і надали можливість випалювати вироби в сучасній муфельній печі. Там, у далекій Німеччині, вона створює декоративні панно й окремі зразки посуду. Майстерня в Музеї кераміки стала для Ганни не тільки місцем роботи, але й комфортним прихистком, місцем концентрації думок, простором тиші й натхнення.
На жаль, гіркота втрати не оминула й мисткиню. На війні вона втратила близьку людину. Повідомлення було коротким, холодним, мов гострий уламок по серцю. Відтоді світ навколо став інакшим…

Її нові, створені далеко від Батьківщини, роботи пронизані емоційною глибиною й особливою чуттєвістю. Вони ввібрали в себе тривогу, біль, але й надію. Кожне творіння наче промовляє не тільки про війну, розлуку, пошук дому, але й про силу мистецтва долати темряву.
Так, війна болить усім. Але мистцям – особливо. Бо їхній біль трансформується у форму, слово, звук, які змушують зупинитися, відчути й запам’ятати ці почуття.
Участь у виставках:
«Сучасне професійне декоративне мистецтво України. Трансформація образу» в межах арт-проєкту «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен». (Київ, 2003);
«Сучасне декоративне мистецтво України». До 50-річчя входження України в ЮНЕСКО /за планом заходів МЗС України/ (Париж, Франція. 2004);
«Пісні про кохання-ІІ. Кераміка, скло, текстиль» (Київ, 2008);
«Ангеле мій, охоронцю мій. Кераміка, скло, текстиль» (Київ, 2011–2012);
«Чайник, як привід для бесіди» (Київ, 2014–2015);
«Сучасне мистецтво вогню України (кераміка, скло, метал)». (Київ, 2015);
«ZOO ZOOM (зооморфна пластика в сучасній кераміці)». (Київ, 2019);
Національна виставка-конкурс художньої кераміки «КерамПІК у Опішному!» (Опішне, Полтавщина, 2009; 2010; 2011; 2012; 2013;
Українське БІЄНАЛЕ ХУДОЖНЬОЇ КЕРАМІКИ імені Василя Кричевського (Опішне, Полтавщина, 2017);
Міжнародне БІЄНАЛЕ ХУДОЖНЬОЇ КЕРАМІКИ імені Василя Кричевського (Опішне, Полтавщина, 2019, 2022).

Персональні виставки:
«Трапеза» (Київ, 2001);
«Образи мого літа» (Київ, 2002);
персональні виставки в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (Київ, 2003, 2004, 2009);
персональна виставка в кафе «Антресоль» (Київ, 2005).
Твори зберігаються в Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному, Національному музеї декоративного мистецтва України, Музеї кераміки в Дюссельдорфі, а також у приватних колекціях України, США, Канади, Австрії та Німеччини.


Світлана Пругло, Завідувачка інформаційної служби Національного музею гончарства
Співачка з Полтавщини Ярослава Руденко презентувала свою нову роботу Народна артистка України, солістка Заслуженого академічного ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України Ярослава Руденко представила на суд публіки свою нову пісню. Вона має назву «Відьма». Відповідна інформація з відео з’явилася на сторінці артистки в соціальній мережі «Фейсбук». «Відьма – це… У Полтаві презентували виставку Ігоря Лотиша «Країнами та континентами» 13 червня у Полтавському літературно-меморіальному музеї І. Котляревського відкрилась персональна виставка творчого доробку художника, фотографа, письменника Ігоря Лотиша «Країнами та континентами». Ігор Лотиш – відомий в місті лікар-реабілітолог, «мануальний терапевт з творчим нахилом» – так він сам про себе говорить. За… Розпочався обласний фестиваль-конкурс авторської пісні та співаної поезії «Акорди душі» У дворику краєзнавчого музею розпочався обласний фестиваль-конкурс авторської пісні та співаної поезії «Акорди душі», також триває обласний огляд-конкурс творчих робіт майстрів декоративного та образотворчого мистецтва «Краса в кожній деталі». До участі долучилися діячі мистецтв із громад області, творчі колективи, митці,… У Полтаві відбувся концерт камерного складу симфонічного оркестру: звучала класика та українські твори У Полтавському літературно-меморіальному музеї Володимира Короленка відбувся концерт камерного складу Полтавського академічного симфонічного оркестру. Захід став авторським проєктом диригента Єлізара Пащенка, який об’єднав у програмі твори західноєвропейської класики та сучасних українських композиторів. У затишній атмосфері музею прозвучали… 150-річчя подвижника української справи: у Лубнах вшанували Сергія Шемета 150 років тому, 6 червня 1875 року, на хуторі Олександрівка біля Лубен на Полтавщині народився Сергій Шемет – борець за незалежність України у XX столітті, діяч «Просвіти», «Братства Тарасівців», «Лубенської республіки», Української народної партії, один із засновників Української партії хліборобів, співфундатор… Концерт у Полтавському музеї: Луганський університет представив вокально-хорову музику У Полтавському краєзнавчому музеї відбувся концерт вокально-хорової музики студентів та викладачів Навчально-наукового інституту мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. До заходу долучилися освітяни, представники культури, мистецтвознавці, громадськість. Привітав спільноту зі знаковою культурно-мистецькою подією заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко. «Сьогодні… «Супергерої інформації»: у Полтаві для дітей провели практикум із розпізнавання фейкових новин Сучасні діти – активні дослідники не тільки реального світу, а й віртуального. Але “вулицями” інтернету вони зазвичай блукають, не завжди дотримуючись правил безпеки. Тому в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара провели сьогодні для молодших школярів… На Полтавщині стартували археологічні розкопки: юні дослідники долучились до вивчення поселення Зелен Яр На Полтавщині активно тривають археологічні розкопки на поселенні Зелен Яр, які проводить Історико-культурний заповідник “Більськ”. Особливістю цього сезону є залучення до наукового процесу молодого покоління – учнів археологічного гуртка Котелевського опорного ліцею ім. С. А. Ковпака. Керівником… Юні актори Полтавського театру ляльок виступили для дітей у літньому таборі Вихованці Інформаційного центру “Разом” Полтавського академічного обласного театру ляльок продовжують радувати маленьких глядачів Полтавщини своїм мистецтвом. Цього разу юні актори виступили для дітей, які відпочивають у літньому пришкільному таборі Терешківської громади. Запрошення надійшло від директорки Терешківської школи Лариси Шевченко…. “Глиняна іграшка – шлях через віки”: у Полтавському краєзнавчому музеї відкрилася унікальна виставка Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського запрошує полтавців та гостей міста зануритися у багатовікову історію глиняної іграшки Полтавщини. У залі №4 музейного флігеля розпочала роботу виставка під назвою “Глиняна іграшка – шлях через віки”, яка триватиме до… “Музика, обпалена війною”: у Полтаві відбувся концерт, що об’єднав музикантів навколо постаті короля українського танго 8 червня у Полтавській обласній філармонії пройшов зворушливий концерт “Українське танго. Музика, обпалена війною”. Подія відбулася в межах VII Міжнародного фестивалю ретромузики імені Богдана Весоловського, об’єднавши видатних музикантів навколо постаті короля українського танго. На сцені… Полтавський театр продовжує дитячий “флешмоб” вистав та закриває сезон “Конотопською Відьмою” Цього тижня Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М.В. Гоголя продовжує свій “флешмоб” вистав для дітей, однак дорослі також зможуть знайти щось цікаве для себе. У вівторок, 10 червня, об 11:00 театр запрошує на веселий і повчальний мюзикл… Полтава прийматиме 12-й Чілдрен Кінофест, уже відома програма Найбільший дитячий кінофестиваль України знову пройде в кінотеатрах Полтави та ще 11 міст України. Також відбуватимуться трансляції онлайн. Як повідомили організатори заходу, 12-й наймасштабніший український кінофестиваль для дітей і підлітків Чілдрен Кінофест триватиме з 13 по 22 червня. Відвідати фестивальні покази можна… Масштабний літфест: десятки сучасних українських авторів зберуться у Полтаві Уже за кілька тижнів Полтава стане центром літературного життя країни. 21 та 22 червня на площі біля театру імені Гоголя відбудеться Великий літературний фестиваль, що об’єднає десятки сучасних українських авторів. Організатори обіцяють насичену програму для всіх поціновувачів книги та творчості: Книжковий… На Полтавщині вперше відбувся фестиваль нематеріальної культурної спадщини «Віха» 7 червня у селі Лютенька Миргородського району пройшов унікальний культурний захід, присвячений прадавньому обрядовому дійству “підняття віхи” У Полтавській області стартував новий культурний проєкт – Відкритий регіональний фестиваль нематеріальної культурної спадщини «Віха». Вперше такий захід відбувся у селі Лютенька Миргородського району…. Гадяцький коледж культури та мистецтв відсвяткував 90-річний ювілей масштабним концертом 5 червня у ККЗ «Дружба» відбувся урочистий творчий звіт з нагоди 90-річчя заснування одного з найпрестижніших освітніх закладів Полтавщини У Гадячі пройшов ювілейний творчий звіт студентів та викладачів місцевого коледжу культури та мистецтв імені І.П. Котляревського. Заклад відзначив 90 років… Від квесту до мрій про майбутнє: як молодіжний хаб «Місце щасливих людей» завершив третю хвилю проєкту Молодіжний хаб «Місце щасливих людей» відзначив закриття третьої хвилі проєкту захоплюючим квестом «Мрій сміливо». Ця особлива подія стала яскравим фіналом і дозволила учасникам переосмислити здобутий досвід. Про це повідомили в Полтавській обласній військовій адміністрації. … Мистецтво в кожній краплі: «Кавові малюнки» для юних талантів на Полтавщині 3 червня в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П. Котляревського відбувся унікальний майстер-клас «Кавові малюнки на папері». Цей захід, проведений у межах «BiblioEvent з Олексієм Запекою», зібрав вихованців пришкільного табору «Світанок» Щербанівського ліцею Щербанівської сільської ради Полтавського району…. “Пліч-о-пліч: згуртовані громади”: у Полтаві презентували виставку малюнків юних художників із Чернігова 1 червня в Полтавському художньому музеї імені Миколи Ярошенка (галереї мистецтв) відкрили виставку “Намалюй своє місто”, роботи для якої створили учні комунального закладу позашкільної мистецької освіти “Чернігівська міська школа мистецтв імені Любомира Боднарука” в межах національного проєкту “Пліч-о-пліч:… У ЦКД Полтавської громади запрошують на відкриття фотовиставки Мирослави Мокляк 5 червня о 15 годині у Центрі культури і дозвілля презентують виставку фотохудожниці Мирослави Мокляк «Свідки моєї тиші». Це не просто світлини, а дотик до міста, до миті, до тиші в тобі. Це Полтава, яка мовчки говорить через світло, погляди,… “Полінка”, “Легенди Чарівнолісся”, “Живий вогонь музики”: що нового й цікавого обласні заклади культури підготували для відвідувачів на червень Заклади культури обласного підпорядкування – театр імені Гоголя, симфонічний оркестр, обласна філармонія та театр ляльок – оприлюднили репертуарний план виступів на червень та чекають глядачів на своїх рідних сценах. Як повідомили в… Феєрія танго на даху ТРЦ “Київ” зачарувала полтавців У Полтаві відбувся концерт “Вечір танго на даху” у виконанні камерного складу Полтавського академічного симфонічного оркестру. Неповторна атмосфера була створена завдяки незвичайній локації – на даху ТРЦ “Київ”, де музика гармонійно поєднувалася з вечірнім небом і вогнями міста. Під керівництвом диригента Єлізара Пащенка прозвучали… У Полтаві презентували документальний фільм про полтавського дворянина Павла Бобровського У співпраці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського з дискусійним клубом «Сентенція» та студією R9 — було створено документальний фільм про дворянина-полтавця Павла Павловича Бобровського, якому колишній земський Природничо-історичний музей завдячує надходженням численних збірок з археології, етнографії та народознавства. Його… Виповнюється 160 років від дня народження видатної акторки, режисерки та педагогині з Полтавщини Марії Старицької 31 травня 160 років тому в селі Лебехівка на Полтавщині народилася Марія Михайлівна Старицька (псевдонім — Яворська) — українська акторка, режисерка і педагогиня. Про це повідомили в Полтавській обласній військовій адміністрації. Донька видатного театрального діяча,… У Полтавській філармонії відбувся концерт “Полтава збирає друзів” за участі військових музикантів 29 травня в Полтавській обласній філармонії відбувся масштабний концерт “Полтава збирає друзів”, у якому взяли участь провідні творчі колективи області та військовий оркестр Національної гвардії України. Центральною постаттю концерту став пісенно-танцювальний ансамбль “Полтава” – провідний колектив Полтавської обласної… У Полтаві відбувся концерт “Symphony of Spring” з участю киянки Любові Доброноженко Незважаючи на зміну локації через погодні умови, атмосфера концерту “Symphony of Spring” залишилася такою ж піднесеною та натхненною. Симфонічна музика у виконанні Полтавського академічного симфонічного оркестру під орудою Єлізара Пащенка лунала з особливою щирістю та глибиною. Справжньою родзинкою… У Полтаві відкрилася виставка Ганни Криволап «Sacrum. Храми. Мозаїки. Горизонти» У Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка представлена виставка Ганни Криволап «Sacrum. Храми. Мозаїки. Горизонти». Вона складається з 30 картин і поєднує три серії живописних робіт художниці: У проєкті «Горизонти у спектрі білого» Ганна Криволап пропонує живопис на теми сприйняття, памʼяті та… У Києві вшанували пам’ять видатного полтавця, петлюрівця, поета, першого міністра освіти УНР Івана Стешенка У Національному музеї літератури України відбувся вечір пам’яті Івана Стешенка (1873 – 1918) – уродженця Полтави, видатного петлюрівця, першого міністра освіти України в уряді Української Народної Республіки (УНР), українізатора освіти, громадсько-політичного діяча, вченого-філолога, поета й перекладача. За ініціативи… У Полтаві презентують українське танго У межах VII Міжнародного фестивалю української ретро-музики імені Богдана Весоловського в Полтаві відбудеться концерт «Українське танго. Музика, обпалена війною» на пошану 110-ї річниці від дня народження короля українського танго. Нині, в умовах, коли українці відстоюють власну ідентичність, музика Богдана Весоловського є незнищенним свідченням і беззаперечним… У глині пам’ять народу: до 95-річчя від дня народження талановитого гончаря Миколи Пошивайла відкрито Меморіальний музей-садибу Гончарство – це мистецтво, яке народжується з землі, дихає через руки майстра й зберігає в собі тисячолітню історію етнокультури. Якщо глина – це жива плоть ремесла, то Опішне – його серце. Саме тут, серед…Співачка з Полтавщини Ярослава Руденко презентувала свою нову роботу
У Полтаві презентували виставку Ігоря Лотиша «Країнами та континентами»
Розпочався обласний фестиваль-конкурс авторської пісні та співаної поезії «Акорди душі»
У Полтаві відбувся концерт камерного складу симфонічного оркестру: звучала класика та українські твори
150-річчя подвижника української справи: у Лубнах вшанували Сергія Шемета
Концерт у Полтавському музеї: Луганський університет представив вокально-хорову музику
«Супергерої інформації»: у Полтаві для дітей провели практикум із розпізнавання фейкових новин
На Полтавщині стартували археологічні розкопки: юні дослідники долучились до вивчення поселення Зелен Яр
Юні актори Полтавського театру ляльок виступили для дітей у літньому таборі
“Глиняна іграшка – шлях через віки”: у Полтавському краєзнавчому музеї відкрилася унікальна виставка
“Музика, обпалена війною”: у Полтаві відбувся концерт, що об’єднав музикантів навколо постаті короля українського танго
Полтавський театр продовжує дитячий “флешмоб” вистав та закриває сезон “Конотопською Відьмою”
Полтава прийматиме 12-й Чілдрен Кінофест, уже відома програма
Масштабний літфест: десятки сучасних українських авторів зберуться у Полтаві
На Полтавщині вперше відбувся фестиваль нематеріальної культурної спадщини «Віха»
Гадяцький коледж культури та мистецтв відсвяткував 90-річний ювілей масштабним концертом
Від квесту до мрій про майбутнє: як молодіжний хаб «Місце щасливих людей» завершив третю хвилю проєкту
Мистецтво в кожній краплі: «Кавові малюнки» для юних талантів на Полтавщині
“Пліч-о-пліч: згуртовані громади”: у Полтаві презентували виставку малюнків юних художників із Чернігова
У ЦКД Полтавської громади запрошують на відкриття фотовиставки Мирослави Мокляк
“Полінка”, “Легенди Чарівнолісся”, “Живий вогонь музики”: що нового й цікавого обласні заклади культури підготували для відвідувачів на червень
Феєрія танго на даху ТРЦ “Київ” зачарувала полтавців
У Полтаві презентували документальний фільм про полтавського дворянина Павла Бобровського
Виповнюється 160 років від дня народження видатної акторки, режисерки та педагогині з Полтавщини Марії Старицької
У Полтавській філармонії відбувся концерт “Полтава збирає друзів” за участі військових музикантів
У Полтаві відбувся концерт “Symphony of Spring” з участю киянки Любові Доброноженко
У Полтаві відкрилася виставка Ганни Криволап «Sacrum. Храми. Мозаїки. Горизонти»
У Києві вшанували пам’ять видатного полтавця, петлюрівця, поета, першого міністра освіти УНР Івана Стешенка
У Полтаві презентують українське танго
У глині пам’ять народу: до 95-річчя від дня народження талановитого гончаря Миколи Пошивайла відкрито Меморіальний музей-садибу