Роль ШІ та цифровізації на роботі: на Полтавщині озвучили тему для заходів із нагоди Дня охорони праці
Роль ШІ та цифровізації на роботі: на Полтавщині озвучили тему для заходів із нагоди Дня охорони праці
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає Міжнародна організація праці (далі – МОП). 2025 року він звучить так: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі».
Про це розповів начальник управління інспекційної діяльності в Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Ігор Кольчик під час брифінгу, який відбувся сьогодні в офіційному медіацентрі регіону.
«В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці. Не достатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві. Це – постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися. Цю думку важливо донести до всіх, хто відповідає за життя та здоров’я працівників, і День охорони праці – гарна нагода для цього», – зазначив Ігор Кольчик.
Він також розповів, що Україна підтримує ініціативу МОП, який щороку визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці. З урахуванням неї підприємства розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Їх масштаб та наповнення залежать від розмірів підприємства й кількості працівників.
2025 року озвучена МОП тема «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі» висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:
- передові роботизовані системи,
- штучний інтелект (AI) і машинне навчання,
- екзоскелети,
- безпілотні літальні апарати (БпЛА),
- Інтернет речей (IoT),
- віртуальну та доповнену реальність.
«Цей день спонукає до обговорення нових методів роботи, як-от: автоматизація завдань, аналіз великих даних, розумні цифрові системи та управління працівниками за допомогою штучного інтелекту, а також нові типи роботи: робота на цифровій платформі, віддалена робота, дистанційна робота тощо, – сказав представник Держпраці. – Для фахівців охорони праці на підприємствах доцільно розглянути впровадження електронного документообігу в системі управління охороною праці, електронні форми аудитів, звітів. В сучасних умовах робота на цифровій платформі спрощує отримання необхідної інформації з охорони праці. За допомогою цифровізації на підприємствах впроваджується автоматизація аналітичних процесів, що дозволяє виконувати окремі операції без залучення людини. Використання цифрових пристроїв дозволяє здійснювати функції онлайн-контролю за безпечним та здоровим виробничим середовищем, що дисциплінує виконавців робіт. Тож тема Дня охорони праці – чудова підстава для розробки заходів, спрямованих на цифровізацію в сфері безпеки праці».
Цьогорічний план відзначення Дня охорони праці передбачає низку заходів, спрямованих на привернення уваги та підвищення рівня обізнаності суспільства з питань охорони праці, зокрема інформаційних кампаній, масових заходів у форматі круглого столу та проведення онлайн-конкурсу «Мистецтво безпеки праці». Управління інспекційної діяльності в Полтавській області Північно-Східного Міжрегіонального управління Державної служби з питань праці запрошує всіх охочих приєднатися до цих заходів, зокрема взяти участь у Всеукраїнському онлайн конкурсі «Мистецтво безпеки праці». У ньому передбачені такі номінації:
– Інноваційні та цифрові рішення для забезпечення безпеки на роботі;
– Кращий спеціаліст з охорони праці;
– Ефективні програми психосоціальної підтримки на роботі та її реалізація;
– Мистецтво, що рятує життя.
Старт конкурсу буде оголошено 28 квітня, у День охорони праці, триватиме він до жовтня. Усю додаткову інформацію щодо нього можна буде знайти на сайті Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці та в соціальних мережах.
Довідково
МОП — одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій. У 2025 році їй виповниться 106 років. Свою діяльність вона спрямовує на підтримку демократії й соціального діалогу, боротьбу з бідністю та безробіттям, заборону дитячої праці.
Ідея започаткувати такий особливий день з’явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Лише у 2003-му Всесвітній день охорони праці отримав свою сучасну назву.
День охорони праці в Україні запроваджений із метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.