Ви тут:
Культура Суспільство Україна 

В Україні стартує тиждень поезії

В Україні стартує тиждень поезії

Сьогодні розпочинається Національний тиждень читання поезії, котрий Український інститут книги організовує вже вдруге. Темою тижня поезії ми обрали «Пісню тисячі голосів», а гаслом стали слова Сергія Жадана: «З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос – в неї багатоголосся». Нам тут ідеться про багатоголосся української поезії, про нагоду вслухатися в нього й віднайти слова, близькі серцю.

Представляємо програму подій Національного тижня читання поезії 2025! 

Серед офлайн-подій програми:

  • 6 заходів, кураторкою яких є поетка й культурна менеджерка Тетяна Власова; вони охоплять Одесу, Хмельницький, Вінницю, Харків і Київ;
  • проєкт «Мистецтво пам’яті: інтерактивна подія-інтерв’ю», кураторкою якого Олена Герасим’юк — поетка, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри», співзасновниця проєкту «Недописані».

Традиційно триватиме онлайн-фестиваль, в межах якого відомі поети й поетки, серед яких, зокрема, – Ілона Соловій, Вікторія Фещук, Іван Малкович, Олена Павлова, Олег Коцарев, Федір Рудий та багато інших читатимуть свої вірші в режимі прямих трансляцій. 

Уся програма подій доступна за посиланням.

«Тижні читання – це рамка, якої мені особисто дуже бракувало, коли я жила в провінції. Зараз, завдяки соцмережам і зв’язку, ми можемо бути видимими одне для одного. Зараз цікаве відбувається там, де його організовують, і неважливо, чи це місто-мільйонник, чи село. Чверть подій на нашій інтерактивній мапі – це події у селищах з населенням менше 5 тисяч людей! Для мене це означає, що в кожному з них зараз людина, котра хоче бути креативною і робити щось корисне для громади, не лишатиме свою малу батьківщину, а матиме можливість долучитися до всеукраїнського свята літератури у себе вдома і долучити свою громаду. Також важить живий зв’язок з авторами та авторками. Перевага тяглості тижнів можливість напрацьовувати й покращувати формати, котрі подобаються аудиторії. Починаючи з дитячого тижня читання, започаткували онлайн-фестивалі авторських читань сьогодні у нашій програмі півсотні поетів та поеток, і додаються ще. Скільки зусиль потрібно, щоб зібрати разом стільки авторів на офлайн-подію? І навіть коли це вдається подія залишається доступною лише для тих, хто живе поруч. А так будь-хто звідки завгодно може долучитися і послухати улюблених авторів та відкрити для себе нові імена», ділиться Віра Карасьова, провідна фахівчиня відділу промоції читання УІК, координаторка Національного тижня читання поезії.

Також до Національного тижня читання поезії в Україні вийшла аудіоантологія «ГолосиНедописані». Звучать записи 10 поетів та поеток, які загинули внаслідок російської військової агресії. Поетичні архіви, частина з яких записувалися на передовій, оприлюднили у застосунку сервісної соцмережі про книги LitCom. До аудіоколекції увійшли читання Максима Кривцова, Олександра Гошилика, Максима Ємця, Іллі Чернілевського, Ігоря Мисяка, Юрія Руфа, Гліба Бабіча, Сергія Скальда, Вікторії Амеліної та Надії Агафонової. Поетична аудіоантологія створена у співпраці проєктів «Недописані» (координатори — Олена Герасим’юк та Євген Лір), «Голоси» (координаторка — Ольга Ольхова) та київської студії звукозапису «Кофеїн»

«Збереження голосів українських поетів і поеток — це не лише про наше минуле, а й про нашу сучасність. Стрічка новин під час війни постійно оновлюється особистими втратами й жертвами. У мартиролозі тих, хто поклав своє життя за українську державність, багато імен наших митців, науковців, спортсменів, яким вже ніколи не випаде можливість написати нову книжку, зіграти нову роль у виставі чи фільмі, взяти участь у фестивалі чи науковій конференції, побороти свій власний рекорд. Ми ж як свідки цього чину і недописаних їхніх життєвих і творчих сторінок уже сьогодні зобов’язані зберегти бодай те, що вони встигли зробити», — говорить співкоординаторка проєкту «Недописані» Олена Герасим’юк

Офлайн-презентація аудіоантології «ГолосиНедописані» відбудеться 22 березня о 13:00 у культурному просторі Squat17B під час представлення проєкту «Мистецтво пам’яті» (вхід вільний). Фрагменти записів «ГолосиНедописані» також можна буде почути в ефірах радіостанцій медіагрупи «ТАВР»

Прослухати аудіоантологію «ГолосиНедописані», презентовану в його межах, можна завантаживши застосунок LitCom у Google Play або AppStore

Медіасервіс MEGOGO запустив плейлист «[М] Поезія», що перенесе кожного слухача та слухачку у світ поетичного слова. А у мобільному застосунку у розділі «Аудіо» безкоштовна доступні аудіоверсії поетичних збірок в авторській озвучці від Юрія Іздрика, Сергія Жадана, Катерини Калитко, Ірини Цілик, Тані Малярчук.

Кожного тижня читання ми створюємо мапу подій, аби вам було зручніше віднайти найближчий до себе захід локально. Цей тиждень поезії — не виняток, ми зареєстрували на мапу близько 500 подій, котрі організовують українці вдома та за кордоном. Мапу можна переглянути тут, вона оновлюватиметься щодня. 

Зареєструвати подію можна за посиланням: https://forms.gle/phd8xK5enm6XsThn9

Об’єднуймося навколо читання поезії!

#ТижденьПоезії2025


В Обласному молодіжному центрі відбувся ярмарок творчих професій

В Обласному молодіжному центрі відбувся ярмарок творчих професій Викладачі та студенти Гадяцького фахового коледжу культури та мистецтв імені І. П. Котляревського презентували заклад освіти, знайомили майбутніх абітурієнтів із особливостями навчання. На ярмарок завітали заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Антон Чубенко, директор Департаменту культури і туризму ОВА Ірина Удовиченко, директор…

Гучна трагедія Лессінга – знову на сцені Центру культури та дозвілля

Гучна трагедія Лессінга – знову на сцені Центру культури та дозвілля 24 квітня о 18:00 Народний театр «На Павленках» знову представить полтавській публіці резонансну постановку «Емілія Галотті» за п’єсою Готгольда Лессінга. Після успішної прем’єри й емоційних відгуків глядачів, на численні прохання вистава повертається до Центру культури та дозвілля. Постановка режисерки…

Міжнародний день пам’яток і визначних місць: у Полтаві вшанували образ Марусі Чурай

Міжнародний день пам’яток і визначних місць: у Полтаві вшанували образ Марусі Чурай 18 квітня у світі відзначається Міжнародний день пам’яток і визначних місць. Із цієї нагоди та з нагоди відзначення  400-ліття від дня народження Марусі Чурай у Полтавському літературно-меморіальному музеї І. Котляревського начальником відділу туризму та культурної спадщини Департаменту культури,…

Як памʼятник Івану Мазепі у Полтаві заговорив з перехожими: спільна ініціатива Ukraine WOW та «Аврора»

Як памʼятник Івану Мазепі у Полтаві заговорив з перехожими: спільна ініціатива Ukraine WOW та «Аврора» Ініціатива Talking Statues («Статуї, що говорять») працює в усьому світі. Завдяки її зусиллям ожили десятки памʼятників: від Ганса Крістіана Андерсена в Нью-Йорку та королеви Вікторії у Лондоні до Юлія Цезаря в Римі та Жанни дʼАрк…

У Полтаві школярі зустрілися з авторкою фантастичної повісті “Майстерня чаклуна Мурахи”

У Полтаві школярі зустрілися з авторкою фантастичної повісті “Майстерня чаклуна Мурахи” 17 квітня учні 4-го класу Полтавської школи №30 мали нагоду поспілкуватися з письменницею Оленою Колінько під час творчої зустрічі, що відбулася в укритті навчального закладу. Олена Колінько, яка також працює бібліотекаркою Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара,…

«Полтавський розпис: від минувшини до сьогодення»: в обласному центрі презентували артпроєкт 

«Полтавський розпис: від минувшини до сьогодення»: в обласному центрі презентували артпроєкт  У Полтавському художньому музеї (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка презентували артпроєкт «Полтавський розпис: від минувшини до сьогодення». Як повідомили в обласній військовій адміністрації, носії-практики запропонували концепцію мистецького проєкту, покликаного продемонструвати тяглість традиції полтавського розпису та відобразити етапи його трансформації…

Культурний дайджест: куди піти у Полтаві з 14 по 20 квітня

Культурний дайджест: куди піти у Полтаві з 14 по 20 квітня У Полтаві наступного тижня відбудеться низка культурних заходів для поціновувачів музики, театру та танцю. Пропонуємо огляд найцікавіших подій, які варто відвідати з 14 по 20 квітня. Вівторок, 16 квітня У вівторок полтавчани зможуть обирати між двома музичними подіями, що…

Полтавські “Живі барабани” – володарі гран-прі головного барабанного конкурсу-фестивалю України

Полтавські “Живі барабани” – володарі гран-прі головного барабанного конкурсу-фестивалю України Drum Island Fest 2025 – головна барабанна подія року. Масштабний захід об’єднав близько 200 учасників із різних куточків України, і володарем гран-прі на конкурсі барабанщиків, яких відбувся в межах нього, стали “Живі барабани” Полтавської дитячої музичної школи № 1 під…

Зберегти життя воїнові: в обласній філармонії провели благодійний концерт

Зберегти життя воїнові: в обласній філармонії провели благодійний концерт У Полтавській обласній філармонії відбувся благодійний концерт на підтримку військовослужбовця 407-го окремого стрілецького батальйону з Полтави Віктора Григорова, який потребує допомоги в боротьбі з тяжкою хворобою. Про це повідомили в Департаменті культури та туризму обласної військової адміністрації. У заході взяли участь…

Екватор фестивалю «В гостях у Гоголя»: харків’яни показали виставу, що з’явилася за рік до повномасштабної війни

Екватор фестивалю «В гостях у Гоголя»: харків’яни показали виставу, що з’явилася за рік до повномасштабної війни 4 квітня. Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М.В. Гоголя. Четвертий день фестивалю «В гостях у Гоголя». Екватор. Долали його учасники фесту разом із Харківським театром музичної комедії. Гості представили полтавській публіці виставу «Сімейна авантюра,…

Полтавців запрошують на акцію «День неспішного мистецтва»

Полтавців запрошують на акцію «День неспішного мистецтва» Сьогодні, 5 квітня, у Полтаві можна долучиться до міжнародної акції Slow Art Day – Дня неспішного мистецтва, що проводиться щороку в музеях по всьому світу. Цього дня відвідувачам пропонують змінити звичний темп огляду експозиції, зупинитися біля кількох мистецьких творів і подивитися на них…

У Полтаві показали незвичну виставу “Макбет” з жіночим складом акторів

У Полтаві показали незвичну виставу “Макбет” з жіночим складом акторів 3 квітня в рамках третього дня фестивалю “В гостях у Гоголя” полтавські глядачі змогли побачити незвичну інтерпретацію класики. Дніпровський академічний театр драми і комедії представив виставу “Макбет”, прем’єра якої нещодавно відбулася в Дніпрі. Режисер Лінас Зайкаускас запропонував нетрадиційне прочитання відомої…

У музеї Котляревського відкрили виставку Євгена Пілюгіна

У музеї Котляревського відкрили виставку Євгена Пілюгіна 2 квітня  у Полтавському літературно-меморіальному музеї  Івана Котляревського відбулась презентація  виставки живопису відомого килимаря, талановитого художника, Заслуженого майстра народної творчості України, який вже багато років очолює Полтавський обласний  осередок народних майстрів України Євгена Івановича Пілюгіна. Євген Іванович з давнього  козацького краю зі славної…

«В гостях у Гоголя»: харківські театрали показали людське обличчя Шевченка

«В гостях у Гоголя»: харківські театрали показали людське обличчя Шевченка Другий день фестивалю «В гостях у Гоголя» відзначився неординарною виставою «Шевченко 2.0» від Харківського державного академічного театру імені Тараса Шевченка. Постановка під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Олександра Ковшуна порушила глибокі питання про справжню особистість Кобзаря. Вистава спонукала глядачів замислитись:…

Аматорський театр ЦКД підняв вічне питання боротьби за свободу

Аматорський театр ЦКД підняв вічне питання боротьби за свободу На сцені Центру культури та дозвілля відбулася довгоочікувана прем’єра вистави «Емілія Галотті» у виконанні Народного театру «На Павленках». Театр довго і ретельно готувався до неї: створювалися нові костюми, продумувалися кожна деталь декорацій, відточувалися акторські сцени. І результат перевершив усі очікування! Глядацька…

«Родовід» об’єднав Полтаву: благодійний концерт зібрав 42 130 гривень на підтримку 32-ї ОМБр

«Родовід» об’єднав Полтаву: благодійний концерт зібрав 42 130 гривень на підтримку 32-ї ОМБр У Центрі культури та дозвілля Полтавської міської територіальної громади відбувся потужний благодійний концерт «Родовід». Захід об’єднав талановиті колективи Полтави: зразковий колектив «Творчий центр Наталії Май», ансамбль фольклорно-стилізованого танцю «ПЛАЙ», театр народного танцю «Барви»,  SOUL DANCE STUDIO, зразковий…

У Полтавському краєзнавчому музеї відкриють виставку «Полк Азов – Янголи Маріуполя»

У Полтавському краєзнавчому музеї відкриють виставку «Полк Азов – Янголи Маріуполя» Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського спільно з ГО «Серця Назовні» родин загиблих захисників України запрошують городян та гостей міста на виставку «Полк Азов – Янголи Маріуполя». Понад 200 інформаційних постерів зі світлинами, біографіями та нагородами за мужність кожного з…

Театральну програму фестивалю «В гостях у Гоголя» відкрив гала-концерт Київської оперети

Театральну програму фестивалю «В гостях у Гоголя» відкрив гала-концерт Київської оперети Масштабним гала-концертом артистів Київського академічного національного театру оперети розпочалась театральна програма фестивалю «В гостях у Гоголя». Під час концерту прозвучали різноманітні композиції як зарубіжних, так і українських авторів. Глядачі мали змогу насолодитися творами Йоганна Штрауса, Імре Кальмана, Франца Легара,…

Спільна мова: переклад як простір безпеки. Онлайн-зустріч з фіналістами премії Drahomán Prize-2024

Спільна мова: переклад як простір безпеки. Онлайн-зустріч з фіналістами премії Drahomán Prize-2024 4 квітня о 16:30 відбудеться онлайн-розмова фіналістів премії Drahomán Prize за 2024 рік – Ееро Балк, Амелія Ґлейзер, Юлія Ільчук, Дарія Павлешен, Ана Дуґанджич, а також володар Спеціальної відзнаки Капітули премії Вітас Декшніс. Модеруватиме зустріч письменниця, журналістка і…

Юрій Грешко став лауреатом літературної премії імені М.В. Гоголя

Юрій Грешко став лауреатом літературної премії імені М.В. Гоголя В Держмистецтв відбулось засідання Комітету з присудження літературної премії імені М.В. Гоголя, під час якого і було обрано цьогорічного лауреата. Джерело: пресслужба Держистецтв Сьогодні, в день народження письменника Миколи Гоголя, офіційно оголошено ім’я переможця. Члени Комітету шляхом відкритого голосування серед 33-ох…

До 85-річчя видатного українського письменника і журналіста Олексія Дмитренка

До 85-річчя видатного українського письменника і журналіста Олексія Дмитренка 30 березня виповнюється 85 років від дня народження письменника Олексія Максимовича Дмитренка, письменника, лауреата Шевченківської премії. Народився Олексій Дмитренко у м. Решетилівка Полтавської області. Сьомий із дев’яти дітей у неписьменної матері Євдокії та батька Максима – сільського сторожа, чоботаря, інваліда війни,…

Вистава Полтавського театру ляльок «Море повернеться» – у довгому списку театрального фестивалю-премії «ГРА»

Вистава Полтавського театру ляльок «Море повернеться» – у довгому списку театрального фестивалю-премії «ГРА» Вистава Полтавського академічного обласного театру ляльок «Море повернеться» була внесена в long list театрального фестивалю-премії «ГРА». Про це повідомили в Полтавській обласній військовій адміністрації. Національна спілка театральних діячів України оголосила список із 35 вистав, які були відібрані…

Translate Ukraine 2025: перелік проєктів-переможців

Translate Ukraine 2025: перелік проєктів-переможців Експертна рада програми підтримки перекладів Translate Ukraine, яку реалізовує Український інститут книги, затвердила список  проєктів-переможців. У переліку — 81 позиція, саме стільки творів української літератури планують перекласти за підтримки УІК іноземними мовами у 2025-му. Джерело: Український інститут книги Цьогоріч ми отримали 161 заявку, із яких 28…

Федір Деряжний – бандурист й патріот, який прославив Полтавщину

Федір Деряжний – бандурист й патріот, який прославив Полтавщину 29 березня 2025 року минає 120 років від дня, коли у містечку Нові Санжари на Полтавщині побачив світ відомий український бандурист Федір Деряжний. Ще будучи 16-річним юнаком наш земляк вперше побачив бандуру в руках молодого сліпого кобзаря та не маючи грошей…

Платформа Культурні сили провела захід, присвячений розвитку культури підтримки

Платформа Культурні сили провела захід, присвячений розвитку культури підтримки 26 березня платформа Культурні сили у партнерстві з платформою Меморіал зібрала лідерок громадянського суспільства, представників патронатних служб, військових, волонтерів, митців – усіх, хто опікуються жінками, які втратили своїх коханих на війні. Метою заходу було розпочати відкритий діалог на тему, яку зазвичай…

Покровська церква у селі Плішивець — найкраще фото Полтавщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024»

Покровська церква у селі Плішивець — найкраще фото Полтавщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024» Світлиною-переможцем Полтавської області стало фото Покровської церкви у селі Плішивець. Автор — Андрій Мозговий. Свято-Покровська церква — церква в селі Плішивець Гадяцького району Полтавської області. Єдиний в Україні мурований дев’ятибанний храм, що зберігся до нашого часу. Споруджувалася…

У Полтаві відбувся допрем’єрний показ вистави «Театр, або Шум за сценою»

У Полтаві відбувся допрем’єрний показ вистави «Театр, або Шум за сценою» 26 березня, напередодні Міжнародного дня театру, на сцені Полтавського академічного обласного музично-драматичного театру імені Миколи Гоголя відбувся допрем’єрний показ вистави «Театр, або Шум за сценою». Як повідомили в закладі культури, поставив її заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк, із…

У полтавських бібліотеках відбувся Тиждень читання

У полтавських бібліотеках відбувся Тиждень читання В Україні провели Національний марафон читання у межах Всеукраїнського тижня дитячого читання «Діти України читають книги, що надихають», організований Національною бібліотекою України для дітей, та Національний тиждень читання поезії, який удруге організовував Український інститут книги. Полтава теж долучилася до ініціативи. Як повідомили в Полтавській…

«Родовід»: твій вайб єднання та підтримки

«Родовід»: твій вайб єднання та підтримки 1 квітня о 13-й годині в Центрі культури та дозвілля – точка збору для тих, хто відчуває пульс нації. «Родовід» – це не просто концерт, це культурний вибух, коли традиції міксуються з сучасністю, створюючи неповторний experience. Що буде в програмі? Музичний live-сет: хітові українські…

З нагоди Міжнародного дня Новруз у Полтаві провели соціально-культурний захід

З нагоди Міжнародного дня Новруз у Полтаві провели соціально-культурний захід У Полтаві відбувся соціально-культурний захід до Міжнародного дня Новруз, який організувала Рада азербайджанців України у Полтавській області (керівник – Ганбаров Фузулі Рашід огли) та до проведення якого долучився Департамент культури і туризму ОВА. Про це повідомили в Полтавській обласній військовій…