Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

“Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru-пропаганди”: у Полтаві відбулась презентація книги, що розвінчує російські імперські ідеологеми

3″Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru-пропаганди”: у Полтаві відбулась презентація книги, що розвінчує російські імперські ідеологеми

20 березня, у день 386-ої річниці від дня народження гетьмана Івана Мазепи, у приміщенні молодіжного простору ініціатив Центр культури та дозвілля відбулась презентація книги “Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди”.

Ця книга – результат опрацювання багатьох історичних джерел та досліджень упорядниками книги. Вона спростовує 10 найпоширеніших міфів про Полтавську битву та Івана Мазепу.

Під час заходу з вітальним словом виступила директор Державного історико-культурного заповідника “Поле Полтавської битви” Наталія Білан. Вона розповіла про ідею та реалізацію виставкового проєкту “Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru-пропаганди” протягом 2020-2021 рр, за матеріалами якого і було написано брошуру.

Також гості заходу послухали відеозвернення виконувачки обов’язків голови Українського інституту національної пам’яті Юліїї Гнатюк, де вона розповіла чому відновлення та популяризація історичної правди про гетьмана Івана Мазепу залишається важливим завданням у сфері національної пам’яті.

“Попри те, що нас від часів Гетьманщини відділяють майже 4 століття, його ім’я залишається об’єктом міфів та маніпуляцій російсько-імперської пропаганди”, – зазначила Юлія Гнатюк.

Заступник директора з наукової роботи ДІКЗ “Поле Полтавської битви”, авторка текстів виставкового проєкту Людмила Шендрик розповіла гостям заходу про найвідоміші пропагандистські російські міфи, пов’язані з особою гетьмана України Івана Мазепи. Вона також представила праці інших авторів, які досліджували різноманітні документи, що підтверджують написане у брошурі “Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru-пропаганди”.

Про те, який вплив мав міф Полтавської битви понад сто років тому, що таке наша перемога у новітній російсько-українській війні, а також про майбутні перспективи масштабування виставки до рівня вуличної, розповів співробітник Українського інституту національної пам’яті, менеджер проєкту Олег Пустовгар.

Також слухачі мали змогу почути лекцію «Державець», що розкрила відомі та маловідомі факти із життя і діяльності гетьмана України Івана Мазепи. Лекторами виступили Людмила Шендрик та Євгенія Щербина, заступник директора з туристично-екскурсійної роботи ДІКЗ «Поле Полтавської битви».

Завершився захід відповідями на запитання аудиторії, обміном думками та дружнім спілкуванням за кавою.

Довідково

Метою створення комплексного міфу про велику перемогу московського царя Петра І у битві під Полтавою було назавжди очорнити український національний рух і його прагнення до незалежності. Роками російська пропаганда подавала участь гетьмана Івана Мазепи та його прихильників у Великій Північній війні як внутрішню боротьбу в Російській імперії. І будь-які спроби інакше трактувати Полтавську битву вважалися зрадою. Саме тому першим зневажливим та презирливим прізвиськом для українського патріота стало «мазепинець». Ще задовго до появи петлюрівців і бандерівців росіяни називали мазепинцями всіх, хто виступав на захист української мови, культури чи бодай автономії української держави. Прагнення Івана Мазепи об’єднати українські землі, його неоціненний вклад у розбудову Гетьманщини, розвиток освіти, мистецтв, релігії та культури – ці факти ігнорувалися та замовчувалися. Все, пов’язане із цією історичною постаттю, було затавроване чи фізично знищене. Проте, з погляду української історії, Велика Північна війна та Полтавська битва – це остання спроба української еліти захистити права й державність Гетьманщини. Відтоді гетьмани та козацтво стали ще одними маріонетками імперії. Але попри намагання імперської та комуністичної пропаганди, виступ Івана Мазепи став дороговказом і прикладом для наступних поколінь борців за незалежність України. Тож під час нового витка російсько-українського протистояння необхідно віднайти й деконструювати всі російські імперські ідеологеми, що роками насаджувались українській історії та отруювали національну пам’ять нашого народу. На підставі історичних джерел та досліджень упорядники книги «Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди» спростовують 10 найпоширеніших міфів про Полтавську битву та Івана Мазепу.

Завантажити книгу можна за посиланням.