Допомога з житлом, роботою, лікуванням, ресоціалізацією: Володимир Когут розповів про реалізацію ветеранської політики на Полтавщині
Допомога з житлом, роботою, лікуванням, ресоціалізацією: Володимир Когут розповів про реалізацію ветеранської політики на Полтавщині
За даними Міністерства у справах ветеранів, після завершення війни в Україні до 5 мільйонів людей матимуть статус ветерана (ветеранки). Повертаючись до цивільного життя, ці люди стикаються з певними проблемами, питаннями. На їх розв’язання спрямована ветеранська політика, яку нині впроваджують за різними напрямками – як централізовано, так і на рівні регіональних, місцевих ініціатив. У зв’язку з цим ми вирішили поцікавитися в т. в. о. начальника обласної військової адміністрації Володимира Когута, що вдалося зробити в цьому плані на Полтавщині.
– Володимире Миколайовичу, які державні програми реалізують на сьогодні в нашому регіоні?
– Допомагати ветеранам і ветеранкам, надавати їм усіляку підтримку – це наш обов’язок, і як громадян, і як органу влади. Тож команда Полтавської ОВА активно реалізує державні проєкти, спрямовані на розв’язання важливих питань наших захисників і захисниць. 2024-го, наприклад, облвійськадміністрація втілила кілька важливих державних ініціатив. Одна з них – це забезпечення житлом. Для грошової компенсації за придбання осель Полтавщина отримала понад 231 млн грн субвенції для 114 сімей. На початок цього року нове житло придбали вже 38 родин. Також учасники бойових дій, ветерани, люди з інвалідністю внаслідок війни та члени їхніх сімей можуть скористатися державною програмою доступного кредитування «єОселя». Запланований розмір фінансування в області – 5,4 млн грн.
Окрім того, ми реалізуємо державну програму професійної адаптації. 2024 року таку допомогу на суму понад 1,3 млн грн отримали 34 ветерани та члени їхніх родин. 2025-го на цю програму затверджено понад 970 тис. грн для 52 людей.
Якщо ж говорити загалом, то на сьогодні на Полтавщині програми підтримки ветеранської політики працюють у 59 громадах із 60. У Карлівській ТГ ще працюють над затвердженням прогарми. Торік на ці потреби було спрямовано 281,2 млн грн. Кошти розподілені на адресну допомогу військовим, виплати сім’ям загиблих, підтримку родин зниклих безвісти та полонених, допомогу пораненим. Також місцеві програми передбачають санаторне лікування, пільги на комунальні послуги, підтримку бізнесу, реабілітацію, психологічну допомогу та працевлаштування.
– Ви згадали про професійну адаптацію ветеранів і ветеранок. Яка нині ситуація щодо їх працевлаштування?
– Протягом 2024 року Полтавський обласний центр зайнятості сприяв працевлаштуванню 161 людини, організації суспільно корисних робіт для 45 громадян, професійному навчанню 231 учасника бойових дій. Також була надана компенсація роботодавцям за облаштування робочих місць для трьох людей з інвалідністю, що пов’язана із захистом Вітчизни. Загалом послугами служби зайнятості скористалися 927 учасників бойових дій, 743 з яких отримали статус безробітного.
У межах проєкту «єРобота» за програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» 133 учасники бойових дій та їхні рідні подали заяву на отримання гранту для створення або розвитку власного бізнесу. 49 людей отримали позитивні рішення щодо надання такої фінансової допомоги на суму 23,1 млн грн. Це дозволить створити 96 нових робочих місць. 61 учаснику (учасниці) війни надали індивідуальну підтримку після того, як вони знайшли роботу.
До слова, працювати з ветеранами (ветеранками) в плані працевлаштування після служби в армії на Полтавщині починають іще до того, як ці люди зіткнуться з нагальною потребою пошуку роботи. Для цього обласний центр зайнятості організовує консультації в реабілітаційних закладах. 2024 року, наприклад, таких провели 102 заходи для 569 людей.
– А які медичні гарантії для ветеранів і ветеранок на Полтавщині?
– За програмою медичних гарантій, надаючи саме реабілітаційну допомогу, у нас працюють 19 закладів охорони здоров’я. У регіоні є 20 спеціалізованих відділень, де захисники та захисниці України можуть відновлюватися після поранень. Так, у центрі «Ветеран» при Полтавській обласній клінічній лікарні імені М. В. Скліфосовського за 2024 рік уже понад 800 осіб пройшли стаціонарну реабілітацію, іще понад 300 – амбулаторну. Тут є засоби для відновлення як фізичного здоров’я, так і ментального. Центр оснащений сучасним обладнанням. У ньому створені зали для фізичної терапії, кабінети психологічної підтримки та ерготерапії. Крім того, у регіоні працюють центри психологічної реабілітації, у яких ветерани та члени їхніх родин отримують допомогу від психіатрів, психологів, а також соціальних працівників. Усе це допомагає воїнам повертатися до цивільного життя.
Що ж до інших медичних гарантій, то Полтавщина, наприклад, першою в Україні запровадила безоплатне для наших захисників і захисниць зубопротезування з використанням сучасних матеріалів і технологій. Ця програма реалізується за кошти обласного бюджету. Цього року на такі послуги закладені 7,4 млн грн. На сьогодні проліковані 411 осіб на загальну суму 5,2 млн грн. Передбачене й фінансування на санаторно-курортне оздоровлення сімей полеглих воїнів. Торік на нього було спрямовано 4,5 млн грн. У санаторіях області оздоровили 210 людей.
– На сьогодні для ветеранів актуальне питання протезування кінцівок. Що зроблене/робиться в області в плані забезпечення воїнів цими засобами?
– Одне із підприємств Полтавщини спеціалізується на виробництві протезів, медичного та реабілітаційного обладнання. За державною програмою воно безоплатно забезпечує учасників бойових дій, осіб з інвалідністю протезами та ортезами верхніх і нижніх кінцівок, ортопедичним взуттям, засобами реабілітації для дітей з інвалідністю, кріслами колісними. Робота підприємства орієнтована на комплексний підхід. У реабілітаційному відділенні з клієнтами працює мультидисциплінарна команда, яка допомагає підготуватися до протезування, освоїти навички ходьби, а також догляду за куксою й протезом. Торік підприємство виготовило більше ніж 140 протезів верхніх та нижніх кінцівок для учасників бойових дій.
– Які є програми для підтримки ментального здоровʼя ветеранів і ветеранок?
– У Полтавській області запроваджений комплексний підхід до питання підтримки ментального здоров’я населення, зокрема ветеранської спільноти. Основні заходи реалізуються в межах Всеукраїнської програми «Ти як?» – ініціативи Першої леді України Олени Зеленської, що спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвитку культури піклування про ментальне здоров’я. На рівні області в нас працює Навчально-науковий центр ментального здоров’я, створений на базі Полтавського державного медичного університету. Він забезпечує міждисциплінарний підхід: розробляє наукові програми, готує фахівців, які потім працюють із ветеранами (ветеранками) та їхніми родинами. Крім того, у 12 громадах області вже відкрили Центри життєстійкості, у яких надають психосоціальну підтримку. 2024 року ми також затвердили Обласний план заходів, розрахований до 2026-го, який містить як державні ініціативи, наприклад, впровадження інституту помічників ветеранів, так і місцеві проєкти для підтримки психічного здоров’я всіх жителів області.
– Наскільки на сьогодні розвинена мережа ветеранських хабів у нашому регіоні?
– Наразі для підтримки захисників і захисниць України та їхніх родин у регіоні відкрили десять ветеранських хабів. Вони надають інформаційно-консультаційну допомогу людям, психологічну підтримку, фізкультурно-спортивну реабілітацію та допомагають у професійній адаптації. Серед них – такі комунальні осередки, як «Ветеранський центр Полтави», «Берегиня» в Зінькові, також є хаби в Новооржицькій, Омельницькій, Сенчанській та інших громадах. Потужні ветеранські центри функціонують на базі Полтавського державного медичного університету й Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». Вони забезпечують «м’яку» інтеграцію ветеранів (ветеранок) у цивільне життя, навчають помічників ветеранів і допомагають родинам адаптуватися до нових умов. Окрім того, у Полтавському університеті економіки і торгівлі створили бізнес-інкубатор для родин ветеранів (ветеранок) і загиблих героїв. Тут проводять тренінги, форуми та «круглі столи», на яких порушують ветеранські питання та шукають шляхи їх розв’язання. А 2025 року ми відкрили обласний ветеранський хаб на базі спорткомплексу «Акварена». Наших захисників і захисниць у ньому консультують юристи, психологи, а ще тут можна отримати послуги реабілітації.
– Одним із напрямків реалізації ветеранської політики як у державі, так і в нашому регіоні є створення та розвиток інституту помічника ветерана. Які на сьогодні результати впровадження цієї ініціативи?
– У громадах Полтавщини наразі працюють 34 фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Для забезпечення їхньої діяльності торік із державного бюджету громадам спрямували 4,2 млн грн. Нині в області рекомендовано до відбору для подальшого працевлаштування кандидатуру 21 помічника ветерана.
Такі спеціалісти на місцях забезпечують доступну та максимально якісну підтримку захисників і захисниць України, дбаючи про те, щоб кожен із них отримав належну увагу та взаємодію, зміг розв’язати проблему, із якою прийшов до такого фахівця. Їх поки що, на жаль, виникає чимало. Лише з грудня минулого року помічники ветеранів опрацювали понад 700 звернень. Найбільше запитів стосувалися надання правової, соціальної, психологічної допомоги. Крім того, фахівці забезпечували супровід у процесі оформлення документів, проводили інформаційно-просвітницьку роботу.
– Серед ветеранів – чимало людей з інвалідністю, тож маємо потребу у створенні безбар’єрного простору в області. Які проєкти нині реалізуються за цим напрямком?
– Безбар’єрність потрібна кожному: ветерану з інвалідністю, мамі з дитячим візком чи дитині зі слуховим апаратом. Наше спільне завдання – сприяти формуванню доступного для всіх середовища на Полтавщині. У всеукраїнському рейтингу виконання плану заходів із реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні наш регіон посідає лідерські позиції. Ми системно працюємо в цьому напрямку.
На сьогодні, наприклад, територіальні громади області активно долучаються до флагманського проєкту «Безбар’єрні маршрути» Міністерства розвитку громад і територій України. Ініціатива передбачає створення доступних для будь-якої людини маршрутів до закладів соціальної інфраструктури, оптимізацію транспортної та дорожньо-вуличної мережі. Наразі свої пропозиції надали 30 ТГ. Першими проєкт реалізують Полтавська та Опішнянська громади.
Важливою серед іншого є й доступність людей до об’єктів культурної спадщини. На сьогодні в області реалізується проєкт з оцифрування експонатів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського. У форматах 2D та 3D оцифрували вже близько трьох тисяч унікальних артефактів.
– Взаємодія у сфері культури відіграє, як ми знаємо, вагому роль у підтримці українських захисників і захисниць. Які можливості для ветеранської спільноти відкриті нині в цій площині?
– Так, культурні заходи відіграють дуже велику роль. Вони допомагають зняти стрес і напругу, сприяють психологічній реабілітації, відновленню емоційного балансу та зміцненню соціальних зв’язків. Для воїнів і членів їхніх родин запроваджені безоплатні відвідування музейних та бібліотечних закладів. У військових частинах та лікарнях, які надають послуги військовослужбовцям Збройних сил і ветеранам війни, влаштовують мистецькі заходи. Для дітей передбачені консультації психолога та арт-терапевта, доступні послуги в Цифровому навчальному просторі при Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара. Безкоштовні освітні послуги можна отримати в Гадяцькому фаховому коледжі культури і мистецтв імені І. П. Котляревського. Окрім того, в області проводять культурно-просвітницькі заходи та вшанування пам’яті воїнів. Це робиться для того, щоб підтримати наших героїв та показати, що їхні подвиги ніколи не будуть забуті. Залучаємо наших захисників і захисниць до участі у культурному житті області. Полтавщина першою в Україні відкрила регіональний філіал «Театру сучасного діалогу. Ветерани» і соціально спрямованого театру. Мистецтво під час війни відкриває можливості пізнати себе і ближніх. Світ має бачити боротьбу України очима її захисників.
– А які можливості відкриті для ветеранів і ветеранок у спортивній сфері?
– Якщо ми говоримо про спорт задля покращення фізичного стану ветеранів (ветеранок), то на сьогодні в регіоні впроваджується пілотний проєкт, який передбачає надання їм щоквартальної фінансової допомоги для занять фізкультурою та спортом. На Полтавщині працюють 14 спортивних закладів, у яких такі послуги передбачені для ветеранів, членів їхніх сімей та людей з інвалідністю внаслідок війни. Один із них – спортивно-видовищний комплекс «Акварена». Тут, у Центрі спортивної підготовки, стартував проєкт «Відновлювальна акватерапія та дайвінг реабілітація». Окрім того, у лютому в області почали працювати адаптивні клуби «Активні парки – нестримні». У Полтаві, наприклад, на сьогодні таких функціонує вже чотири.
Упродовж 2025-2028 років ми реалізовуватимемо в регіоні програму розвитку фізичної культури й спорту. Серед іншого вона передбачає, що ветерани й ветеранки зможуть брати участь у спортивних змаганнях, спеціально розроблених для людей з інвалідністю. Такі турніри відбуватимуться на всеукраїнському рівні.
Наші воїни – приклад незламності та сили духу, які яскраво проявляються не лише на полі бою, а й у спорті. Останній – один із найбільш ефективних способів реабілітації наших захисників і захисниць, відновлення їхнього психологічного здоров’я та інтеграції в суспільство.
– Які ще проєкти плануєте реалізувати на Полтавщині?
– Серед основних напрямків, за якими створюємо та впроваджуємо проєкти у сфері ветеранської політики такі:
1. Соціальне відновлення: 2025 року виділено 974 тис. грн на державну програму, яка забезпечує мультидисциплінарний супровід ветеранів та їхніх сімей. Він передбачає надання психологічної, соціальної та педагогічної підтримки.
2. Інституційна підтримка: цього року плануємо відкрити чотири нові ветеранські простори в Лубнах, Кременчуку, Миргороді та Машівці. Також продовжуємо підтримувати обласний ветеранський хаб на базі спорткомплексу «Акварена», у якому вже надають юридичні, психологічні та реабілітаційні послуги.
3. Працевлаштування та перекваліфікація: запроваджуємо навчальні програми, тренінги, щоб допомогти ветеранам знайти роботу або започаткувати власну справу; надаємо консультації з підготовки бізнес-планів і грантових заявок.
4. Медична та психологічна допомога: ми продовжимо реалізацію проєкту «Відновлювальна акватерапія та дайвінг-реабілітація» для ветеранів, їхніх родин та осіб з інвалідністю; розвиваємо мережу реабілітаційних центрів; забезпечуватимемо безкоштовні стоматологічні послуги й пакети психологічної підтримки.
5. Правова допомога: через обласний ветеранський хаб ветерани (ветеранки) та члени їхніх родин можуть отримувати безкоштовні юридичні консультації.
6. Адаптивні види спорту: ми плануємо розвивати адаптивні види спорту на базі «Акварени» та інших спортивних об’єктів. Ветерани вже можуть долучатися до клубів «Активні парки – нестримні», у яких є можливість займатися функціональним тренуванням, кросфітом, єдиноборствами та іншими видами спорту.
7. Інформаційна підтримка: проводили й проводитимемо заходи для популяризації військової історії України та підвищення обізнаності населення, особливо молоді, про роль ветеранів у захисті держави; організовуємо заходи зі вшанування пам’яті загиблих героїв; також інформуємо воїнів і їхніх рідних про доступні послуги та пільги.
Ми практикуємо комплексний підхід, щоб охопити якомога більше сфер, у яких можемо надати підтримку нашим захисникам і захисницям.