Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві відкрилася виставка Ігоря Лотиша “У стилі оммаж”

У Полтаві відкрилася виставка Ігоря Лотиша “У стилі оммаж”

“У мистецтві оммаж” —  виставка, що нещодавно відкрилась у Полтаві. Автором акварельних робіт є відомий в Полтаві лікар-реабілітолог, меценат, фотограф, письменник й художник Ігор Лотиш.

«У мистецтві оммаж», так назвав автор чергову власну виставку, (hommage походить від французького вдячність) — це робота-наслідування, данина поваги іншому художнику, музиканту, архітектору та іншим творцям. Термін з’явився у феодальну епоху і мав дещо інше значення. Так називали присягу: майбутній васал з непокритою головою і без зброї опускався на одне коліно, складав долоні і давав їх в руки феодальному правителю (сюзерену). Він звертався до останнього з проханням прийняти його у васали.

Черкаському фотохудожнику Ігорю Солодовнікову дістався архів зі знімками України на рубежі XIX та XX століть. Про світлини відомо небагато: це дуже рідкісне зібрання з 37 знімків. Кадри були зроблені на початку XX століття, але надрукували їх тільки в 1942 році в гітлерівській Німеччині. У сюжетах — самобутність української сільської культури, художнє оформлення побуту, одягу і будинків. Автором виявився Володимир Світличний — один із перших українських фотографів.

Ось ці фото й надихнули відомого в Полтаві лікаря-реабілітолога, мецената, фотографа, письменника й художника Ігоря Лотиша на створення цілої плеяди акварельних робіт.

Відомостей про автора фото Світличного залишилося небагато: фотограф Андрій Котлярчук стверджує, що той був учнем відомого київського фотографа і художника Франца де Мезера. Також є дані, що Світличний співпрацював з Громадою святої Євгенії — благодійним товариством, яке існувало в Російській імперії до 1918 року. Видавництво цієї громади стало одним із перших, хто почав друкувати листівки та репродукції. Серед учасників були Йосиф Целестинович Хмелевський, Осип Абрамович Бат, Борис Леонтієвич Варшавский, Янкель Йосифович Винштейн, Давид Абрамович Волинський, Лейба Гершевич Лищинский, Мойсей Борохович Фриденталь. Вони були справжніми літописцями епохи і їхні роботи надихнули фотолітописця нашої епохи Ігоря Лотиша створити цю мистецьку серію полотен.

Фото – Ігор Лотиш