У музеї Котляревського відзначили 100-річчя краєзнавця Петра Ротача
У музеї Котляревського відзначили 100-річчя краєзнавця Петра Ротача
У Полтавському літературно-меморіальному музеї І. Котляревського відбувся літературно-мистецький вечір «У наших душах зерна правди сіяв…», присвячений 100-річчю від дня народження відомого літературознавця, письменника, краєзнавця, педагога, громадського діяча Петра Петровича Ротача.
Петро Петрович – невтомний, глибокий дослідник невідомих сторінок українського літературознавства, творчості замовчуваних письменників, митців, що вимушено опинились в еміграції. Його літературознавчі дослідження відкрили багато невідомих сторінок у творчості І. Котляревського, Т. Шевченка, В. Симоненка. Розвідки про художників Л Жемчужникова, Г. Коваленка, О. Сластьона, різьбярів П. Верну, Н. Манжолу, мистецтвознавця В. Горленка, скульптора І. Кавалерідзе стали вагомим словом до розуміння їх творчості і значення їх внеску у загальну скарбницю української культури.
Петро Ротач народився у селянській родині, яка була репресована у 1932 році. Під час Другої світової війни був остарбайтером у Німеччині. Тоді ж почав друкувати свої поетичні і прозові твори у еміграційних газетах та журналах. Протягом 40 років перебував під наглядом і моральним тиском КДБ.
Працював у культурно-освітніх закладах міста, викладав філологічні дисципліни у Полтавському інженерно-будівельному інституті. З набуттям Україною Незалежності брав активну участь у відродженні національної культури, став одним із фундаторів відродження товариства «Просвіта».
За понад 60 років творчої праці опублікував понад 2000 статей, досліджень і краєзнавчих розвідок. Особливе місце у творчому зацікавленні П. Ротача посідає постать і творчість Тараса Шевченка, його зв’язки з нашим краєм. Підсумком його багаторічних досліджень стала енциклопедія «Полтавська Шевченкіана».
Петро Ротач – людина складної долі і неабиякої стійкості, незламний у відстоюванні своїх переконань. Його ім’я стало символом незламності українського духу та національної гідності.
Валентина Скриль
Фото – Артем Мороз