«Приватна організація», «немає війни», «пряма дорога на «нуль»: 10 найпоширеніших міфів і маніпуляцій росіян про ТЦК
«Приватна організація», «немає війни», «пряма дорога на «нуль»: 10 найпоширеніших міфів і маніпуляцій росіян про ТЦК
Щоб сформувати в українському суспільстві стійкі негативні упередження щодо роботи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, ворог створює та поширює фейкові й маніпулятивні новини через мережу онлайн-ресурсів.
Російські вигадки стосуються війни, мобілізації та інших тем, зазначають у Полтавському обласному ТЦК та СП.
– Ворог розуміє, що зрив мобілізації – це найлегший шлях до власної перемоги, – каже офіцер Управління комунікацій Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, старший лейтенант Наталія Кіндратів. – Саме тому для дискредитації ТЦК та СП, що займаються мобілізацією, російська пропаганда докладає багато зусиль і витрачає значні бюджети.
Ось 10 найпоширеніших міфів та маніпуляцій, що пов’язані з діяльністю територіальних центрів компллектування та соціальної підтримки, як спростовують у Полтавському обласному ТЦК та СП.
1. «ТЦК – це приватна організація»/«ТЦК утворені незаконно»/«Таких юридичних осіб, як ТЦК, не існує»
Насправді відповідно до норм чинного законодавства ТЦК та СП – це орган військового управління, на який покладене завдання виконання законодавства з військового обов’язку, військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Це визначено постановою Кабінету Міністрів України № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» від 23 лютого 2022 року. Тоді ж ТЦК та СП повністю замінили собою систему військових комісаріатів.
Відповідно до пункту 7 цього Положення ТЦК та СП областей, АР Крим, міст Києва та Севастополя «є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства».
Підпорядковані їм ТЦК та СП є відокремленими підрозділами і хоча не є окремими юридичним особами, проте мають власну печатку із зображенням Державного Герба й своїм найменуванням.
2. «В Україні немає стану війни, тому мобілізація незаконна»
У цьому випадку відбувається маніпуляція навколо понять «стан війни» і «воєнний стан». Варто розуміти, що на сьогодні в Україні діє воєнний стан, який надає владі всі відповідні повноваження проводити мобілізацію.
А поняття «стан війни» в міжнародному праві вперше згадується в Конвенції про відкриття воєнних дій, ухваленій 1907 року в Гаазі, згідно з якою про стан війни має повідомити та сторона, яка напала, а не жертва агресії. Загалом у міжнародному праві оголошення війни розглядається як дія держави-агресора. Україна ж користується своїм правом на самозахист, тож введення воєнного стану регламентує всі необхідні заходи для забезпечення національної безпеки.
3. «ТЦК – не ЗСУ»/«У ТЦК служать ті, хто «відкупилися» від служби в бойових підрозділах або влаштувались за гроші чи по знайомству»
Підрозділи ТЦК та СП підпорядковуються Сухопутним військам Збройних Сил України. У них служать мобілізовані й контрактники, більшість із яких переведена з інших військових частин за станом здоров’я, і виконують не менш важливі завдання з комплектування особовим складом Збройних сил України.
Згідно з даними Міністерства оборони, загальна кількість військовослужбовців ТЦК та СП – близько 36 тисяч. Із них 7 тисяч – це цивільні працівники, 3 тисячі – жінки. 18,5 тисячі військовослужбовців ТЦК та СП (це понад 70%) – обмежено придатні. Здебільшого цей статус набутий на полі бою, вони воювали на фронті. Саме такі люди найчастіше залучені до роботи в складі груп оповіщення.
4. «Перевірка документів громадян працівниками ТЦК та СП незаконна»
Перевірка документів, як і обов’язок їх мати при собі та пред’являти на вимогу, чітко визначені в постанові Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 року.
У пункті 49 цієї постанови вказано, що «уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські (…) мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (у т. ч. в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу».
Своєю чергою згідно з пунктом 25 цієї ж постанови «громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ (у т. ч. в електронній формі) та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського».
Це повністю узгоджується з вимогами законодавства та Конституцією, адже захист Вітчизни, незалежності й територіальної цілісності України є конституційним обов’язком, а перевірка документів потрібна для контролю над його виконанням.
5. «ТЦК викрадають людей»/«ТЦК пакує всіх без розбору»/«Мобілізують всіх підряд»
На ТЦК та СП покладені функції з проведення заходів мобілізації, у тім числі оповіщення громадян.
Групи оповіщення перевіряють? чи особа не перебуває в розшуку, чи перебуває на військовому обліку та не порушує його правила, а також звіряє дані з Єдиним державним реєстром військовозобов’язаних.
У разі виявлення порушень чи розбіжностей особі пропонують прослідувати до найближчого ТЦК та СП для звіряння даних, постановки на облік або проходження ВЛК. Проте, якщо громадянин відмовляється це зробити, на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення поліцейський одразу проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до найближчого ТЦК та СП.
За відсутності бронювання чи відстрочки, а також у разі придатності за станом здоров’я, людина підлягає мобілізації.
У разі наявності підстав для відтермінування особа може бути призвана на військову службу добровільно лише за власною згодою.
6. «У ТЦК всі придатні»/«Повістка ТЦК – пряма дорога на «нуль»
Придатність до військової служби визначає не ТЦК, а військово-лікарська комісія (ВЛК). Вона не підпорядковується керівництву ТЦК та СП і складається з цивільних лікарів.
Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» особи можуть бути визнані придатними, тимчасово непридатними або непридатними до військової служби. Проте навіть серед тих, хто визнаний придатним, є різний ступінь придатності – наприклад, придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП тощо.
Після визначення рівня придатності на основі професійних та особистісних характеристик, досвіду людина направляється на проходження базової військової підготовки (БЗВП), що триває 1,5-2 місяці. Опісля військовослужбовець може бути скерований на фахову підготовку, а також проходити додаткову підготовку, злагодження та адаптацію на базі того підрозділу, у який зарахований. Потрапити на фронт одразу після отримання повістки неможливо.
7. «Мобілізовані мають бути спочатку лише працівники ТЦК, поліції, інших силових структур»/«Спершу хай служать поліція і ТЦК»/«Чому ви не на фронті?»
Військовослужбовці ТЦК та СП уже проходять військову службу, більшість із них переведена сюди після тривалого перебування на фронті. Працівники інших силових структур виконують поставлені їм завдання на визначеній території, і велика частина з них регулярно проходить ротацію в зоні бойових дій.
Наративи про те, що служити в армії мають «депутати, поліція, прокурори», активно просуває ворог. Наприклад, щодо Національної поліції ворог у своїх вкидах навмисне завищує кількість поліцейських в Україні, а також стверджує, що поліцейські не воюють. Насправді ж підрозділи Нацполіції беруть безпосередню участь у бойових діях, наприклад, бригади НГУ «Лють» та «Корд».
А згідно з постановою КМУ №450 від 5 травня 2023 року, чисельність співробітників Нацполіції не може перевищувати 141 330 осіб, тоді як ворожа пропаганда називає в кілька разів більші цифри. Більше того, на сьогодні в Нацполіції – недобір по кадрах, а майже 25 тисяч працівників із наявних – цивільні.
8. «Берете тільки бідних, алкоголіків і наркоманів»/«ТЦК не зупиняють дорогі машини, а лише звичайних людей»/«Затриманих тримають у нелюдських катівнях, люди помирають»
Меседж про те, що мобілізують лише «бідних, алкоголіків та наркоманів» є одним із наративів ворога, який спрямований на розкол в українському суспільстві та зрив мобілізаційних процесів. ТЦК та СП не робить вибірку чи сегрегацію за жодною соціальною ознакою. Військовослужбовці центрів комплектування проводять оповіщення в різних громадських місцях, у тім числі зупиняють і автобуси, і автівки різної цінової категорії.
Враховуючи масштаби мобілізації в умовах війни, випадки виклику бригад екстреної медичної допомоги до установ ТЦК та СП справді бувають. Проте варто розуміти, що вони статистично мають таку саму ймовірність, як і в повсякденному житті. Натомість завданням російської пропаганди є масштабування, створення ілюзії системності таких ситуацій.
Окремі випадки госпіталізації людей не пов’язані з їхнім перебуванням на територій ТЦК та СП, а теза ворога про «тримання в нелюдських умовах» взагалі не відповідає дійсності, і схожі відео є фейковими.
9. «У ТЦК всюди корупція, всім, хто має гроші, можна відкупитися»
Корупція – це спосіб громадян обійти закон, що є загальнодержавною проблемою. Корупція в ТЦК та СП не носить системний характер. У випадках доведених порушень із боку військовослужбовців чи працівників центрів проводяться розслідування.
За даними ДБР, починаючи з 24 лютого 2022 року працівники бюро розслідували понад 400 кримінальних проваджень, пов’язаних із роботою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по всій Україні. Випадки, пов’язані з корупцією, – лише частина з них.
10. «По селах і маленьких містах всіх чоловіків повигрібали, а в Києві і великих містах майже не чіпають»
Це хибне враження, яке здебільшого формується через різну кількість та густоту населення в населених пунктах. Мобілізація не здійснюється вибірково за територіальним принципом, а проводиться на всій території України.
Крім того, меседжі щодо вибіркової мобілізації навмисне поширює російська пропаганда щоб розколоти українське суспільство. Наприклад, популярними є ворожі вкиди, у яких для населення Заходу України транслюють меседжі про те, що менше мобілізують жителів Сходу України й навпаки. Такі повідомлення не відповідають дійсності.