Ви тут:
Суспільство 

10 січня – Григорій Літовказівник: традиції та погодні прикмети дня

10 січня – Григорій Літовказівник: традиції та погодні прикмети дня

За церковним календарем згадують святителя Григорія Нісського. Він жив у IV столітті і був родом із Каппадокії (схід Малої Азії, нині – Туреччина) Був другом Григорія Богослова і молодшим братом Василя Великого.

З дитинства Григорій вивчав філософію, медицину, літературу. Пізніше став читцем у церкві. 371 року імператор видав указ, згідно з яким Каппадокія розділилася на дві частини – Каппадокія Прима і Каппадокія Секунда. Разом із цим змінилися і церковні єпархії, а Григорій, за підтримки брата Василя, митрополита Кесарійського, став єпископом нового Ніського престолу.

На посаді єпископа Григорію було неспокійно: йому протистояли інші священнослужителі, а незабаром звинуватили в розтраті церковних коштів. Єпископа заарештували, але йому вдалося втекти. Пізніше відбувся Собор, на якому Григорія скинули з престолу, але вже через кілька років новий імператор оголосив амністію. Григорій повернувся і взяв на себе частину обов’язків покійного брата Василя, знову ставши єпископом Нісси.

До нашого часу дійшло чимало текстів богослова Григорія, в яких він з філософської точки зору пояснює духовні істини.
А за старим стилем сьогодні день пам’яті 20 тисяч мучеників із Нікомідії.

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анатолій, Григорій, Макар, Павло, Петро.

У православне свято сьогодні святителю Григорію моляться про дарування здоров’я, удачі в справах і успіхи в навчанні, а також просять допомоги, якщо в сімейному житті стався розлад.

У народі 10 січня – свято Григорій Літовказівник. Кажуть, який Григорій – таке й літо. З цього дня починають планувати весняно-городні, польові та садові роботи, перевіряти насіння для посадки і готувати інвентар. Якщо ж городу і саду у вас немає, то все одно слід добре попрацювати, щоб привернути удачу. За старих часів господині на вечерю готували м’ясо, вважалося, що покуштувати його – хороша прикмета, яка обіцяє здоров’я на цілий рік.

У церковне свято 10 січня, як і в будь-який інший день, не можна лихословити, лаятися і сваритися один з одним, бажати зла, відмовляти в допомозі. Церква засуджує лінь, жадібність, заздрість, помсту. Заборонено байдикувати – святого Григорія вважали дуже працьовитим, тому він прихильно ставиться до таких самих. Не можна змахувати зі столу крихти – потрібно їх віддати пташкам або тваринам, щоб відвести хвороби, а також виносити сміття і золу – разом із ними можна винести щастя.

Прикмети дня вказують на те, яка погода буде найближчим часом і влітку: хуртовина з самого ранку – влітку буде спекотно, а якщо пішов густий сніг – влітку будуть дощі; кішка згортається клубком – до морозів; собака лягає на сніг – чекай заметіль; вітру немає – до врожайного року; горобці розцвірінчалися – до потепління.

 

 

 

 


 

Перейти до вмісту