Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

«Повна скриня»: полтавцям представили унікальні зразки традиційного одягу

«Повна скриня»: полтавцям представили унікальні зразки традиційного одягу

1 грудня в обласній філармонії відбувся мистецький захід «Повна скриня». Під час нього відвідувачам продемонстрували юпки й свитки, спеціально відтворені за старовинними зразками для артистів вокально-хорової студії «Домінус». Також тут були представлені зразки традиційного одягу Полтавщини кінця 19 – початку 20 століть.

Ця подія стала частиною проєкту «Повна скриня», який реалізує Всеукраїнська громадська організація «Союз Українок» у межах конкурсу соціальних ініціатив «Час діяти, Україно» благодійного фонду «МХП – громаді» за підтримки Департаменту культури та туризму Полтавської облвійськадміністрації, обласної ради й компанії «Ендейвер».

«Цей проєкт показує нашу історію, показує, наскільки ми багатогранні», – зауважив перший заступник голови Полтавської облради Олександр Лемешко.

Під час заходу відвідувачі на власні очі могли побачити унікальні зразки традиційного українського одягу з колекції музею «Етнографічна збірка «Древо» та фондів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

«Юпка «з перчиками» традиційна, характерна для Полтавщини, Київщини, частково Черкащини – історично центральної України. Відображає, певно, характер української жінки – гостренький, «із перчинкою». Таку юпку носили переважно дівчата, молодиці. Виготовляли домашнє сукно й із вовни прикрашали ковтунцями або «перчиками». Це одяг міг бути з виложистим коміром, але тут представлений без коміра, демісезонний варіант. Ця юпка – 18 століття, автентична, привезена відомим етнографом Костем Мощенком, який працював у музеї, до 1914 року з Миргорода», – розповіла про виріб, який чи не найбільше привертав увагу відвідувачів події, завідувачка сектору науково-дослідного відділу фондів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Оксана Сулима.

Саме цю, а також інші юпки та свитки, здобуті для закладу Костем Мощенком у 1908 році в селі Бірки Зіньківського повіту та в 1913 році в селі Єреміївка Золотоніського повіту Полтавської губернії, було використано як основу для пошиття вбрання для юних артистів студії «Домінус», тим самим фактично даючи нове життя скарбам, які налічують вже більш як 115 років.

«Попри зростання запиту та інтересу до національного вбрання в Україні досі майже не існує практики створення реплік традиційного одягу серед творчих колективів. Працювати ж безпосередньо з артефактами культурної спадщини далеко не всі мають змогу та доступ. Все це великою мірою ускладнює процес створення якісних реплік і породжує велику кількість стилізацій, що швидше розмиває уявлення про власну культуру, а не увиразнює його», – зазначила авторка й керівниця проєкту «Повна скриня» Яніна Барибіна. 

Внести зміни в ситуацію й була покликана дана ініціатива. До реалізації проєкту «Повна скриня» були залучені команда майстерні «Видимо/невидимо», зокрема фольклорист, культурний антрополог, провідний етнолог Центру фольклору та етнографії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, фундатор майстерні, автор і фотограф проєкту Андрій Паславський, етнолог, колекціонер, кандидат історичних наук, директор Центру фольклору та етнографії КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Щибря, дизайнерка й конструкторка одягу Анна Гайова. 

Результат спільної роботи представили в стінах обласної філармонії, зал якої ледь вмістив усі, хто завітав на мистецький захід.

«Неможливо не підтримувати наш такий самобутній, незвичайний колектив «Домінус». Коли він виступає на будь-якому заході, на будь-якому святі, це вже є окраса. Це наші традиції, це наша культура. Дуже багато етноколективів, у яких співали бабусі, практично порозпадалися. А чому? Тому що свій спів, свої традиції не передавали таким діткам, які сьогодні на сцені. І я дуже вдячна всім, хто долучився до проєкту», – сказала очільниця Департаменту культури та туризму ОВА Ірина Удовиченко.

Окрім створеного для юних митців вбрання, на сцені філармонії цього дня були представлені зразки жіночих юпок і чоловічих свит із фондів кількох закладів культури області: Лубенського музею імені Гната Стеллецького, Великосорочинського й Гадяцького краєзнавчих музеїв, Кобеляцького музею літератури та мистецтва й інших.

У концерті, який став прекрасним доповненням до показу, взяли участь гурт троїстих музик «Роксоланія» (м. Киів), які подарували гостям запальні мелодії Полтавщини, група народного співу вокально-хорової студії «Домінус» із традиційними для зимових свят колядками та щедрівками.

 

 

 

 


Перейти до вмісту