Населення України скоротилося до 35,8 млн осіб: що робиться для збереження генофонду
Населення України скоротилося до 35,8 млн осіб: що робиться для збереження генофонду
Через повномасштабну війну населення нашої держави з 2022-го до 2024 року скоротилася з 42 млн осіб до 35,8 млн і може зменшитися до 25,2 млн до 2051-го.
Про це, посилаючись на оцінку Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук, повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
За його словами, така демографічна ситуація потребує реакції від держави, тож 2023 року в країні ухвалили закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)», який створив для Захисників та Захисниць державні гарантії можливості мати дітей у випадку отримання ними поранень, які впливають на репродуктивні функції, шляхом оплачуваного державою зберігання їхніх репродуктивних клітин.
Водночас окремі положення цього закону передбачають припинення зберігання й утилізацію репродуктивних клітин у разі загибелі або визнання померлою особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, що не відповідає ст. 16 Конституції України щодо виконання державою обов’язку збереження генофонду українського народу й викликало неабиякий суспільний резонанс.
«Цю проблему виявили під час моніторингу медіа, і для врегулювання питання соцгарантій військовослужбовців у частині забезпечення їх права на біологічне батьківство/материнство я направив пропозиції уряду передбачити під час підготовки проєкту Держбюджету України видатки за окремою бюджетною програмою на реалізацію заходів щодо надання особам медичних послуг, необхідних для здійснення забору, кріоконсервації та зберігання їхніх репродуктивних клітин на випадок втрати репродуктивної функції та в разі смерті, – зазначив Дмитро Лубінець. – У Державному бюджеті – 2024 такі видатки не закладені. Але в Держбюджеті на 2025 рік передбачені».
До того ж 2024 року вперше в межах програми медичних гарантій запроваджено лікування безпліддя допоміжними репродуктивними технологіями, зокрема укладено 20 договорів із медичними закладами, якими скористалися 1 080 осіб. На реалізацію програми спрямовано 106,5 млн грн.
«В Україні варто посилити інформування громадян про можливості державних медичних гарантій та вдосконалити законодавство щодо біологічного батьківства, включно зі змінами до Цивільного кодексу України, Сімейного кодексу України та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», – наголосив омбудсмен. – Питання репродуктивного здоров’я та збереження генофонду українського народу є критично важливим і має стати пріоритетом державної політики!».