Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтава приєдналася до національного проєкту з ментального здоров’я «Щоденники стійкості

Полтава приєдналася до національного проєкту з ментального здоров’я «Щоденники стійкості

13 листопада на Дні спільнодії, що відбуваються в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініціативи Першої леді Олени Зеленської, полтавці долучилися до спецпроєкту «Щоденники стійкості», який покликаний підтримувати й надихати українців у нинішні складні часи.

Він став однією зі складових кампанії «Ти як? Стійкість» і стартував 25 жовтня, одразу після Радіодиктанту національної єдності.

«Існує така практика: якщо людина проговорює якийсь травматичний досвід, їй стає легше, вона не накопичує його в собі. Відповідно в програмі «Ти як?» виник такий проєкт. Він покликаний діяти превентивно, профілактично. Ми намагаємося навчити кожного турбуватися про своє ментальне здоров’я, розуміти, що це важливо, і показувати, які існують практики, які існують техніки, які можуть покращити наше самопочуття», – розповіла про ініціативу регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Юлія Ющенко.

Серед таких терапевтичних практик є, зокрема, письмо, практика ословлення. Вона вважається одним із найбільш ефективних способів самотерапії. Саме її й вирішили використати в межах проєкту.

Описуючи ситуації зі свого життя (на папері або в комп’ютері), люди діляться власними історіями – історіями стійкості. Її формула складається з п’яти компонентів: цінностей, корисного мислення, дії та співпраці, управління емоціями, стосунків. Саме вони стають для українців внутрішнім компасом, допомагають визначати пріоритети, фокусуватися на рішеннях, а не проблемах, керувати своїми емоціями, зберігати зв’язок із близькими, рухатися вперед.

Окрім того, «Щоденники стійкості» дають не лише певний терапевтичний ефект, вони ще й покликані створити базу стійкості українців. Люди вже почали наповнювати її своїми історіями. Але наразі ще мало хто знає про такий проєкт, тому в День спільнодії по всій Україні вирішили провести заходи, на яких громадян ознайомлювали з практикою терапевтичного письма й розширювали добірку оповідей.

«Упевнений, що в кожного є своя історія стійкості… Якщо казати про себе, я знаходжу свій внутрішній спокій у спілкуванні зі своєю родиною: із дружиною, донькою просто побути наодинці, проговорити все, що наболіло, і це допомагає. У кожного з вас є своя історія. Будьте щирі, поділіться нею, тому що інколи інші історії допомагають нам подолати наші проблеми. Просто слухаючи, у кого які є життєві виклики та як вони з ними борються», – закликав присутніх на заході заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Володимир Василенко.

І такі історії справді прозвучали на Дні спільнодії. Його учасники, серед яких були представники ОВА, військовослужбовці, внутрішньо переміщені особи, студенти, волонтери, бібліотекарі, науковці, педагоги, представники громадських організацій та ін., ділилися своїми емоціями, які переживали в найскладніші моменти життя.

«Ми жили в підвалах заводу «Азот». Це приблизно, як маріупольський комбінат. Це ціле місто під землею. Там були тисячі людей. Це сховища, розраховані на ядерну війну, ще з радянського періоду, по 500 осіб у кожному блоці. До нас привозили поранених, вагітних, породіль, вибачте, з розпоротими животами, кидали просто літніх людей, неспроможних рухатися… Я бачила не-ресурс навіть у деесенесників. Я, жінка, маючи двох літніх батьків (мама лежала, а батько осліп, оглух), допомагала хлопцям, бо вони вже були не в ресурсі. Для мене було маркером: якщо хлопці, які професійно займаються цією діяльністю, не можуть рухатись далі, то рухатись повинен хтось інший», – розповіла учасниця проєкту Людмила.

Така згуртованість, здатність підставити плече, поділитися власними силами, коли вони закінчуються в інших, єдність перед обличчям великої біди допомагала й допомагає українцям вижити, вистояти в нелегких умовах повномасштабної війни – вистояти не лише фізично, але й ментально.

«На сьогодні ми маємо чітку програму, бачимо чітку ціль, що ми повинні робити, для чого та як. Якщо раніше ми говорили й думали, що розладами, психічними, психологічними, будуть займатися тільки лікарі, то нині ми розуміємо, що цим питанням повинен займатися той, хто зрозумів, яким чином ми можемо рухатися до того, щоб допомогти людям», – зазначив ректор Полтавського державного медичного університету Вячеслав Ждан.

«Щоденники стійкості» – один із кроків на цьому шляху взаємодопомоги.

Як можна долучитися до такого проєкту? Для цього потрібно написати історію й завантажити її на спеціальну сторінку на платформі «Ти як?» – «Щоденники стійкості» (https://diary.howareu.com). Для цього слід скористатися кнопкою «Додати свою історію стійкості», у вікні, що відкриється, впиати розповідь (до 1000 знаків) або додати фото рукопису, за бажанням заповнити інші поля. Якогось шаблону, зразка, за якими потрібно писати історію, немає. Це можуть бути згадки про пережите, рефлексії про те, що допомагає відновлюватися, стає джерелом натхнення тощо.

Заповнювати «Щоденники стійкості» історіями планується впродовж місяця, до 25 листопада.

Комунікаційна кампанія «Ти як? Стійкість» реалізується за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт.

 

 

 


Перейти до вмісту