Науковці та екологи обстежили заказник загальнодержавного значення «Малоперещепинський», який постраждав від масштабної пожежі
Науковці та екологи обстежили заказник загальнодержавного значення «Малоперещепинський», який постраждав від масштабної пожежі
У надзвичайній ситуації місцевого рівня під час пожежі в Полтавському районі впродовж 15-27 вересня у вогні постраждав ботанічний заказник загальнодержавного значення «Малоперещепинський».
Про це повідомили у Полтавській ОВА.
Із метою виявлення масштабів завданої природно-заповідному фонду шкоди фахівці Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОВА спільно з лісниками та науковцями провели обстеження заповідного об’єкту.
Серед залучених науковців – Надія Гальченко – кандидат біологічних наук, доцент Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, головний науковий співробітник Комунальної установи природно-заповідного фонду регіональний ландшафтний парк «Кременчуцькі плавні» Полтавської обласної ради, голова Науково-технічної ради Департаменту та Павло Писаренко – доктор сільськогосподарських наук, завідувач кафедри екології, збалансованого природокористування та захисту довкілля Полтавського державного аграрного університету, заступник голови Науково-технічної ради Департаменту.
Обстеження здійснювали безпосередньо на землях лісогосподарського призначення Філії Полтавське лісове господарство Малоперещинське лісництво, а також болотному комплексі заказника.
На території Малоперещипинського лісництва кв.87 вид.1 знаходиться культура сосни віком до 50 років, це монодомінантна посадка без домішку інших порід. Ця територія також зазнала впливу, де відбулася низова пожежа, яка подекуди переходила у верхову. Культура сосни зазнала значного впливу від пожежі, а також і трав’яний рослинний покрив. Загальне проєктивне покриття травостою було 10-25 %, наразі знищене пожежею. Частково є окремі фрагменти лишайникового покриття.
Під час дослідження території болотного комплексу виявили значну площу заказника, яка постраждала від пожежі. Найбільші площі пошкоджені з очеретом звичайним, який суцільно згорів. Але виявлені ділянки, де відбувається незначне відновлення трав’яного ярусу.
На обстежуваній території виявлено поступове відновлення рослинного покриву, зокрема таких видів як куничник, тонконіг, осока колхітська, цмин пісковий, жито лісове тощо. Під час огляду зафіксовано наявність комах (мурах, бабок, кобилок), птахів, виявлено сліди перебування зайця сірого та оленя.
Для подальшого проведення досліджень, щодо стану культури сосни та болотного комплексу закладені моніторингові ділянки.
Робити висновки стосовно цілковитого знищення червонокнижних та регіонально рідкісних видів, а також про зміни у видовому складі рослинного та тваринного світу поки що зарано, потрібно продовжувати дослідження. Повторний огляд планують провести повторний огляд через 1-1,5 місяці.
Довідково
Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Малоперещепинський» створено в 1980 році. Знаходиться у Полтавському районі між селами Мала Перещепина та Маньківка, займає площу 640,0 га
Заказник створено задля збереження природного улоговинного високотравного болота із типовою рослинністю, яка формується в умовах помірного засолення. В своєму складі має цінні водно-болотні угіддя з багатим біорізноманіттям. Є місцем гніздування та перебування під час міграцій птахів біляводного фауністичного комплексу. Також – місце відтворення та розмноження болотної та водоплаваючої дичини. Стабілізатор мікроклімату, регулятор ґрунтових вод. Осередок збереження рідкісних видів рослин (13) і тварин (52).
фото: Полтавська ОВА.