На Полтавщині нагадують про початок опалювального сезону для закладів соціальної сфери
На Полтавщині нагадують про початок опалювального сезону для закладів соціальної сфери
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області нагадує про необхідність своєчасного початку процесу опалення закладів соціальної сфери: дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, лікувально-профілактичні заклади, будинки-інтернати (пансіонати) для громадян похилого віку, інвалідів та дітей, інші заклади.
У зв’язку з несприятливими погодними умовами, похолоданням, у цих закладах можуть не дотримуватися температурні режими, визначені санітарними регламентами та правилами. Це негативно вплине на здоров’я дітей і підлітків, пацієнтів лікувально-профілактичних закладів, поставить під загрозу проведення навчального та лікувального процесу, погіршить умови проживання в закладах соціального захисту, тощо.
Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів, завердженим Наказом МОЗ України від 24.03.2016 № 234, передбачені наступні параметри мікроклімату:
- оптимальною температурою у групових осередках дошкільних навчальних закладів є +19-23 °С.
- у приміщеннях басейну – +29-30 °С;
- у залах для занять музикою та фізичною культурою +18-19 °С
- у теплих переходах – не менше +15 °С
- уприміщеннях, що займають кутове положення або знаходяться в торці будівлі дошкільного навчального закладу, температура повітря повинна бути не менше +21 °С.
Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, затвердженим Наказом МОЗ України від 25.09.2020 № 2205, передбачені наступні параметри мікроклімату:
- у класних кімнатах 17-20 °C,
- в майстернях по обробці металу і дерева 16-18 °C,
- в спортивному залі 15-17 °C, в роздягальнях при спортивному залі 19-23 °C,
- в актовому залі 17-20 °C,
- в бібліотеці 16-18 °C,
- в медичних кабінетах 21-23 °C,
- в рекреаціях 16-18 °C,
- в спальних приміщеннях 18-20 °C;
- у вестибюлі, гардеробі 16-19 °C; в санітарних вузлах 17-21 °C; в душових не нижче 25 °C.
Температура нижче зазначених нормативів неприпустима.
Відносна вологість повітря в приміщеннях, де перебувають діти, повинна бути в межах 40-60 %.
Питання дотримання санітарно-гігієнічних показників мікроклімату в навчальних закладах є одним з ключових у збереженні та зміцненні стану здоров’я учнів шкіл та вихованців дитячих дошкільних закладів. Вікові особливості теплорегуляції у дітей характеризуються великою чутливістю до змін показників мікроклімату, потребують забезпечення комфортного повітряного та теплового режиму приміщень. Недотримання повітряно – теплового режиму в приміщеннях навчальних закладах в поєднанні з підвищеною вологістю та швидкістю повітря впливає на посилення процесів тепловіддачі, що призводить до переохолодження організму дитини і як наслідок – розвиток захворювань.
Недотримання температурно-вологісного режиму у лікувально-профілактичних закладах призводить до погіршення самопочуття пацієнтів, сприяє розвитку ускладнень при лікуванні різних захворювань.
Враховуючи, що на даний час вже розпочався епідемічний сезон захворюваності на грип та гострі респіраторно-вірусні інфекції, дотримання оптимального повітряно-теплового режиму в приміщеннях навчальних, лікувально-профілактичних та інших закладів соціальної сфери закладів є важливим елементом, який сприяє зменшенню випадків цих захворювань та загострення хронічної захворюваності.
Ухвалення рішення про початок та закінчення опалювального періоду з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами відповідно до підпункту 24 статі 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування.
Тому, звертаємося органів місцевого самоврядування, керівників навчальних, лікувально-профілактичних та інших закладів соціальної сфери своєчасно подбати про забезпечення комфортного, безпечного перебування здобувачів освіти, пацієнтів лікувально-профілактичних закладів, літніх людей та інших вразливих категорій населення у відповідних закладах в осінньо-зимовий період.