Державний архів Полтавщини презентував виставку “Вистоїмо і переможемо!” до Дня захисників і захисниць України
Державний архів Полтавщини презентував виставку “Вистоїмо і переможемо!” до Дня захисників і захисниць України
1 жовтня у Державному архіві Полтавської області відбулися заходи з нагоди Дня захисників і захисниць України. До участі в них долучилися заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко, студенти Полтавської політехніки імені Юрія Кондратюка, державні службовці, краєзнавці.
Центральною частиною заходу стала презентація тематичного уроку та документальної виставки під назвою “Вистоїмо і переможемо!”. Архівісти представили широкий спектр матеріалів, що охоплюють різні періоди боротьби українського народу за незалежність та територіальну цілісність.
Заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Антон Чубенко підкреслив важливість роботи архівістів у збереженні національної пам’яті. Він зазначив: “Факти, імена, події, які формували нашу ідентичність, ми не маємо права забути. Вже стало доброю традицією в архіві спілкуватися з учнями, студентами. І в День захисників і захисниць України ми знову разом згадуємо та вшановуємо пам’ять борців за незалежність”.
Виставка охопила широкий історичний період, починаючи від Української революції 1917-1921 років, через Другу світову війну 1939-1945 років, і до сучасного етапу російсько-української війни. Архівісти наголосили на безперервності боротьби українського народу, яка відбувалася у різних формах, включаючи підпільну діяльність та боротьбу за кордоном.
Серед представлених документів були матеріали про українізацію військових частин у період УНР, подвиг героїв Крут, повстанський та націоналістичний рух на Полтавщині у 1920-1940-х роках. Окрему увагу приділили діяльності відомих постатей, таких як Дмитро Андрієвський, Микола Сарма-Соколовський, Кирило Осьмак та Катерина Мешко.
Особливий інтерес викликала презентація сучасних джерел, зокрема “Колекції документів про перебіг подій на Полтавщині під час широкомасштабного російського вторгнення в Україну”. Ці матеріали висвітлюють перше бойове хрещення полтавців у лютому 2024 року, відоме як “Гадяцьке сафарі”, а також розповідають про потужний волонтерський рух та високе патріотичне піднесення місцевих жителів на фронті.
Учасники заходу мали можливість дізнатися про складну та важливу роботу архівних працівників зі збору, систематизації та використання документів періоду сучасної російсько-української війни.
Для підготовки виставки були використані матеріали не лише з Державного архіву Полтавської області, а й з Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву України та Центрального державного архіву вищих органів влади України, що дозволило представити всеохоплюючу картину історичних подій.